Zabawki pełne mocy

Z pewnością wielu użytkowników Windows XP doceni możliwości bezpłatnych programów PowerToys. Te zebrane przez Microsoft aplikacje wzbogacają system o naprawdę przydatne funkcje i ułatwiają wykonywanie różnych zadań.


Z pewnością wielu użytkowników Windows XP doceni możliwości bezpłatnych programów PowerToys. Te zebrane przez Microsoft aplikacje wzbogacają system o naprawdę przydatne funkcje i ułatwiają wykonywanie różnych zadań.

PowerToys nie są zintegrowanym pakietem narzędzi, ale luźnym zbiorem programów, rozszerzających możliwości Windows i uznanych przez Microsoft za najbardziej wartościowe. Spełniają różne zadania: dają dostęp do ukrytych ustawień systemowych, rysują wykresy, tworzą galerie internetowe czy umożliwiają zaawansowane zarządzanie profilami kolorów. W tym artykule omawiamy funkcje wszystkich PowerToys i podpowiadamy, jak z nich korzystać.

Programy te działają, z pewnymi wyjątkami, tylko w Windows XP. Powstały już po udostępnieniu systemu operacyjnego i były mniej rygorystycznie testowane, dlatego nie są objęte pomocą techniczną Microsoftu. Minusem jest również brak polskiej wersji językowej. Instalacja nie wymaga dodatkowego komentarza, wystarczy przestrzegać wyświetlanych wskazówek. Niektóre programy wymagają zainstalowania komponentów .NET. Gdy wykryją ich brak, będą próbowały pobrać je z Internetu. Chcąc usunąć któryś z programów, skorzystaj z apletu Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania. Najnowsze informacje o PowerToys i pliki do pobrania znajdziesz na stroniehttp://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx .

Alt-Tab Task Switcher

Alt-Tab Task Switcher dodaje podgląd okna wybranej aplikacji, gdy korzystasz ze skrótu klawiaturowego [Alt Tab].

Alt-Tab Task Switcher dodaje podgląd okna wybranej aplikacji, gdy korzystasz ze skrótu klawiaturowego [Alt Tab].

Ułatwia przechodzenie między oknami otwartych aplikacji za pomocą klawiszy [Alt Tab]. Standardowo po użyciu tego skrótu pojawia się okno z ikonami otwartych programów, natomiast po zainstalowaniu rozszerzenia dodatkowo zobaczysz podgląd okna wybranej aplikacji. To się przydaje, gdy uruchomisz kilka sesji jednego programu, np. przeglądarki internetowej z otwartymi różnymi stronami WWW . Po zainstalowaniu Alt-Tab Task Switcher od razu przejdziesz do właściwego okna, zamiast próbować na chybił trafił.

CD Slide Show Generator

Umożliwia nagrywanie na płytach CD zdjęć w formie pokazu slajdów. Dodaj wybrane zdjęcia do napędu nagrywarki, używając Eksploratora Windows. Kreator nagrywania ma teraz nową funkcję - gdy wykryje, że nagrywane są pliki graficzne, utworzy i zapisze plik autouruchamiania (autorun) pokazu slajdów. Gdy tak nagraną płytę umieścisz w napędzie CD/DVD komputera, zostanie automatycznie uruchomiony pokaz slajdów. Zwróć uwagę, że funkcja nagrywania w Windows XP nie nagrywa płyt DVD.

ClearType Tuner

Kilka kliknięć myszą wystarczy, żeby korzystając z HTML Slide Show Wizard, przygotować internetową galerię.

Kilka kliknięć myszą wystarczy, żeby korzystając z HTML Slide Show Wizard, przygotować internetową galerię.

Usprawnia korzystanie z technologii ClearType (wygładzania czcionek), poprawiającej wyświetlanie tekstu, a zatem ułatwiającej czytanie. Po zainstalowaniu dodatkowy aplet konfiguracyjny zostaje umieszczony w Panelu sterowania. Umożliwia włączanie i wyłączanie ClearType, zmianę kontrastu oraz dopasowanie do różnych typów monitorów LCD. Technologia daje najlepszy efekt, jeśli obraz jest wyświetlany w pierwotnej rozdzielczości monitora LCD. Zwróć uwagę, że technologia wygładzania czcionek jest standardowo dostępna w Windows XP (Panel sterowania | Ekran | Wygląd | Efekty), ale nie ma możliwości zmiany jej parametrów.

CmdHere

Program przyda się zwłaszcza osobom regularnie używającym narzędzi działających w trybie tekstowym. Dodaje do menu kontekstowego Eksploratora Windows opcję Open Command Windows Here, powodującą otwarcie okna wiersza polecenia (cmd.exe) z tym samym bieżącym katalogiem, który jest akurat otwarty w Eksploratorze Windows. Standardowo okno wiersza polecenia otwiera się zawsze z bieżącym katalogiem C:\Documents and Settigns\nazwa_użytkownika.

Color Control Panel Applet

Power Calculator potrafi rysować wykresy funkcji i przeliczać jednostki miar

Power Calculator potrafi rysować wykresy funkcji i przeliczać jednostki miar

Narzędzie raczej dla doświadczonych fotografów i grafików. Służy do zaawansowanego zarządzania kolorami w Windows XP, w celu jak najlepszego odwzorowania ich na ekranie i wydrukach. Color Control Panel Applet to centrala zarządzania profilami kolorów ICC (International Color Consortium) i ustawieniami kolorów ICM 2.0 (Image Color Management). Dostęp do apletu uzyskasz przez Panel sterowania. Oferowane funkcje umożliwiają instalowanie i usuwanie profili ICC, porównywanie dwóch profili, tworzenie powiązań między profilami kolorów a urządzeniami (drukarką, monitorem, skanerem) oraz wyświetlanie przypomnień o potrzebie skalibrowania monitora.

HTML Slide Show Wizard

Kreator pomagający przygotować prostą galerię zdjęć w formacie HTML, nadającą się do umieszczenia w Internecie. Po zainstalowaniu znajdziesz go w Start | Wszystkie programy | PowerToys for Windows XP. W pierwszym oknie kreatora wybierasz pliki graficzne, które chcesz umieścić w galerii. W następnym oknie ustawiasz parametry galerii: typ, nazwę, wielkość grafiki. Do wyboru są dwa typy: prosty (Simple), który pozwala jedynie przeglądać kolejne obrazki, oraz z miniaturkami wszystkich plików graficznych (Advanced). Na koniec kreator zapisze w wybranym katalogu wszystkie elementy galerii: pliki HTML, obrazki i ich miniatury.

Image Resizer 1.0

ClearType Tuning umożliwia zmianę parametrów wygładzania czcionek.

ClearType Tuning umożliwia zmianę parametrów wygładzania czcionek.

Umożliwia hurtową zmianę rozmiarów zdjęć. Jeśli często wysyłasz zdjęcia pocztą elektroniczną, docenisz Image Resizer. Wprawdzie wiele programów umożliwia zmianę liczby pikseli, ale Image Resizer jest wygodniejszy w użyciu. Wystarczy zaznaczyć w Eksploratorze Windows pliki graficzne, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać z menu kontekstowego opcję Image Resizer. Okno dialogowe daje wybór rozdzielczości w zakresie 640-1024 pikseli lub zdefiniowaną przez użytkownika. Po kliknięciu przycisku Advanced pojawią się dodatkowe opcje: zastępowania oryginalnych plików oraz konwersji tylko w wypadku, gdy następuje zmniejszenie rozmiaru pliku.

Power Calculator

Narzędzie do rysowania wykresów i wykonywania obliczeń (nie zastępuje standardowego kalkulatora Windows). W pole Input wpisuje się wzór funkcji, np. f(x)=x^3-2*x^2-x, której wykres pojawi się następnie w obszarze Graph. Funkcja zostanie zapamiętana i program potrafi obliczyć jej wartość dla danego x. Wystarczy w pole Input wpisać, np. f(5), żeby otrzymać wynik. Poza podstawowymi działaniami matematycznymi Power Calculator oblicza funkcje trygonometryczne i logarytmiczne, których spis znajdziesz w menu Functions. Spełnia również funkcję kalkulatora, wystarczy wpisać operacje do wykonania. Wynik zostanie zapamiętany i można go wykorzystać w dalszych obliczeniach. Jeśli chcesz używać programu jako zwykłego kalkulatora, przejdź do menu View i zaznacz opcję Numeric Calc. Poza tym Power Calculator ma funkcję przeliczenia różnych jednostek miar. Znajdziesz je w menu Conversions. Zwróć uwagę, że program ma opcję zapisywania utworzonych funkcji i zmiennych.

RAW Image Thumbnailer and Viewer 1.0

Tweak UI 2.10 to zbiór setek ukrytych ustawień systemowych.

Tweak UI 2.10 to zbiór setek ukrytych ustawień systemowych.

Format cyfrowych zdjęć RAW oferuje lepszą jakość niż wykorzystujący kompresję format JPG. Zdjęcia RAW mają znacznie większą objętość i m.in. dlatego format jest rzadziej stosowany. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości, warto się nim zainteresować, choć wiążą się z nim utrudnienia, bo wiele aplikacji go nie obsługuje. Standardowo nie radzi sobie z nim również system operacyjny Windows XP. Ten brak uzupełnia RAW Image Thumbnailer and Viewer, dodając do Windows XP funkcje podglądu (miniatur) w Eksploratorze Windows i wyświetlania zdjęć zapisanych w formacie RAW. Umożliwia również wydruk zdjęć RAW i odczytywanie danych zapisanych w pliku zdjęcia (parametry wykonania, itp.). Bardzo przydatna jest funkcja konwersji na format JPG lub TIFF. Minusem programu jest obsługa formatów RAW używanych tylko w aparatach cyfrowych Canona i Nikona.

SyncToy

Nowe pliki trafiają do komputera z najróżniejszych źródeł: aparatów cyfrowych, poczty elektronicznej, Internetu, telefonów komórkowych, pamięci USB czy płyt CD/DVD. Ręczne zarządzanie coraz większą liczbą plików wymaga wykonania wielu operacji i dobrej pamięci, żeby się nie pogubić. Pomoże w tym SyncToy, którego podstawowym zadaniem jest kopiowanie i przenoszenie plików w celu synchronizacji zawartości różnych katalogów.

Po zainstalowaniu znajdziesz program w Start | Wszystkie programy. SyncToy jest łatwy w użyciu, a przygotowanie i wykonanie synchronizacji sprowadza się do kilku kliknięć, w czym pomaga kreator New Folder Pair. Program umożliwia utworzenie wielu par folderów, przechowuje ich listę i na żądanie użytkownika przeprowadza synchronizację. Oferuje pięć jej rodzajów, m.in. może kopiować nowe i zmienione pliki tylko z folderu A do B, lub jednocześnie z A do B i z B do A. Poza tym śledzi zmiany nazw plików i operacje kasowania w utworzonych parach katalogów, uwzględniając te zmiany podczas synchronizacji.

Taskbar Magnifier

Virtual Desktop Manager utworzy cztery niezależne, wirtualne pulpity.

Virtual Desktop Manager utworzy cztery niezależne, wirtualne pulpity.

Program-lupa do powiększania fragmentów ekranu. Działa bardzo podobnie, jak funkcja Lupa, dostępną w Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Ułatwienia dostępu. Różnice polegają na tym, że Taskbar Magnifier stale działa na pasku zadań i ma mniejszy obszar podglądu. Po zainstalowaniu programu kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań, przejdź do Paski zadań i zaznacz Taskbar Magnifier. Od tego momentu na pasku zadań będzie cały czas wyświetlane powiększenie obszaru w okolicach kursora myszy. Opcje, dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy obszaru podglądu, pozwalają na zmianę stopnia powiększenia oraz określenie, czy podgląd ma podążać za kursorem myszy lub kursorem klawiatury.

Tweak UI 2.10

Zbiór setek ukrytych ustawień systemowych, które standardowo nie są dostępne przez interfejs Windows XP. Zostały zebrane w grupy, a przy każdym jest krótki opis.

SyncToy potrafi aż na pięć sposobów synchronizować zawartość katalogów

SyncToy potrafi aż na pięć sposobów synchronizować zawartość katalogów

Tweak UI umożliwia konfigurację m.in. myszy, Eksploratora Windows, paska zadań i wielu innych elementów. Warto wymienić możliwość wyłączenia dymków z komunikatami wyświetlanymi w zasobniku systemowym, zmiany lokalizacji folderów specjalnych (np. Moje dokumenty), wielkości miniatur wyświetlanych w Eksploratorze Windows czy czasu wyświetlania obrazów w trybie pokazu slajdów. Warto zwrócić uwagę na funkcję Tips, która jest zbiorem przydatnych wskazówek dotyczących korzystania z Windows XP. Po zainstalowaniu program znajdziesz w Start | Wszystkie programy | PowerToys for Windows XP. Działa w Windows XP z Service Pack 1 lub nowszym.

Virtual Desktop Manager

Dla niektórych jeden pulpit to za mało. Wciąż brakuje im miejsca, zwłaszcza podczas pracy z wieloma aplikacjami. Rozwiązaniem może się okazać używanie kilku wirtualnych pulpitów, którą to funkcję realizuje Virtual Desktop Manager. Program utworzy cztery wirtualne pulpity, niezależne od siebie, zawierające różne okna programów, zestawy ikon, skrótów klawiaturowych i tła.

Po zainstalowaniu programu kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań, przejdź w menu kontekstowym do Paski narzędzi i zaznacz Desktop Manager. Przełączanie między wirtualnymi pulpitami jest możliwe na dwa sposoby: po kliknięciu ikony z numerem pulpitu na pasku zadań lub po kliknięciu ikony Preview i podglądu wybranego pulpitu. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek programu, żeby uzyskać dostęp do opcji konfiguracyjnych. Możesz m.in. ustawić różne skróty klawiaturowe do poszczególnych pulpitów oraz wybrać, czy uruchamiane aplikacje będą dostępne tylko na jednym pulpicie, czy na wszystkich (opcja Shared Desktops).

Webcam Timershot

Umożliwia tworzenie animacji poklatkowych z użyciem kamery internetowej. Po zainstalowaniu będzie wykonywał nią zdjęcia w określonych przez użytkownika odstępach czasu. Dodatkowo można zdefiniować w pikselach rozmiary zapisywanych fotografii. Zdjęcia są zapisywane na twardym dysku, w udziale sieciowym lub na serwerze FTP. Po zainstalowaniu program znajdziesz w Start | Wszystkie programy | PowerToys for Windows XP.