Zabezpiecz się... Pendrive'm

Każdy pewnie chciałby mieć świadomość, że jego dane przechowywane w komputerze są bezpieczne i nikt do tego niepowołany nie ma do nich dostępu. Zdarza się jednak różnie - ktoś może podejrzeć hasło wpisywane przy logowaniu, czasem jest ono tak proste, że łatwo je zgadnąć, a nam nie chce się z kolei zapamiętywać jakichś wymyślnych ciągów znaków i cyfr... i tu z pomocą przychodzi Proteg.

Jest to sprytny program, który zamienia przenośny dysk USB w specjalny klucz sprzętowy, który chroni komputer - przenośny lub stacjonarny, przed nieautoryzowanym dostępem osób trzecich. Program wzmacnia standardowy mechanizm logowania systemu Windows wiążąc go z informacjami przechowywanymi na przenośnym dysku USB. Jednym słowem, użytkownik musi się wylegitymować nie tylko poprawnym hasłem, ale także odpowiednim kluczem sprzętowym (w tym przypadku - dyskiem przenośnym), aby uzyskać dostęp do konta w systemie.

Proteg

Proteg

Takie podwójne zabezpieczenie nie tylko chroni nas przed przypadkowym przechwyceniem naszego hasła, ale też umożliwia stosowanie prostszych, łatwiejszych do zapamiętania haseł, uwalniając nas jednocześnie od konieczności kupowania sprzętu zabezpieczającego i jego skomplikowanej instalacji. Proteg nie wymaga żadnych sterowników i jest transparentny dla systemu operacyjnego.

W nowej wersji programu dodano między innymi specjalne 'konto awaryjne'. Hasło do tego konta jest generowane podczas procesu instalacji na podstawie kombinacji danych podanych przez użytkownika (e-mail, nazwisko panieńskie matki i dwóch innych, opcjonalnych pól). Hasło to można później odzyskać, przechodząc pomyślnie proces weryfikacji (podając ponownie poprawne dane). Jest to bardzo użyteczna funkcja w przypadku, gdy użytkownik zapomni swojego hasła lub zgubi dysk przenośny z informacjami potrzebnymi do zalogowania się i nie może się dostać do systemu. Oprócz tego dodano też funkcję blokowania komputera w przypadku odłączenia dysku przenośnego USB z kluczem.

Na stronie producenta dostępne są dwie wersje programu - Proteg 3.2 oraz Proteg Enterprise 2005, z rozbudowanymi funkcjami korporacyjnymi. Można stamtąd pobrać 60-dniowe wersje testowe, a po zakończeniu okresu testowania należy wykupić licencję, która na pojedynczy komputer kosztuje: Proteg 3.2 - 19,90 USD oraz Proteg Enterprise 2005 - 29,90 USD.

UWAGA! Program wymaga systemu Windows 2000 lub XP.

Strona domowa producenta


Zobacz również