Zabawy Nokii - dotykowy wyświetlacz z brył lodu

Inżynierowie Nokii zaprezentowali ciekawy wyświetlacz dotykowy, który zbudowano z wykorzystaniem brył lodu. Co prawda technologia nie nadaje się do telefonów, ale podobno ma szanse znaleźć inne praktyczne zastosowanie.

Jak donosi New Scientist, w celu stworzenia wyświetlacza najpierw pocięto i ustawiono na sobie bryły lodu o grubości 25 centymetrów, a następnie wyrównano ich powierzchnię ogrzewając je. Inżynierowie Nokii nie zdecydowali się na montowanie jakiejkolwiek elektroniki w samym lodzie ze względu na koszty.

Zamiast tego użyto technologii RDI (Rear-Diffused Illumination) oraz kamer pracujących w podczerwieni do wykrywania ruchu na bryle lodu. Podłączony do zestawu komputer pozwalał wykryć ludzkie gesty i skierować w ich miejsce światło z projektora. W efekcie osoby zebrane przy wyświetlaczu były w stanie "rysować" na nim różne wzory.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 29.07.2021]
  • Koniec z pękniętymi ekranami - nowa technologia w drodze!

Podobne technologie do zaprezentowanej raczej nie mają szans upowszechnić się na całym świecie, ale mogą znaleźć rozwiązanie właśnie przy tego typu rzeźbach lub nawet lodowych hotelach oraz miejscach typu ice bary. Według przedstawicieli Nokii, ten "zabawny eksperyment" miał także pokazać, że "interaktywny interfejs może być obecnie tworzony wszędzie".

Lodowy wyświetlacz w akcji można zobaczyć na zamieszczonym poniżej filmie.