Zabezpiecz się przed utratą danych

Pojawiła się nowa wersja ciekawego programu do zabezpieczania danych w systemach opartych na Linuksie - Disk ARchive 2.3.3. Pozwala on na stworzenie pliku przywracania struktury danych na twardym dysku. Backup może przybrać postać pełnej kopii zapasowej lub "differental backup", aktualizującego ostatni zrobiony zapis stanu sytemu.

Zabezpiecz się przed utratą danych

KDE Disk ARchiver

Możliwości Disk ARchivera (w skrócie DAR) sprawiają, że użytkownik ma pełną kontrolę nad informacjami zachowanymi na komputerze. Narzędzie jest w stanie stworzyć kopię zapasową wszystkich plików wraz z ich umiejscowieniem w katalogach znajdujących się na dysku. Dodatkowo, procedura przywracania pozwala na na dokładne określenie zakresu plików, które mają zostać wykluczone z procesu. Identyczna opcja dostępna jest w przypadku tworzenia pliku backupu.

Differental backup zawiera wszelkie zmiany w strukturze danych, zarejestrowanych od czasu ostatniego tworzenia kopii zapasowej. W czasie procesu możliwe jest również usunięcie pewnych plików, które uzna się za niepotrzebne. Pomoże w tym narzędzie o nazwie DAR Manager. Program posiada funkcję dzielenia pliku przywracania, dzięki czemu można go przechowywać na wielu nośnikach. Ciekawą opcją jest również generowanie obrazu struktury katalogów i plików. Nie daje on możliwości odzyskania utraconych danych, aczkolwiek pozwala na porównanie go z obecny stanem systemu.

Plik backupu może być bardzo duży, dlatego DAR został wyposażony w funkcję kompresji. Dostępne formaty to gzip i bzip2. Posiada on też dodatkowe opcje takie jak sprawdzanie poprawności archiwów kopii zapasowej, czy izolowanie z niej pewnej gałęzi drzewa katalogów. Przydatne także jest nadawanie kodu dostępu do utworzonego pliku.

Program jest obsługiwany poprzez konsolę. Aby zapoznać się z jego funkcjami należy skorzystać przewodnika. Wersja HTML dostępna jest tutaj. Istnieją również do niego graficzne interfejsy. Jednym z najpopularniejszych jest KDAR (KDE Disk ARchiver).

Pobierz plik

Więcej informacji