Zabawa z dźwiękiem
-
- Paweł Hadrian,
- 15.02.2001
Żyjemy w czasach, w których każdy posiadacz PC-ta może zająć się niemal profesjonalną obróbką dźwięku. By stworzyć oprawę dźwiękową witryny WWW, krótkiej reklamówki radiowej czy płyty demo zespołu, nie trzeba już płacić fachowcom, wystarczy zdobyć odpowiedni program i "wziąć sprawy w swoje ręce".
Żyjemy w czasach, w których każdy posiadacz PC-ta może zająć się niemal profesjonalną obróbką dźwięku. By stworzyć oprawę dźwiękową witryny WWW, krótkiej reklamówki radiowej czy płyty demo zespołu, nie trzeba już płacić fachowcom, wystarczy zdobyć odpowiedni program i "wziąć sprawy w swoje ręce".
Na internetowych serwisach z muzycznym oprogramowaniem można znaleźć ogromną liczbę shareware'owych edytorów audio. Zwykle jednak nie reprezentują one nawet poziomu amatorskiego, a w większości nadają się co najwyżej na zabawkę dla siedmiolatka. Na szczęście, udaje się czasami znaleźć coś, co może stać się idealnym programem dla początkującego adepta komputerowej obróbki dźwięku, a niekiedy nawet podstawowym programem dla zawodowca.
Edytory audio to - ogólnie mówiąc - programy służące do szeroko pojętej obróbki dźwięku. Ich podstawową funkcją jest odtwarzanie i nagrywanie dźwięku przy użyciu komputera. Narzędzia tego typu powinny umożliwić dowolne przycinanie, wklejanie i kopiowanie materiału dźwiękowego. W dzisiaj oferowanych programach aspirujących do miana edytorów audio nie może zabraknąć efektów DSP (Digital Sound Processing). Są to wbudowane w program albo dostarczane jako niezależne plug-iny DirectX lub algorytmy VST, które umożliwiają odtworzenie na komputerze studyjnych procesorów dźwięku. Daje to olbrzymie możliwości. Obecnie mając komputer PC, edytor audio i plug-iny można wykonać pracę, taką jak w profesjonalnym studiu. Firmy produkujące tradycyjne efekty studyjne (np. TC Electronic) wprowadziły na rynek ich odpowiedniki w postaci programowych wtyczek, nierzadko lepszych od blaszanego pierwowzoru. Współczesne edytory audio to już niemal studyjne "kombajny", które mogą zastąpić także magnetofon wielośladowy i mikser.
Spośród ogromnej liczby edytorów audio dostępnych na rynku w tym przeglądzie znalazły się programy łatwe w obsłudze i - wg opinii naszej redakcji - najbardziej użyteczne. Ponadto przedstawiamy tańsze, niekoniecznie gorsze, wersje shareware stworzone dla mniej zasobnych i niezbyt wymagających użytkowników.
Złota fala

GoldWave ma dość prosty interfejs, którego opanowanie nie powinno sprawić trudności. Duża liczba ikon na pasku narzędzi może nieco denerwować, lecz można się i do nich przyzwyczaić.
Niewątpliwą zaletą GoldWave'a jest możliwość dostosowywania zasobów systemowych do rozmiaru pliku dźwiękowego. Małe pliki mogą być szybko i efektywnie edytowane w pamięci komputera, natomiast te o dużych rozmiarach są edytowane bezpośrednio z dysku twardego, dzięki czemu system nie musi tworzyć ogromnego pliku wymiany i działa bardziej stabilnie. Standardem jest sposób wyświetlania plików dźwiękowych w postaci fali oraz możliwość dowolnego skalowania podglądu.
Program wyposażono w standardowy zestaw efektów, takich jak pogłos, echo, flanger i procesor dynamiki. Dzięki GoldWave można zmieniać czas trwania danego dźwięku, jego wysokość, a także pozbawić szumów wgrany do komputera materiał dźwiękowy. GoldWave nie należy do programów profesjonalnych, toteż jakość tych efektów nie jest najlepsza, choć dla zastosowań amatorskich wydaje się wystarczająca. Fanów muzyki z Internetu zaciekawi niewątpliwie możliwość zapisywania dźwięków w popularnym formacie MP3.
GoldWave 4.19
Chris Craig (GoldWave)
www.goldwave.com/
Cena: 55 dolarów kanadyjskich
Dźwiękowa sonda

Podczas pracy z efektami w programie SoundProbe przydatna jest rozbudowana funkcja: preview, która umożliwia zmianę parametrów w czasie rzeczywistym.
Program ten ma własny system pamięci wirtualnej. Oznacza to, że jest jednym z działających najszybciej spośród opisywanych przez nas edytorów audio. Umożliwia prace na plikach o rozmiarze całej wolnej powierzchni dysku. Dzięki temu możliwa jest obróbka kilkugodzinnego materiału dźwiękowego bez uciążliwych przestojów komputera. Kolejne ułatwienie to zastosowanie dwóch niezależnych schowków. Można wklejać i wycinać, korzystając z funkcji bardzo szybko działającego schowka wewnętrznego lub używać standardowego z Windows, który pozwala na wklejanie wyciętych fragmentów do innych programów. Standardem jest zastosowanie wielostopniowego systemu undo/redo (cofnij/ponów).
SoundProbe ma rozbudowany system nagrywania dźwięku. Można nagrywać dźwięk w czasie określonym przez użytkownika, np. tylko 10 s., 1 m 36 s lub do wyczerpania miejsca na dysku. Okienko nagrywania wyświetla w postaci graficznej poziom nagrania i umożliwia jego korekcję.
Tym, co w SoundProbe przykuwa uwagę, jest sposób, w jaki rozwiązano stosowanie efektów. W programie wykorzystano interesujący system, dzięki któremu użytkownik może ustawić przebieg danego efektu (zmieniać jego parametry) w czasie. Pozwala to np. na zwiększenie liczby powtórzeń echa do momentu, od którego zacznie się wydłużać jego czas. W programie umieszczono kilka standardowych ustawień przydatnych w codziennej pracy. Użytkownik ma do dyspozycji edytor, w którym można za pomocą narysowanego myszką wykresu łatwo skonfigurować automatykę efektów. Podczas pracy z efektami przydatna jest rozbudowana funkcja: preview, pozwalająca na zmianę parametrów w czasie rzeczywistym. Można jej używać nie tylko podczas pracy na otwartym w programie pliku, ale także na wejściu karty muzycznej, nakładając efekty bezpośrednio na sygnał wchodzący do komputera. Zaletą jest także wewnętrzna 32-bitowa obróbka dźwięku.
Efekty wbudowane to standardowy zestaw: echo, Delay, Pitch i Time streching (zmiana wysokości i czasu trwania dźwięku), a także pogłos, flanger, distortion, 10-pasmowy korektor czy redukcja szumów. Niestety, SoundProbe nie obsługuje niezależnie instalowanych plug-inów dźwiękowych w standardzie DirectX oraz wprowadzonym przez firmę Steinberg coraz popularniejszym formacie VST. Ten ostatni mankament znacznie obniża użyteczność tego programu.
SoundProbe V1
www.soundprobe.co.uk/
Cena: 83 USD