ZUS musi ujawnić kod Płatnika

Po 61 miesiącach od rozpoczęcia akcji Janosik, Sad Okręgowy w Warszawie wydał wczoraj (23 kwietnia) prawomocny wyrok nakazujący Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ujawnienie specyfikacji technicznej protokołu KSI MAIL. Sądy dwóch instancji nie podzieliły zdania ZUS, że informacja ta jest wyłączona spod ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Obecnie ZUS decyduje o tym, jakiego rodzaju oprogramowanie może być wykorzystywane przez firmy i instytucje do elektronicznego transferu danych. Do "wyboru" pozostaje jednak tylko Program Płatnika w wersji dla Windows, co zdaniem wielu prawników stanowi niedopuszczalne nałożenie obciążeń na firmy zmuszane do wykorzystywania komputerów z systemem operacyjnym określonego producenta. Obowiązek przesyłania danych o ubezpieczonych dotyczy wszystkich średnich i dużych firm.

Właśnie to było powodem procesu wytoczonego ZUS ponad pięć lat temu przez Sergiusza Pawłowicza, reprezentowanego przez mec. Artura Kmieciaka. Pozywający domagali się opublikowania interfejsów do elektronicznej transmisji danych ubezpieczeniowych, tak aby niezależni producenci oprogramowania mogli przygotować własne wersje Programu Płatnika, w tym także dla systemu Linux.

Program Płatnika autorstwa Prokom Software jest co prawda dystrybuowany za darmo, ale firma ta posiada prawa autorskie i nie udostępnia kodów źródłowych. Jakiekolwiek modyfikacje programu, w tym integrowanie go z innymi aplikacjami, są więc niemożliwie. Alternatywny Program Płatnika powstał w ramach projektu Janosik, ale nie może być wykorzystywany do elektronicznej transmisji danych.

Więcej na stronie http://prawo.vagla.pl/node/7222.