Zaawansowane pudełka

Gorące twarde dyski, procesor ledwie dyszy, zastanów się czy nie warto zainwestować w bardziej zaawansowaną obudowę, wyposażoną w dodatkowe wentylatory, wspomagające schładzanie newralgicznych podzespołów.


Gorące twarde dyski, procesor ledwie dyszy, zastanów się czy nie warto zainwestować w bardziej zaawansowaną obudowę, wyposażoną w dodatkowe wentylatory, wspomagające schładzanie newralgicznych podzespołów.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w obudowie ma istotny wpływ na stabilność pracy komputera i gwarantuje długą żywotność podzespołów. Producenci w zaawansowanych modelach często oferują znacznie efektywniejsze sposoby wymiany powietrza, np. specjalne kominy lub dodatkowe wentylatory rozlokowane tak, żeby schładzać najciężej pracujące układy (procesor, karta graficzna, twarde dyski). Najlepsze pod tym względem są konstrukcje z dodatkowymi miejscami na duże wentylatory (120x120 mm lub większe), które obracają się wolniej niż ich mniejsze odpowiedniki, oferując przy tym nawet większą wydajność.

Coraz więcej użytkowników zaczyna bardziej zwracać uwagę na rozwiązanie wspomagające schładzanie komputera niż na wygląd obudowy. Dysponując większą gotówką, warto zainwestować w bardziej zaawansowaną obudowę, dzięki czemu komputer będzie cichszy, a do tego lepiej schładzany.

Do takich konstrukcji należy zaliczyć obudowę Cooler Mastera Stacker 830 SE, która umożliwia montaż aż siedmiu wentylatorów, czy też konstrukcje Aero Cool T40, Zero Degree.

Cooler Master Stacker 830 SE

Informacje: Cooler Master,http://www.coolermaster-europe.com Cena: 800 zł

Zaawansowane pudełka

Cooler Master Stacker 830 SE

To dosyć duża konstrukcja (wys./gł./szer. 54x64x25 cm) umożliwia montaż wszelakiego rodzaju płyt głównych: E-ATX, ATX, m-ATX. W całości wykonana z 1-milimetrowego aluminium i jak na swoje duże wymiary jest niebywale lekka, waży 15 kg. To jedna z bardziej przewiewnych konstrukcji na rynku. Wyposażono ją w dwa wentylatory 120x120 mm, po jednym z przodu i tyłu. Przedni wentylator zasysa zimniejsze powietrze z zewnątrz, schładzając twarde dyski, tylny ma za zadanie odprowadzenie cieplejszego powietrza z obudowy na zewnątrz. W panelu bocznym można zamontować cztery dodatkowe wentylatory 120x120 mm, mocowane w specjalnych zatrzaskowych uchwytach. Wspomagają one schładzanie procesora, karty graficznej oraz pamięci. Dodatkowy wentylator (120x120 mm) zmieści się w panelu górnym obudowy. Niestety, producent ich nie dołącza w zestawie, ale warto je dokupić, ponieważ skuteczność schładzania po ich zamontowaniu wyraźnie wzrasta. Są szczególnie przydatne, gdy używasz wydajnej karty graficznej, podkręconego procesora i kilku twardych dysków.

Ciekawie zaprojektowano tackę na płytę główną, którą można wyciągnąć z obudowy bez użycia śrubokrętu (dwa zatrzaski), co umożliwia wygodny montaż płyty, procesora i karty graficznej na zewnątrz obudowy. W panelu przednim, dolnym, bocznym i górnym są otwory wentylacyjne, wspomagające wydostawanie się cieplejszego powietrza na zewnątrz.

Niestety, ta duża, wręcz masywna obudowa, nie jest dosyć sztywna i przy mocniejszych dociśnięciu trzeszczy.

Aero Cool Zero Degree

Informacje Madtech, tel. 061 8638146,http://www.madtech.pl Cena 360 zł

Zaawansowane pudełka

Aerocool Zero Degree

Z pozoru konstrukcja, jakich wiele (jest jeszcze wersja z dużym oknem bocznym), jednak kryje parę przydatnych rozwiązań dla osób chcących zapewnić odpowiednie schładzanie komputera. Zasilacz umieszczono na dole, gdzie znajduje się specjalny otwór wspomagający schładzanie. Dosyć nietypowo umiejscowiono dwie kieszenie na twarde dyski, które montuje się w specjalnych wnękach umieszczonych w poprzek obudowy. Dodatkowe dyski (powyżej dwóch) umieszcza się w dużych wnękach 5,25-calowych za pomocą dołączonych przejściówek. Zamontowane wentylatory wspomagają schładzanie procesora, tworząc specjalny tunel, który zwiększa napływ zimniejszego powietrza bezpośrednio na zestaw chłodzący CPU. W panelu bocznym zaprojektowano otwory na dwa duże wentylatory, które umieszczono bezpośrednio nad kartą graficzną i procesorem, oraz dodatkowy wentylator z przodu.

Szkielet obudowy wykonano ze stalowej blachy, całość jest dosyć sztywna.

Aero Cool T40

Informacje Madtech, tel. 061 8638146,http://www.madtech.pl Cena 300 zł

Zaawansowane pudełka

Aerocool T40

Najlepszym sposobem na regulowanie głośności pracy komputera jest zamontowanie specjalnego panelu sterującego. Nie wszyscy chcą wydawać dodatkowe pieniądze i właśnie dla nich Aero Cool zaprojektowało obudowę z panelem sterującym w przednich drzwiczkach.

Umożliwia on monitorowanie temperatury za pomocą trzech czujników oraz regulację pracy trzech wentylatorów. Prędkość wentylatorów można ustawiać ręcznie w zakresie od 6 do 12 V lub skorzystać z trybu automatycznego, który dostosowuje tempo ich obroty w zależności do odczytywanej temperatury. Możesz ustalić także temperaturę alarmową, której przekroczenie przez któryś z podzespołów włączy sygnał dźwiękowy i ustawi najwyższą prędkość obrotową wentylatorów.

Wewnątrz zamontowano specjalny komin powietrzny, który wspomaga schładzanie procesora. Niestety, jego konstrukcja uniemożliwia wykorzystanie płyt głównych z nieco przesuniętymi podstawkami procesora lub wyposażonych w duże radiatory chipsetu.

Nie mieszczą się również większe zestawy chłodzące procesor. Konstrukcja przystosowana jest raczej do układów o wielkości zbliżonej do sprzedawanych razem z procesorem. Dziwnie zaprojektowano wnęki na twarde dyski: pod kątem 90 stopni. Dodatkowym utrudnieniem jest słaby dostęp do śrubek mocujących twarde dyski. Niestety, ergonomia nie jest mocną stroną tego modelu.