Zabawki dla dużych i małych

Miniaturyzacja i rozwój technologii bezprzewodowych - te dwa czynniki sprawiły, że zaczęła się złota era dla producentów wszelkiego rodzaju gadżetów.

Miniaturyzacja i rozwój technologii bezprzewodowych - te dwa czynniki sprawiły, że zaczęła się złota era dla producentów wszelkiego rodzaju gadżetów.

Nie tylko czynią nasze życie nieco przyjemniejszym - coraz częściej wykorzystujemy je do poważnej pracy.Takie właśnie urządzenia prezentujemy w poniższym, całkowicie subiektywnym przeglądzie. Naszymi najważniejszymi kryteriami były funkcjonalność, atrakcyjność i przede wszystkim - nowatorstwo.

Cyfrówka w portfelu

Cyfrowy aparat fotograficzny mieszczący się w portfelu to najnowsza propozycja firmy Logitech. Choć brzmi jak żart, żartem wcale nie jest. W urządzeniu nieco tylko większym od karty kredytowej udało się zmieścić elektronikę i optykę niezbędną do wykonywania cyfrowych zdjęć. Wprawdzie parametry nie są oszałamiające, ale taki aparat można zabrać wszędzie. Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 640x480 pikseli i może zostać później podwyższona metodą interpolacji. Za przetwarzanie obrazu odpowiada matryca światłoczuła 1,3 megapiksela. Zdjęcia są przechowywane w zainstalowanej na stałe pamięci typu Flash o pojemności 16 MB, w której można pomieścić 52 zdjęcia. Najciekawsza zaś będzie cena urządzenia - zaledwie 580 zł.

Multimedialne fajerwerki

Telefony Nokii z serii 9xxx są dobrze znane najbardziej wymagającym użytkownikom. Od pierwszych modeli realizowano w nich ideę mobilnego biura, lecz najnowszy model dodaje do tego mobilną rozrywkę. Takie można odnieść wrażenie, przyglądając się liście nowych funkcji.

Jest wśród nich m.in. 5.0, pozwalający odtwarzać dynamiczną i multimedialną zawartość witryn internetowych, przygotowanych w tym formacie. Biorąc pod uwagę błyskawiczny wzrost liczby takich witryn, zmiana jest istotna. To jednak nie koniec. Dodano również odtwarzacz RealOne, pozwalający pobierać z Internetu strumieniowe przekazy audio i wideo. Przy połączeniu HSCSD, można odtwarzać 7-8 klatek/s materiału wideo.

Wreszcie, dodano funkcję VPN, pozwalającą tworzyć bezpieczne, zdalne połączenia z firmowymi intranetami. Dzięki temu, nowa Nokia stała się narzędziem prawie kompletnym.

Najcieńszy laptop

Laptop ważący mniej niż 1,5 kilograma, lecz wciąż w pełni funkcjonalny, to marzenie wielu użytkowników potrzebujących komputerów przenośnych, zwłaszcza jeśli ich własne maszyny ważą 3-4 kilogramy. Warunek ten spełnia najnowszy model firmy Dell, wyposażony w procesor Pentium III 800 MHz (wersja Ultra-Low Voltage). Wyposażony w dysk 30 GB, wyświetlacz XGA i moduł sieci bezprzewodowej, pozwoli pracować w każdym miejscu na świecie, zaś po skończonej pracy będziemy mogli zapomnieć, że gdzieś w bagażu niesiemy komputer.

Na długie samochodowe rozmowy

Jeśli chcemy rozmawiać przez telefon komórkowy w samochodzie, musimy mieć zestaw głośno mówiący. Trwają spory, czy ten wymóg faktycznie zwiększa bezpieczeństwo, czy wcale nie, ale faktem jest, że zestaw znacznie podnosi komfort samej rozmowy. Komfort jest tym większy, im lepszym zestawem dysponujemy, a opisywany model pozwala wspiąć się na same szczyty wygody. Dzieje się tak, ponieważ do komunikacji z instalacją głośno mówiącą w samochodzie wykorzystuje się bezprzewodową technologię Bluetooth. Oznacza to, że po wejściu do samochodu telefon możemy zostawić w kieszeni lub w torbie. Do sterowania podstawowymi funkcjami telefonu wykorzystuje się specjalnego pilota, pozwalającego przyjmować i kończyć połączenia. W chwili nadejścia połączenia zestaw ścisza samochodowy system audio i używa głośników do transmisji rozmowy.

PhotoRET IV i inne atrakcje

Najnowsza drukarka atramentowa HP zadowoli wielu użytkowników. Przede wszystkim, można w niej wykorzystać najnowszy system PhotoRET IV, w którym po raz pierwszy w historii HP zastosowano sześć .

W ten sposób zdecydowanie poprawiono jakość wydruków fotograficznych. Na tych, którym mieliśmy okazję się przyjrzeć, praktycznie nie występowały efekty znane ze starszych modeli, takie jak dithering. Oprócz zastosowania nowego systemu zwiększono fizyczną, maksymalną rozdzielczość do 4800x1200 dpi.

Życie ułatwiają liczne dodatkowe funkcje: współpraca z modułami bezprzewodowymi, automatyczne rozpoznawanie rodzaju papieru czy mechanizm bezpośredniego drukowania zrzutów ekranowych.

Fotki z muzyką w tle

Kolejny miniaturowy aparat cyfrowy, rozmiarami zbliżony do opisanego wcześniej modelu Logitecha. Tym razem jednak, oprócz samego aparatu, potrafiącego robić zdjęcia z maksymalną rozdzielczością 1600x1200 punktów, w urządzeniu znalazło się jeszcze miejsce dla odtwarzacza mp3, z możliwością nagrywania dźwięku w tym formacie. Szkoda tylko, że wbudowana karta pamięci ma zaledwie 12 MB pamięci - gdy nagramy kilkanaście minut muzyki, niewiele miejsca zostanie na zdjęcia. Jednak waga urządzenia, wynosząca zaledwie 83 gramy, na pewno każdemu poprawi humor.

Kieszonkowe combo

Napędy optyczne nigdy nie były mocną stroną notebooków - nie dość, że nie osiągały nadzwyczajnych parametrów, to jeszcze niepotrzebnie obciążały cały zestaw nawet wówczas, gdy nie były potrzebne. Rozwiązaniem jest kupno notebooka bez napędów i dokupienie do niego napędu zewnętrznego o odpowiednich parametrach. Na pewno kieszonkowy Plextor jest jednym z najlepszym rozwiązań idących w tym kierunku. Potrafi nagrywać płyty CD-R i CR-RW, obydwa rodzaje z prędkością 8x. Co więcej, odczytuje również płyty DVD. Do komunikacji z komputerem wykorzystuje szybkie łącze USB 2.0. Gdy dodamy do tego atrakcyjną obudowę, wówczas łatwo się zdecydować na zakup tego urządzenia jako dodatku do swojego notebooka.

Wirtualna klawiatura

Niezwykle ciekawe urządzenia zaprezentowała firma Virtual Devices. Jest to miniaturowa "lampka", która za pomocą światła laserowego na płaskiej powierzchni rysuje wirtualną klawiaturę. Wbudowane w urządzenie kamery analizują ruch rąk na tej klawiaturze i wyniki przekazują do podłączonego do klawiatury palma. Urządzenie powinno wejść do sprzedaży w USA w drugiej połowie tego roku. Będzie sprzedawane początkowo oddzielnie, ale trwają rozmowy z kilkoma producentami palmtopów, aby taki laserowy system uczynić częścią ich standardowego wyposażenia. Nie wiadomo jednak, kiedy i czy w ogóle wirtualna będzie dostępna w Europie, nie wspominając o Polsce.