Za miesiąc pożegnamy WinAmpa. Twórcy zakończyli rozwój i wsparcie aplikacji

WinAmp był programem, który towarzyszył użytkownikom komputerów Windows przez ostatnie kilkanaście lat. Teraz popularność tego odtwarzacza muzyki znacznie zmalała, a ze względu na olbrzymią konkurencję twórcy zdecydowali się na jego zamknięcie. Za równy miesiąc projekt o nazwie WinAmp przestanie istnieć, a nowe wersje nie będą już się pojawiały.

W czasach gdy internet w naszym kraju dopiero zaczynał się rozwijać, lista programów z których korzystał niemal każdy polski internauta nie była zbyt długa. Najpopularniejszym systemem operacyjnym był Windows, pakietem biurowym Microsoft Office, komunikatorem GaduGadu, a do odtwarzania wykorzystywano WinAmpa - rozwijanego przez lata przez firmę NullSoft (obecnie oddział AOL).

Pierwsza wersja WinAmpa została stworzona już w 1997 roku, a w sierpniu 2006 roku miał aż 57 milionów użytkowników na całym świecie. Niestety, na przestrzeni ostatnich lat jego popularność zmalała, a aplikacja przestała się dynamicznie rozwijać. W rezultacie WinAmp zostaje zamknięty i na stronie internetowej winamp.pl pojawiła się informacja, że z dniem 20 grudnia 2013 nie będzie możliwe pobranie instalatora programu.

Za miesiąc pożegnamy WinAmpa. Twórcy zakończyli rozwój i wsparcie aplikacji

WinAmp

WinAmp zdobył serca użytkowników swoją prostotą i możliwością personalizacji. Był pierwszą aplikacją, która pozwalała na zmianę wyglądu za pomocą dodatkowych skórek, które mógł przygotować i udostępnić innym każdy chętny użytkownik programu. Niestety wraz z rozwojem aplikacji stała się ona dość ociężała i zawierała mnóstwo modułów, które nie były koniecznie potrzebne osobom szukającym prostego odtwarzacza muzyki.

Zobacz również:

  • Winamp - legenda powraca? Wszystko na to wskazuje
  • Z tą funkcją zeskanujesz dokumenty aparatem!