Zabezpiecz komputer przed internetowymi zagrożeniami

Chcąc skutecznie chronić komputer nie wystarczy jedynie zainstalować program antywirusowy. Należy się przede wszystkim wykazać zdrowym rozsądkiem postępując według pewnych zasad, które pozwolą na zminimalizowanie zagrożeń płynących z Sieci.

Twoje dane, twoje pieniądze, twoja tożsamość w obecnych czasach są zagrożone przez niebezpieczeństwa czyhające w Internecie. Warto więc je poznać oraz zastosować kilka podstawowych rozwiązań, które zabezpieczą komputer.

Oprogramowanie zabezpieczające

To absolutna podstawa jeżeli chodzi o środowisko Windows. Instalując oprogramowanie zabezpieczające komputer zmniejszymy ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Zobacz również:

  • Apple w odwrocie - nowe Safari 15.1 przywraca stary interfejs!

Na rynku sporo jest płatnych rozwiązań. Musimy jednak liczyć się z tym, że licencja roczna na komercyjne oprogramowanie antywirusowe kosztuje od 60 do ok. 120 złotych, natomiast za pakiet internet security lub premium (w zależności od liczby komputerów, które chcesz zabezpieczyć) będziemy musieli zapłacić od 100 do 250 złotych. Pamiętajmy przy tym, że licencja ważna jest rok, natomiast koszt jej odnowienia mieści się w granicach 60-70% ceny nowej licencji.

Czy nie ma darmowych rozwiązań? Oczywiście, że są. W Windows znajdziemy usługę Windows Defender, którą możemy zastąpić darmowych oprogramowaniem Microsoft Security Essentials. Jeżeli jednak niezbyt wierzymy w skuteczność produktów Microsoftu możemy skorzystać z wielu dostępnych na rynku alternatywnych bezpłatnych programów antywirusowych (dostępne są także antywirusy w chmurze) zapewniających podstawową ochronę i pakietów, które oprócz funkcji antywirusowych oferują:

- wbudowaną zaporę sieciową

- moduł antyspamowy

- moduł kontroli dostępu do urządzeń

- narzędzia ochrony prywatności

- narzędzia kontroli rodzicielskiej

Jeżeli dalej zastanawiacie się, które rozwiązanie wybrać, zachęcam Was do lektury artykułu "Antywirus płatny czy bezpłatny?".

Windows XP

Przy tej okazji nie sposób nie przypomnieć, że oprogramowaniem zabezpieczającym szczególnie powinny zainteresować się osoby korzystające z Windows XP, który będzie otrzymywał wsparcie techniczne jeszcze tylko do 8 kwietnia. Na szczęście Microsoft poinformował kilka tygodni temu, że przedłuży do 2015 roku wsparcie dla pakietu Microsoft Security Essentials, za którą to decyzją podążyły także inne firmy dostarczające oprogramowanie zabezpieczające. Nie zmienia to faktu, że korzystając z Windows XP będziesz bardziej narażony na ataki niż w przypadku nowszych, wspieranych przez Microsoft "okienek".

Wirusy i malware

Wiele osób postrzega wirusy i złośliwe oprogramowanie jako coś, co hakerzy namierzając nasz komputer wstrzykują do systemu. Prawda jest jednak taka, że za większością infekcji stoi nierozważne zachowanie użytkownika. Aby ich uniknąć, powinien więc on pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Hakerzy upodobali sobie szczególnie strony oferujące darmowe filmy, muzykę, pirackie oprogramowanie i treści pornograficzne. Jeżeli będziesz się od nich trzymał z daleka, znacznie zwiększysz bezpieczeństwo swojego komputera.

Skuteczność ataku złośliwego oprogramowania możesz też zmniejszyć pamiętając, aby pobierać pliki jedynie z zaufanych witryn. Dodatkowo przed zainstalowaniem pobranego już programu warto przeskanować go programem antywirusowym.

Pamiętaj też, że niekiedy szkodliwe witryny ukrywają złośliwy kod w fałszywych aktualizacjach i ostrzeżeniach o błędach. Jeżeli natrafisz na taki komunikat nie klikaj w niego, lecz postaraj się zamknąć okno, lub kartę.

Wirusy "Drive-by"

Większość wirusów zaraża komputer za pośrednictwem pobranych z Internetu plików, lecz należy też pamiętać o podstępnych wirusach typu "drive-by", które do skutecznego ataku potrzebują jedynie, abyśmy odwiedzili niebezpieczną witrynę. Wykorzystują one luki w systemie operacyjnym, przeglądarce, lub innym oprogramowaniu więc kluczem do zabezpieczenia się przed nimi jest dbanie o aktualizacje nie tylko systemu (z tej możliwości zostaną wkrótce wyłączeniu właściciele Windows XP) i wszelkich programów, ale również wtyczek takich jak Flash i Adobe Reader. Pamiętaj, aby po zobaczeniu informacji o nieaktualnej wtyczce nie zostawiać jej aktualizacji na później.

Zagrożenie ze strony ataków "drive-by" możesz także zmniejszyć poprzez wyłączenie w przeglądarce Javy. Aby tego dokonać np. w Firefoksie użyj skrótu Ctrl+Shift+A, wybierz „Wtyczki” i kliknij przycisk "Wyłącz" przy tych związanych z Javą.

Podobnie możesz postąpić z językiem JavaScript (to nie to samo co Java). W przypadku Firefoksa skorzystaj z popularnego dodatku NoScript, natomiast w przypadku Internet Explorera wszystkiego na ten temat dowiesz się tutaj.

Sandboxie

Aby bardzo zminimalizować ryzyko infekcji komputera możesz też skorzystać z programu Sandboxie, który pozwala na stworzenie odizolowanej od pozostałej części systemu operacyjnego strefy, tzw. piaskownicy. Dzięki niej możesz pobierać pliki, uruchamiać programy i odwiedzać podejrzane witryny bez obawy o swój system plików. Ponadto możesz cofnąć wprowadzone przez monitorowane aplikacje zmiany w systemie oraz stworzyć wiele piaskownic i ustalić dla każdej z nich oddzielną konfigurację (po instalacji programu bezpieczny tryb jest domyślnie skonfigurowany w uniwersalny sposób).

Program pobierzesz tutaj. Po jego instalacji samouczek dokładnie wytłumaczy Ci jak z niego korzystać.

Poczta e-mail

Poczta e-mail to wciąż jeden z najprostszych sposobów na zainfekowanie komputera. Co prawda pakiety bezpieczeństwa oferują opcje ochrony przed zagrożeniami opartymi na wiadomościach e-mail, lecz pomimo tego ważne jest abyś pamiętał o następujących dwóch zasadach:

Zasada nr 1: nie otwieraj załączników, których nie sprawdziłeś

Jeżeli otrzymałeś od nieznajomej osoby wiadomość z niewinnie wyglądającym załącznikiem (np. plik PDF, czy JPG), nie otwieraj go. Jeżeli adres, z którego otrzymałeś wiadomość z załącznikiem wygląda na adres Twojego znajomego, lecz nie spodziewałeś się otrzymać od niego pliku, nie otwieraj go. Najpierw się z nim skontaktuj i sprawdź, czy faktycznie przesłał Ci e-maila. Pamiętaj, że jednym z najczęściej wykorzystywanym przez wirusy sposobów na rozprzestrzenianie się jest przejęcie książki adresowej i rozsyłanie swojej kopii znajdującym się w niej kontaktom.

Zasada nr 2: nie podawaj swoich danych logowania

Phishing to popularna metoda na wyłudzanie poufnych danych np. poprzez zachęcenie do odwiedzenia fałszywej wersji jakiegoś serwisu (np. bankowego) i wpisanie danych logowania. Aby się przed tym bronić pamiętajcie o kilku zasadach:

- nie otwierajcie hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila

- banki i instytucje finansowe nigdy nie wysyłają e-maili z prośbą o zalogowanie się na ich stronie w celu wprowadzenia jakichś zmian, czy ujawnienie jakichkolwiek danych w dostarczonym formularzu

- nigdy nie odpowiadaj na wiadomości z prośbą o podanie hasła i loginu

Podsumowanie

Internet to nie tylko kopalnia wiedzy, ale również środowisko, w którym na nieświadomych internautów czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Warto więc je poznać i stosować opisane w artykule zasady, aby móc się skutecznie przed nimi bronić. Pamiętajcie też, że istnieje jeszcze jedno, całkowicie darmowe rozwiązanie, które pozwoli Wam się poczuć znacznie bezpieczniej. Jakie to rozwiązanie? Rezygnacja ze środowiska Windows na rzecz znacznie mniej interesującego dla osób tworzących złośliwe programy Linuksa.