Za wpisy hejterów nie odpowiadają serwisy internetowe

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że za obraźliwe wpisy internautów nie mogą odpowiadać serwisy internetowe.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał szalenie ważny wyrok w sprawie obraźliwych komentarzy umieszczanych w serwisach internetowych. Wynika z niego, że serwisy za nie nie odpowiadają.

Węgierskie źródło

Sprawa miała początek na Węgrzech, gdzie w serwisie Index.hu ukazał się artykuł na temat pewnej firmy zajmującej się nieruchomościami. Internauci zamieścili pod nim komentarze, z których część zawierała bardzo obraźliwe słowa kierowane pod jej adresem. Szybko zostały one usunięte, co jednak nie powstrzymało wspomnianej firmy od skierowania sprawy do sądu i oskarżenia serwisu o wspieranie hejterów. Sąd przyznał jej rację.

Odpowiedzią Index.hu na to niekorzystne orzeczenie było skierowania sprawy przed oblicze Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nie zgodził się z węgierskim sądem stwierdzając, że za sporne wpisy nie może odpowiadać węgierski serwis. Podkreślił przy tym, że chociaż były one wulgarne i obraźliwe, nie niosły ze sobą mowy nienawiści ani nie podżegały do agresywnych zachowań.

Mamy tutaj do czynienia z wyrokiem, który co prawda nie jest wiążący w przypadku postępowań sądów w innych krajach, lecz może być dla nich drogowskazem.