ZINK: drukarka mniejsza od iPoda

Amerykańska firma ZINK Imaging przedstawiła na kalifornijskiej konferencji 2007 DEMO zaprojektowany przy pomocy Polaroida system umożliwiający stworzenie drukarki wielkości iPoda (lub mniejszej), pozwalającej na drukowanie bez użycia atramentu. Cały sekret polega na zastosowaniu specjalnego, reagującego na ciepło papieru.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że jej system może być wbudowany praktycznie w każde urządzenie. Dwa pierwsze (samodzielna drukarka i hybryda łącząca moduł drukujący z aparatem fotograficznym) trafią na rynek pod koniec tego roku.

ZINK: drukarka mniejsza od iPoda

ZINK - kieszonkowy system drukujący bez użycia tuszu

Cały sekret "bezatramentowego" drukowania polega na zastosowaniu specjalnego papieru (przypominającego zwykły papier fotograficzny) składającego się z polimerowego płaszcza i podstawy oraz umieszczonych pomiędzy nimi trzech nasączonych odpowiednim barwnikiem krystalicznych warstw, które reagują na ciepło dostarczane przez rozgrzaną głowicę.

ZINK: drukarka mniejsza od iPoda

Specjalny papier zawierający nasączone barwnikiem krystaliczne warstwy

Każda z nich odpowiedzialna jest za reprodukcję innego koloru (yellow, magenta, blue), którego uaktywnienie zależy od temperatury i czasu podgrzewania (np. kolor żółty wymaga krótkiego nagrzewania w wysokiej temperaturze a kolor niebieski - odwrotnie). Podsumowując, pojedyncze dotknięcie podgrzaną głowicą papieru powoduje powstanie jednokolorowego piksela.

Nowe urządzenia, które potrafią wydrukować trwałe zdjęcia o wielkości 3 na 4 cale (producent zapewnia, że w przyszłości będzie można drukować większe formaty) zostały wycenione na 99 USD (drukarka) i 199 USD (hybryda aparatu fotograficznego i modułu drukującego). Warto dodać, że za opakowanie specjalnego papieru zawierające 100 kartek trzeba będzie zapłacić 20 USD.

Wiecej informacji.