ZAiKS: zobaczcie jak kombinuje z zebranymi pieniędzmi (ponad mld zł!). To...szokujące

Ile pieniędzy zebranych przez "ZAiKS i Spółkę" trafia na konta twórców? Są to...szokujące kwoty...

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami potyczki sądowej pewnego fryzjera z Wałbrzycha (Marcina Węgrzynowskiego) ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Stowarzyszenie żądało od niego około 1000 złotych tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki w salonie fryzjerskim. Koniec końców sędzia Jacek Szerer oddalił pozew Stowarzyszenia Autorów podważając jego argumenty i stwierdzając, że w tak małym salonie nie dochodzi do publicznego odtwarzania muzyki, zaś fryzjer nie czerpie z tego dodatkowych korzyści.

ZAiKS i Spółka...

Z Waszych wypowiedzi wynika, że sprawa ta bardzo Was zainteresowała. Postanowiłem więc sprawdzić, ile tak naprawdę pieniędzy zbierają Organizacje Zbiorowego Zarządzania i ile z nich trafia na konta twórców. To co znalazłem jest...szokujące.

Okazuje się, że w na koniec 2012 roku OZZ zgromadziły na swoich kontach 1,22 miliarda złotych, w czym największy udział miał wspomniany ZAiKS (1,1 mld). Oznacza to więc, że kwoty zebrane w imieniu artystów do nich nie docierają. Świetnym przykładem jest tutaj Stowarzyszenie Kopipol, które w 2012 roku zebrało ok. 15 mln zł:

- koszty administracyjne: 1,59 mln zł

- 12,5 mln pozostawało na koncie Stowarzyszenia

-250 tysięcy zł powędrowało do twórców

Co interesujące, niedawno Stowarzyszenie poinformowało, że "kwota wypłat zrealizowanych przez Stowarzyszenie KOPIPOL w ramach repartycji indywidualnej przekroczyła w marcu br. milion złotych".

Na koniec jeszcze jedno: wspomniane 1,22 mld złotych przy lokacie lub inwestycji w wysokości 5% zapewniło OZZ dodatkowe 60 milionów złotych zysków rocznie. Uff!

Raporty finansowe

Oczywiście OZZ publikują raporty finansowe. Są one jednak tak napisane, aby trudno było znaleźć te najważniejsze informacje, z czym zgodziło się nawet Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety dopiero w tym roku zaprezentowało ono propozycję nowego rozporządzenia regulującego sposób składania sprawozdań przez OZZ-y, co pozwoli na zwiększenie ich transparentności i czytelności.

ZAiKS i Spółka domaga się podwyżek

Warto przypomnieć, że "ZAiKS i Spółka" domagają się podwyżki opłaty reprograficznej, co na tle powyższych danych wydaje się wręcz karygodne.

"W tym kontekście należy się ponownie zastanowić nad celowością proponowanej przez OZZ-y podwyżki opłaty reprograficznej. W pierwszym rzędzie organizacje powinny się skupić na efektywniejszym wykorzystaniem posiadanych i zarabianych różnymi sposobami środków, a nie na poszukiwaniu nowych źródeł finansowania, przede wszystkim w kieszeniach konsumentów. W naszym przekonaniu zwiększenie podatku od legalnego kopiowania nie przełoży się na większe wypłaty dla twórców, tylko na większe środki na kontach OZZ-ów - powiedział Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE), który w ramach kampanii Kupujekopiuje.pl publikuje niewygodne dla OZZ informacje na temat ich działalności.

Na koniec zachęcam do obejrzenia świetnej infografiki, która podsumowuje finansową działalność OZZ.