Za darmo i legalnie


F-Secure Anti-Virus 3.00

Rodzaj: program antywirusowy

System: DOS

Język: angielski

Program F-Secure Anti-Virus jest przeznaczony do wyszukiwania wirusów wszystkich typów, np. wirusów sektora startowego, koni trojańskich i wirusów makr. Potrafi wytropić szkodniki, które zagnieżdżają się w spakowanych archiwach (np. ZIP, ARJ). F-Secure sprawdza pliki EXE skompresowane za pomocą takich programów jak Diet, Exepack, Lzexe czy Pklite.

Metody heurystyczne pozwalają odnajdować sekwencje typowe dla większości wirusów, a dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem wskazać nowy wirus, którego sygnatury brakuje w bazie programu. Wyszukiwanie w tym trybie może jednak powodować fałszywe alarmy. W większości przypadków można usuwać wykrywane wirusy. F-Secure Anti-Virus działa w oknie trybu MS-DOS, lecz można go obsługiwać za pomocą myszy.

NoteTab Light 4.6

Rodzaj: edytor tekstowy

System: Windows 95/98/NT

Język: angielski

Internet: www.notetab.com

NoteTab Light: uniwersalny edytor gromadzi łańcuchy znaków w tzw. clipbookach.

NoteTab Light: uniwersalny edytor gromadzi łańcuchy znaków w tzw. clipbookach.

NoteTab Light to naprawdę uniwersalny edytor tekstowy. Daje się łatwo obsługiwać i dostosowywać do własnych potrzeb. Pasek narzędzi i menu kontekstowe można uzupełniać o nowe funkcje z bogatego repertuaru edytora. W odróżnieniu od Notatnika Windows NoteTab Light pozwala edytować wiele plików jednocześnie. Program potrafi otwierać pliki o dowolnym rozmiarze. Możliwa jest konwersja plików ASCII na ANSI i odwrotnie. Często używane fragmenty tekstów są zapisywane w wielopoziomowym Schowku, skąd kliknięciem mogą być wstawiane w inne miejsca lub do innych dokumentów. Oprócz tworzenia szablonów ASCII to jedna z właściwości programu, za którą programiści lubią NoteTab Light.

Dzięki szablonom można tworzyć pliki podstawowe i umieszczać w nich np. powtarzające się HTML-owe nagłówki. Edytor potrafi na twardym dysku odnaleźć pliki, które zawierają określony ciąg znaków. Brakuje wielopoziomowego cofania zmian w dokumencie i kart umożliwiających szybkie przechodzenie do wybranych fragmentów tekstu. Zaletą jest możliwość zastąpienia Notatnika jako domyślnego edytora plików tekstowych.

Sphygmic Software SpreadSheet

Rodzaj: arkusz kalkulacyjny

System: Windows 3.1x, 95/98

Język: angielski

Internet: www.sphygmic.com/sssheet.htm

Wprawdzie Sphygmic Software Spread-Sheet nie dysponuje tak bogatymi możliwościami jak niektóre komercyjne arkusze kalkulacyjne, lecz zajmuje tylko 4 MB cennego miejsca na twardym dysku i jest wyjątkowo szybko wczytywany do pamięci roboczej komputera. Ma obszerny zestaw funkcji obliczeniowych Đ ponad sto z różnych dziedzin (m.in. funkcje statystyczne, funkcje dat). Ciągi liczb program przedstawia w dwu- i trójwymiarowych wykresach (kołowych, słupkowych, liniowych i powierzchniowych).

Interfejs graficzny do złudzenia przypomina arkusz Microsoft Excel w wersji 4.0. Jest łatwy w obsłudze, szczególnie dla tych, którzy znają Excel. Import i eksport plików obejmuje następujące formaty: VTS (format prezentowanego arkusza), CSV (dane w formacie ASCII, rozdzielone separatorami) oraz powszechnie stosowany format Excela 4.0.

Oprócz funkcji trygonometrycznych i finansowych Sphygmic Software SpreadSheet oferuje funkcje logiczne, zaokrąglania, sumowania i zarządzania datami. Polecenia są podobne jak w Excelu, np. aby obliczyć sumę komórek A1 do A10, należy wpisać ă=sum(a1:a10)Ó. Program potrafi adresować komórki w trybie relatywnym i absolutnym i wykonuje wszystkie znane operacje liczbowe: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, obliczenia procentowe, logarytmy, porównania liczbowe i łączenie łańcuchów znaków. Dostępne jest sortowanie tabel według wierszy.

Użytkownik może formatować zawartość komórek, nadając im takie atrybuty jak rodzaj i rozmiar czcionki, oraz ustalać położenie danych w komórce (do lewej, do prawej, wyśrodkowanie). Oprócz predefiniowanych formatów liczb i dat program pozwala tworzyć własne, a także modyfikować szerokość kolumn i wysokość wierszy. Funkcja "przemieść i upuść" umożliwia szybkie przesuwanie zawartości komórek.

Przy zamykaniu arkusza program nie pyta, czy zachować zmiany. Jeśli nie chcesz utracić danych, musisz pamiętać o zapisaniu pliku.