Za usługi telekomunikacyjne płacimy zdecydowanie mniej. Usługi pocztowe drastycznie podrożały

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2013 r.". Wynika z niego, że usługi telekomunikacyjne potaniały, natomiast usługi pocztowe znacznie podrożały.

W 2013 roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podjął decyzje obniżające stawki MTR (Mobile Termination Rates), czyli stawki hurtowe w rozliczeniach pomiędzy operatorami za połączenia telefoniczne kierowane do sieci komórkowych. Od 1 stycznia 2013 r. operatorzy komórkowi zmuszeni więc zostali do stosowania symetrycznych stawek MTR w wysokości 8,26 gr/minutę, natomiast od dnia 1 lipca 2013 r. w wysokości 4,29 gr/minutę. Idąca za tym obniżka wyniosła (w zależności od operatora) od 65% do nawet 85%.

Czy przełożyło się to na spadek cen?

Według analizy wykonanej przez UKE wspomniana obniżka stawek MTR mogła przełożyć się na spadek cen detalicznych za połączenia telefoniczne w sieciach komórkowych. Potwierdził to też właśnie Główny Urząd Statystyczny, który opublikował raport "Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2013 r.". Możemy w nim m.in. przeczytać, że:

"Opłaty związane z łącznością w 2013 r. obniżono o 8,3% (wobec wzrostu o 0,8% obserwowanego w 2012 r.). Usługi telekomunikacyjne potaniały o 8,6%, w tym w wyniku wprowadzanych w 2013 r. promocji odnotowano znaczny spadek cen na rynku telefonii stacjonarnej (o 9,3%) oraz komórkowej (o 9,0%)."Zobacz również:

  • Korzystasz z iCloud? O tej zmianie Apple nie uprzedziło

Ponadto dowiadujemy się, że niższe niż w 2012 r. były także ceny sprzętu telekomunikacyjnego (o 5,5%). Niestety w bardzo złym kierunku z punktu widzenia konsumenta poszły ceny usług pocztowych, które podrożały aż o 23,4%.

Pełny raport (zawiera też informacje na temat innych produktów i usług) znajdziecie tutaj.