Za ciemno? Zapal diodę LED!

Przedstawiciele południowokoreańskiej firmy Seoul Semiconductor poinformowali o zakończeniu prac nad technologią wykorzystania nowych, energooszczędnych diod LED do oświetlania pomieszczeń i budynków.

Koreańscy inżynierowie opracowali technologię budowy diod LED zasilanych zmiennym prądem elektrycznym. Ma to umożliwić wykorzystanie diod w domowych systemach oświetlenia. Główne zastosowania diod świecących to obecnie m. in. podświetlanie wyświetlaczy LCD i przyrządów pomiarowych oraz przesyłanie danych za pomocą światłowodów.

W przeciwieństwie do zwykłych żarówek, energia elektryczna pobierana przez diodę LED jest w większości zamieniona na światło, przy minimalnej emisji ciepła. Zdaniem przedstawicieli Seoul Semiconductor, wydajność diody zasilanej prądem o zmiennym natężeniu może być znacznie wyższa niż dotychczas.

Większość urządzeń wykorzystujących diody LED zasilana jest bateriami ładowanymi prądem stałym. Dzięki zastosowaniu prądu zmiennego jako źródła energii, urządzenia z technologią LED można będzie podłączyć do sieci energetycznej przez gniazdo 220 V. Technologia nie wymaga zastosowania konwertera prądu stałego na zmienny.

Jak wynika z informacji udzielonych przez Seoul Semiconductor, sprzedaż nowych urządzeń oświetleniowych ma rozpocząć się w trzecim kwartale 2005 r.


Zobacz również