Za darmo i legalnie


StickyNote 5.0

Rodzaj: narzędzie do tworzenia elektronicznych notatek

System: Windows 95/98

Język: angielski

Internet: www.tenebril.com/pub/bin/ STKNT5.ZIP

Zamiast przyklejać małe żółte kartki do przedniego panelu monitora, możesz na pulpicie Windows umieszczać elektroniczne notatki. Sam ustalasz część parametrów: rozmiary notatek, ich kolor i rodzaj czcionki, a właściwości poszczególnych notatek modyfikujesz poprzez menu kontekstowe. Przy dłuższych wiadomościach wirtualne "kartki" są wyposażane w belkę przewijania.

Dostępna jest funkcja ukrywania wszystkich notatek i przywoływania ich na pierwszy plan pulpitu. Grupy notatek można zapisywać na dysku i ponownie wczytywać do pamięci komputera - zachowane w posta-

ci bitmapy, dają się importować do innych plików, np. dokumentów Worda. Jeśli pracujesz w sieci, możesz wysyłać notatki do innych użytkowników StickyNote. Gdy przypiszesz notatce dzień i godzinę, zostanie wyświetlona (ewentualnie z efektem dźwiękowym) w określonym czasie. Możesz też zdefiniować termin jej usunięcia. Specjalne narzędzie służy do wyszukiwania żądanego tekstu w notkach lub ich nagłówkach.

Tyler 3.2

Rodzaj: program graficzny do tworzenia obrazów mozaikowych

System: Windows 95/98

Język: angieski

Internet: www.smalleranimals.com/tyler.htm

Obraz obrazów: tę ilustrację Tyler wygenerował z 250 obrazków.

Obraz obrazów: tę ilustrację Tyler wygenerował z 250 obrazków.

Na podstawie wielu plików graficznych Tyler tworzy mozaikę odwzorowującą określony obrazek wzorcowy, co daje efekt podobny do widniejącego na plakacie filmu Petera Weira "Truman Show". Narzędzie analizuje kolory poszczególnych obrazków, po czym tę samą czynność przeprowadza z plikiem, który ma służyć jako wzorzec. Po porównaniu kolorów wstawia obrazki o podobnym rozkładzie barw w odpowiednie miejsca i generuje nowy plik graficzny. Program obsługuje formaty: JPG, BMP, PNG, GIF, TIF, PCX i TGA.

By tworzyć atrakcyjne mozaiki, Tyler wymaga wielu obrazków (im więcej, tym lepiej dobiera kolory). Trzeba je zdobyć we własnym zakresie, gdyż nie wchodzą w skład programu. Narzędzie nie zawiera przeglądarki plików graficznych, dlatego gotowe obrazki można oglądać w Explorerze lub dowolnym programie graficznym.

Ultimate Paint 1.90c

Rodzaj: program do tworzenia i edycji plików graficznych

System: Windows 95/98/NT

Język: angielski, niemiecki, węgierski

Internet: www.angelfire.com/hi/megalux/

{[z3}}Ultimate Paint zawiera wszystkie podstawowe narzędzia do obróbki grafiki i jest znacznie lepszy od Painta, który wchodzi w skład Windows 95/98.

Program obsługuje dziewięć formatów (m.in. JPG, GIF, PCX i BMP). Obrazki są przetwarzane przy 24-bitowej głębi kolorów (co daje ponad 16,7 miliona odcieni). Wbudowana przeglądarka pozwala na zapoznanie się z zawartością całych katalogów. W tym trybie pliki są wyświetlane w postaci miniaturek. Skanowane zdjęcia i dokumenty można wczytywać bezpośrednio do programu poprzez sterowniki TWAIN. Twórcy programu dopracowali przede wszystkim ustawienia pędzla. Użytkownik ma do dyspozycji dziewięć parametrów, m.in. funkcję cieniowania, oraz duży wybór filtrów i efektów. Wyniki ich działania są wyświetlane w oknie podglądu.

Po zainstalowaniu pakietu dodatków ( i pod adresem members.xoom. com/upaint/upc_i.zip) Ultimate Paint oferuje prawie siedemdziesiąt imponujących efektów. Jeśli Ci tego mało, możesz utworzyć własne filtry.

Program ma takie funkcje jak obracanie, skosowanie i tworzenie odbić lustrzanych. Można pracować jednocześnie z dziesięcioma plikami.

AboutTime 4.8

Rodzaj: synchronizator zegara systemowego

System: Windows 95/98/NT

Język: angielski

Internet: www.arachnoid.com/lutusp/ftp/abouttime_nomsie.zip

AboutTime to narzędzie, które sprawia, że zegar systemowy chodzi z dokładnością do milisekund - pod warunkiem, że istnieje łącze internetowe. Program łączy się z serwerami czasu, które podają czas oparty na wskazaniach zegara atomowego. Stąd czerpie dokładną datę i godzinę. Na podstawie otrzymanego sygnału i czasu potrzebnego na połączenie program oblicza bieżący czas (z dokładnością do 50 milisekund), po czym synchronizuje zegar systemowy.

Strefa czasowa, w której znajduje się serwer czasu, nie ma znaczenia. Podczas naszych testów AboutTime działał prawidłowo przy połączeniach realizowanych przez stałe łącze internetowe, modem i sieć ISDN. Można określić, jak często program ma automatycznie synchronizować czas.

AboutTime jest dostępny w dwóch wersjach. Jedna z nich jest przeznaczona do systemów z zainstalowanym Internet Explorerem 4.0 lub 5.0. W tym przypadku połączenie jest nawiązywane przez kreatora połączeń. W wersji działającej bez Explorera funkcje auto-logon i auto-logoff są wyłączone. Użytkownik musi ręcznie utworzyć połączenie do serwera czasu.