Zaawansowane i mocne

Gdy masz większe ambicje, a jednocześnie nie stać cię na dość drogą lustrzankę z zestawem dobrych obiektywów, rozważ wybór mocnego kompaktu.


Gdy masz większe ambicje, a jednocześnie nie stać cię na dość drogą lustrzankę z zestawem dobrych obiektywów, rozważ wybór mocnego kompaktu.

Chcąc robić najlepsze zdjęcia urządzeniem, które obsługuje się wygodnie, staniesz przed dylematem: kompakt czy lustrzanka? Wbrew powszechnie panującej opinii, że tylko lustrzanka zapewnia wszystko, co w fotograficznym sprzęcie najlepsze, rozważ zakup dobrego aparatu kompaktowego. Z kilku powodów właśnie kompakt bywa lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, aby wykorzystać potencjał cyfrowej lustrzanki, musisz do niej dokupić bardzo dobrej klasy obiektyw. Tu może cię czekać niemiła niespodzianka - dobre "szkło" kosztuje niekiedy drugie tyle, co aparat kupiony nawet wraz z obiektywem (serdecznie odradzamy łączenie słabej jakości obiektywu z wymagającą cyfrową lustrzanką!). Znacznie mniej biletów NBP pochłonie zakup dobrej klasy kompaktu, który prócz pojemnej karty pamięci nie będzie wymagał dalszych nakładów. Oczywiście nie uzyskasz takich możliwości, jakie daje lustrzanka (na przykład wykonywania przyzwoitej jakości zdjęć w dużej czułości czy szybkiego "strzelania" migawką). W zamian za dużo niższą cenę otrzymujesz jednak komplet innego "szczęścia", jakim jest połączenie przyzwoitych wymiarów korpusu z dobrej klasy zmiennoogniskową optyką. Ponadto aparat może dysponować niestosowanym w większości lustrzanek ruchomym panelem LCD i dobrym trybem makro (zdjęcia z odległości jednego lub kilku centymetrów).

Cechy dobrego kompaktu

Zaawansowane i mocne

Nikon Coolpix 8400 "widzi" szeroko (24 - 85 mm)

W przeciwieństwie do wszystkich cyfrówek z innych grup aparat tej klasy powinien nawiązywać do charakterystycznych, wypracowanych przez lata zalet lustrzanek: mieć solidny korpus, żeby plastik nie trzeszczał pod ręką, i być na tyle duży, aby wygodnie i pewnie leżał w ręku. Wygoda trzymania urządzenia tego typu ma niebagatelne znaczenie podczas wykonywania trudnych technicznie zdjęć, czego zapewne często podejmują się jego użytkownicy. Ważne jest wyposażenie w uchwyt - wygodne wyprofilowanie do prawej dłoni fotografującego, które pozwoli stabilnie trzymać aparat na przykład podczas fotografowania z dłuższym czasem naświetlania.

Wybierając zaawansowaną cyfrówkę, sprawdź także, czy jej wyświetlacz LCD daje się obracać i w ilu kierunkach. Zastosowanie mechanizmu odchylania panelu może niekiedy znacznie usprawnić fotografowanie. Aparat powinien ponadto pozwalać na przykręcenie do obiektywu konwertera optycznego, poszerzającego jego możliwości - wymaga to specjalnie przygotowanego mocowania (gwint lub bagnet).

Na koniec należy wspomnieć o kilku funkcjach niezbędnych zaawansowanemu fotoamatorowi. Aparat musi dawać pełną kontrolę nad migawką i przesłoną, wykonywać tzw. bracketing ekspozycji (kilka ujęć z różną korekcją), pozwalać na ręczny balansu bieli oraz zapisywać zdjęcia w "surowym" pliku RAW. Nieźle byłoby, gdyby miał tzw. gorącą stopkę, czyli uchwyt do zamocowania zewnętrznej lampy błyskowej.

Ośmiomilionówki

Zaawansowane i mocne

Parametry techniczne i wyniki testów

Hitem sprzętu foto w 2004 roku stały się aparaty kompaktowe wyposażone w zawrotnej rozdzielczości ośmiomilionowe matryce CCD. Modele z matrycą 5 MP dopiero zdobywały wówczas popularność, gdy nagle pojawiły się konstrukcje (Sony DSC-F828) o trzy "generacje" lepsze! Za ten skok technologiczny trzeba było zapłacić ponad 5 tysięcy złotych. Obecnie, gdy ceny stale spadają, zakup ośmiomegowca już tak nie drenuje portfela. W Internecie można znaleźć oferty sprzedaży najlepszego modelu Nikona Coolpix 8800 już za niewiele ponad 3000 zł, a jego konkurenta ze stajni Olympusa, C-8080 WZ, za 2750 zł. Oba aparaty są duże, ciężkie (jak na kompakty) i mają solidny zoom. Pod względem optycznym mocniejszy jest niewątpliwie Nikon, który może dziesięciokrotnie przybliżać fotografowany motyw, a poza tym dysponuje mechanizmem stabilizacji obrazu. Na uwagę zasługuje też bogaty w piksele i funkcje, bardzo udany (dobre wyniki testów) model Nikon Coolpix 8400. Nie zaskakuje krotnością zoomu, lecz możliwością objęcia szerokiego kadru, na co pozwala wyjątkowo krótka ogniskowa, odpowiadająca 24 mm!

Nieco spóźnione siedem milionów

Po premierze sztandarowych modeli ośmiomegapikselowych producenci pomyśleli o wprowadzeniu na rynek urządzeń uboższych o milion fotodetektorów. Nie był to zły ruch - na przykład najnowsza wersja "najwyższego" niegdyś kompaktu Canona z serii G - PowerShot G6 - rejestruje naprawdę świetne zdjęcia (uzyskała za to najwyższe oceny w teście). Cyfrówkę kupisz już za ok. 2400 złotych.

Canon PowerShot G6

Zaawansowane i mocne

Najnowsza wersja niegdyś najbardziej zaawansowanego kompaktu Canona została wyposażona w przetwornik o rozdzielczości 7 MP.

Kiedy G6 pojawił się na rynku (na Zachodzie we wrześniu ubiegłego roku), nie był sztandarowym kompaktem Canona, oferującym najwyższe możliwości, jak niegdyś aparaty z serii G, które do abdykacji zmusił ośmiomilionowy, profesjonalny model Pro1. Mimo nieco słabszej optyki (chodzi tu o rozpiętość ogniskowej) i mniej dokładnej matrycy (7, a nie 8 MP), G6 zalicza się do najlepszych zaawansowanych kompaktów. Przyczynia się do tego między innymi konstrukcja korpusu, który mimo pewnych mankamentów pozwala na wygodną obsługę. Jak przystało na aparat dla wymagającego fotoamatora, korpus wyposażono w wygodną rękojeść, oklejoną antypoślizgową gumą. Do kontroli kadru służy odchylany ekran LCD oraz wizjer optyczny. Aktualnie ustawione parametry można śledzić na coraz rzadziej już stosowanym w cyfrówkach dodatkowym wyświetlaczu. Nad obiektywem G6 znajduje się uchwyt do dodatkowej lampy błyskowej, pracującej w systemie Canona. Dość nietypowo, bo na tzw. pleckach konstruktorzy umieścili koło trybów pracy.

Możliwości i funkcje

Zaawansowane i mocne

Aparat dysponuje właściwie wszystkimi funkcjami przydatnymi do kreatywnego fotografowania. Użytkownik może przebierać w preselekcjach, metodach pomiaru oświetlenia, poziomach czułości czy ustalać indywidualne profile barw (na podstawie ręcznego balansu bieli). Aparat dysponuje także "inteligentnym" systemem autofokusu AiAF, określającym punkt w kadrze, na który osoba fotografująca będzie prawdopodobnie chciała ustawić ostrość.

Dzięki zastosowaniu szybkiego procesora obrazu aparat wykona imponującą, jak na cyfrowy kompakt, serię zdjęć zapisywanych z najmniejszą kompresją JPEG - ok. 14 klatek w ciągu 10 sekund.

Jakość obrazu

Zaawansowane i mocne

Optyka aparatu jest bardzo dobra i jasna, co pozwala wykonywać zdjęcia o imponującej ostrości. Wysoki wynik G6 osiągnął także w testach dynamiki obrazu - bardzo dobrze odwzorował szczegóły w cieniach, nieco gorzej w jasnych partiach. Dobrze oceniamy aparat za niski poziom szumów.

Informacje Canon

http://www.canon.pl

Cena 2549 zł

Nikon Coolpix 8800

Zaawansowane i mocne

Jeden z największych aparatów cyfrowych wśród kompaktów przeznaczony jest dla najbardziej wymagających.

Nikon przedstawił następcę wprowadzonej w lutym 2004 roku pierwszej swojej cyfrówki, wyposażonej w detektor o rozdzielczości 8 MP - Coolpiksa 8700. Pod względem budowy korpusu, zintegrowanego z potężnym obiektywem 8800, nie różni się on znacznie od swojego protoplasty. Podstawowe zmiany, jakie producent wprowadził w nowym modelu, to zastosowanie funkcji redukcji wibracji oraz powiększenie zakresu ogniskowej. Oczywiście jedna zmiana wymusza drugą - duży zakres pracy zoomu (10x) spowodował potrzebę wyposażenia aparatu w funkcję redukcji wibracji w celu usunięcia skutków drgań, do których dochodzi podczas fotografowania z najdłuższą ogniskową (odpowiednik 350 mm). Aparat automatycznie wykrywa i równoważy niewielkie ruchy, które są przyczyną rozmazania, czyli tak zwanego poruszenia zdjęć.

Korpus

Zaawansowane i mocne

Coolpix 8800 został zaprojektowany ergonomicznie. Przygotowano wygodny uchwyt do prawej ręki fotografującego, a ekran LCD jest, oczywiście, odchylany (to właściwie standard w najwyższej klasie kompaktów), żeby aparat wykonywał w pełni kontrolowane ujęcia z nietypowych pozycji. Tuż nad obiektywem znajduje się wysoko unoszona lampa błyskowa, za którą zmieściła się jeszcze tak zwana gorąca stopka, przeznaczona do montażu zewnętrznej lampy błyskowej.

Na górze korpusu znalazło się miejsce na dodatkowy, trzeci w tym aparacie wyświetlacz LCD, pokazujący podstawowe ustawienia aparatu. Obok umieszczono koło trybów pracy oraz przyciski do kompensowania parametrów ekspozycji i określania trybów pracy flesza.

Zaawansowane i mocne

Z tyłu Coolpiksa zlokalizowano inne ważne elementy sterujące: kółko zmiany wartości, "strzałki" do nawigacji po menu oraz przełącznik zoomu.

Jakość zdjęć

Aparat bardzo dobrze oceniamy za ostrość obrazu. Podobnie jak poprzednik, aparat średnio wypadł w próbie dynamiki obrazu - szczegóły w cieniach odczytał poprawnie, i to przy niewielkim poziomie szumów, ale dość słabo odwzorował szczegóły w najjaśniejszych partiach obrazu.

Informacje Nikon

http://www.nikon.pl

Cena 3469 zł