ZUS ogłasza przetarg na 130 tysięcy dyskietek 3,5" (1,44 MB)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kontrowersyjny przetarg na dostarczenie 130 tysięcy dyskietek 3,5 calowych (pojemność 1,44 MB!). W chwili obecnej takie zamówienie warte jest około 120 tysięcy złotych. Wielu internautów komentuje wprost: "to albo wielki przekręt albo zwykła kompromitacja". Z drugiej strony znajduje się oficjalne stanowisko rzecznika ZUS oraz sama treść przetargu, która raczej wyklucza ten czarny scenariusz.

ZUS ogłasza przetarg na 130 tysięcy dyskietek 3,5" (1,44 MB)

Obrazek dla osób, które zapomniały lub nie wiedzą jak wygląda dyskietka ;)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił przetarg na 130 tysięcy sztuk dyskietek (3.5 cala, pojemność 1,44 MB). Szacowana wartość takiego zamówienia wynosi około 120 tysięcy złotych. Termin składania ofert upływa 20 listopada bieżącego roku.

Szczegóły zamówienia (fragment):

"1.Przedmiotem zamówienia jest zakup i dostawa 130.000 szt. dyskietek komputerowych 3,5" o pojemności 1,44 MB, dwustronnych o dużej gęstości, fabrycznie nowych, tj. wyprodukowanych w 2008 roku.

2.Dyskietki muszą być wolne od wirusów, fabrycznie formatowane w formacie IBM PC oraz pakowane w plastikowe pudełka po 10 dyskietek w pudełku. Do każdego pudełka należy dołączyć komplet (min. 10 szt.) naklejek do opisywania zawartości dyskietek.

3. W zakres przedmiotu zamówienia wchodzi również transport zamawianych dyskietek do magazynu, wraz z ich rozładunkiem i ułożeniem we wskazanym przez Zamawiającego miejscu.

4. Dyskietki winny być objęte dwunastomiesięcznym okresem gwarancji, na warunkach zawartych we wzorze umowy.

5. Nie dopuszcza się możliwości składania ofert częściowych."

Po przeczytaniu tego zamówienia wielu internautów reaguje bardzo żywiołowo i komentuje je mówiąc o "kolejnym przekręcie" czy też "potrzebie natychmiastowej interwencji prokuratora". Nic dziwnego, w końcu ten nośnik danych już od wielu lat wyszedł z użycia w komputerach domowych. Warto jednak poznać również opinię samego ZUSu.

Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśnił, że znaczna część sprzętu w ZUS jest starszej generacji i nie posiada dostępu do sieci, napędów CD-ROM i USB. Dodał również, że koszt natychmiastowej modernizacji sprzętu byłby znacznie większy niż tymczasowe wykorzystywanie dyskietek. (wypowiedź dla Technonews oraz TVN).

Przetarg w formacie PDF znajduje sie w tym miejscu.

Aktualizacja: 22 listopada 2008 14:03

W artykule ZUS: "Dyskietki dla ZUS - burza w szklance wody opublikowaliśmy pełne i obszerne wyjaśnienia rzecznika ZUS, Mikołaja Skorupskiego, który na swoim blogu dokładnie opisał całą sprawę i odpowiedział na większość zastrzeżeń jakie mieli w tej sprawie internauci.

Krótki fragment artykułu i wpisu:

"Mikołaj Skorupski tłumaczy, że "dyskietka pozwala na łatwe i szybkie wykorzystanie do przeniesienia podstawowych dokumentów. Użycie płyt nagrywalnych nie będzie skuteczne, ponieważ w większości komputerów, o których mowa brak jest urządzeń nagrywających. Byłoby to też nieuzasadnione, ponieważ prowadziłoby do nagrywania małych plików na płyty jednokrotnego nagrywania o dużej pojemności."

Pełne wyjaśnienia: "ZUS: "Dyskietki dla ZUS - burza w szklance wody"

Aktualizacja: 14 listopada 2008 19:12

Postanowiliśmy przeprowadzić krótką rozmowę z Grzegorzem Kubskim, który odpowiada za przyjmowanie interesantów do przetargu. W kilku zdaniach powiedział, że nie może on w chwili obecnej udzielić żadnych informacji o firmach, które zgłosiły swoje oferty. Na pytanie o to czy sprzęt pracowników ZUS faktycznie jest aż tak przestarzały, że trzeba zakupić dyskietki 3,5", odpowiedział on, że "tak, skoro takie jest zdanie rzecznika".

Czytelnikom proponujemy wpisywanie w komentarzach rozwiązań alternatywnych i bardziej opłacalnych dla ZUS (vide komentarz użytkownika "qwe") oraz zadawanie pytań do rzecznika. W przyszłym tygodniu postaramy się wybrać najciekawsze pomysły i poprosić o komentarz do nich rzecznika ZUS.