Zaawansowane kompakty

W tej grupie znajdują się urządzenia, z których korzystać mogą nawet zawodowcy. Producenci tych modeli na ogół nie szczędzą megapikseli oraz niezbędnych do wygodnej obsługi przycisków szybkiego dostępu do wybranych funkcji.


W tej grupie znajdują się urządzenia, z których korzystać mogą nawet zawodowcy. Producenci tych modeli na ogół nie szczędzą megapikseli oraz niezbędnych do wygodnej obsługi przycisków szybkiego dostępu do wybranych funkcji.

Nie tylko liczba pikseli miewa olbrzymie znaczenie dla zaawansowanego użytkownika cyfrowego kompaktu. Jeśli wykonuje on kilka czy nawet kilkanaście tysięcy zdjęć rocznie, bardzo ważne są także ergonomia oraz pewne przydatne w "świadomym" fotografowaniu funkcje.

Wygoda obsługi cyfrówki zależy od dwóch podstawowych czynników: możliwości wygodnego i pewnego trzymania urządzenia oraz łatwego i szybkiego sposobu zmiany jego ustawień. Większość aparatów z tej grupy jest wyposażona w uchwyt-rękojeść do prawej dłoni fotografującego, co nie świadczy jeszcze o wygodzie pracy z aparatem. Liczy się także kształt uchwytu, o czym przekonaliśmy się, biorąc do ręki najnowsze zaawansowane modele Olympusa - C-8080 WZ oraz C-5060 WZ. Są obłe i w niewielkim stopniu odstają od korpusu, więc obejmująca je dłoń łatwo się może ześlizgnąć. Problem bardziej dotyczy większego i cięższego C-8080 WZ.

Zaawansowane kompakty

Olympus C-5060 Wide Zoom zyskał nową optykę i lepiej zawieszony wyświetlacz LCD. W naszej ocenie stracił na wygodzie obsługi ze względu na zastosowanie słabiej wyprofilowanego uchwytu do prawej dłoni.

Na obudowie modelu z tej grupy aparatów należałoby umieścić jak najwięcej mądrze rozmieszczonych przycisków sterowania podstawowymi ustawieniami cyfrówki: osobny przycisk do kompensacji ekspozycji, określania profilu barwnego, przełączania w tryby makro i ręcznego ustawiania ostrości czy określający poziom czułości CCD. Powinno się także pojawić przynajmniej jedno kółko do zmiany wartości wybranego parametru (przesłony, czasu, kompensacji itd.) Większość urządzeń tej grupy powinna być wyposażona w stopkę do zewnętrznej lampy błyskowej i uchylany panel LCD.

Zaawansowany kompakt dysponuje takimi podstawowymi funkcjami, jak dowolne sterowanie parametrami ekspozycji, ręczny balans bieli (czasem możliwość zapisania dwóch profili oświetlenia użytkownika), bracketing, czyli wykonywanie kilku wersji ujęcia przy różnych ustawieniach ekspozycji, wybór sposobu pomiaru światła czy określanie punktu autofokusu. Przydają się także: synchronizacja błysku z długim czasem naświetlania, kompensacja siły błysku (nawet wbudowanej lampy) czy uaktywniana specjalnym przyciskiem funkcja zamrażania ustawień ekspozycji. Zaawansowanym użytkownikom niezbędna jest opcja zapisu zdjęcia w bezstratnym formacie. Coraz większego znaczenia nabiera format RAW, który pozwala na zaawansowaną edycję pliku zdjęciowego w specjalnie przeznaczonej do danego urządzenia aplikacji.

Canon PowerShot G6

Zaawansowane kompakty

Canon PowerShot G6

Najnowszy model z najbardziej niegdyś zaawansowanej serii kompaktów Canona spełnia wszystkie kryteria tej grupy aparatów. Zastosowana w nim matryca zapisuje obraz z dokładnością 7 mln pikseli. Aparat ma wypełniać w ofercie producenta lukę między rzeszą pięciomegapikselówek a najbardziej zaawansowanym kompaktem PowerShot Pro1.

Cyfrówka pod względem budowy nie zmieniła się znacząco w stosunku do poprzedników. Dysponuje odchylanym panelem LCD, dodatkowym wyświetlaczem pokazującym podstawowe parametry oraz wygodnym uchwytem do prawej dłoni.

Aparat znakomicie wypadł w przeprowadzonych testach.

Olympus C-5060 Wide Zoom

Sugerując się oznaczeniem, jest to rozwinięty model jednego z najbardziej udanych kompaktów Olympusa (C-5050 Z). Aparat został istotnie zmodyfikowany - dysponuje inną optyką, szerszym zakresem ogniskowej i lepiej zawieszonym panelem LCD. Regresem jest, naszym zdaniem, zastosowanie gorszej rękojeści.

Na temat najbardziej zaawansowanych modeli aparatów kompaktowych, z matrycami o rozdzielczości 8 Mp, pisaliśmy w numerze 7/2004. Dane techniczne i wyniki testów tych urządzeń znajdziesz także na naszej płycie.