Zabezpieczanie Ubuntu Linux - 10 administratorskich porad

Porada 8: usuwanie zbędnych kompilatorów

Wolisz instalować oprogramowanie z paczek czy ze źródeł? Mamy nadzieję, że to drugie... Przeciętny użytkownik komputera nie powinien nigdy usłyszeć słowa "kompilator" czy "kod źródłowy", bowiem taka wiedza jest mu całkowicie zbędna podczas pisania życiorysu w OpenOffice.org.

Podręczniki zabezpieczania Linuksa radzą wręcz wprost, by usunąć wszelkie niewykorzystane kompilatory i interpretery języków. Taki zabieg utrudni cyberwłamywaczowi przygotowanie skryptów lub programów za pomocą naszej maszyny.

Zobacz również:

  • Systemy operacyjne. Windows 11 wiceliderem [AKTUALIZACJA]
  • Edytor tekstowy Nano w systemie Linux. Jak się nim posługiwać?
  • Najlepsze antywirusy na Maca [RANKING 2022]
Zabezpieczanie Ubuntu Linux - 10 administratorskich porad

Usunięcie zbędnych programów z użyciem programu Orphaner również może wpłynąć na poziom bezpieczeństwa systemu

Nie wnikając w dalsze szczegóły - po prostu wydaj polecenie:

sudo apt-get remove gdb gcc make

W wersji dla Ubuntu 6.06 lista obejmowała również dpkg-dev libc6-dev libstdc++5, jednak w 7.04 i 7.05 usunięcie tych składników może spowodować skasowanie środowiska graficznego. Tak czy siak nie musisz się martwić, gdyby okazało się, że gcc lub gdb jednak jest potrzebny. Zawsze możesz je z powrotem zainstalować.

Porada 9: uczynienie plików nietykalnymi

Pliki, które są kluczowe do działania systemu, powinny mieć atrybuty 600 (polecenie chmod 600 nazwapliku), by nie mogli do niego zajrzeć ciekawscy lub przypadkowi przechodnie. Jeżeli chcesz się dodatkowo upewnić, że nawet ty nie zmodyfikujesz ich przez przypadek, nadaj im atrybut niezmienności (ang. immutable):

chattr +i nazwapliku

Porada 10: dodatkowe narzędzia

Nasza przechadzka po zabezpieczeniach w Ubuntu dobiegła końca. Wcale jednak nie musisz w tym miejscu przerywać przygody. Spróbuj uruchomić Terminal i wpisać apt-cache search harden lub wpisz słowo "harden" w polu wyszukiwania Synaptic.

Zabezpieczanie Ubuntu Linux - 10 administratorskich porad

Bastille pozwoli ci na utwardzenie Linuksa krok po kroku

Wyświetli ci się informacja o zbiorach skryptów, za pomocą których możliwe jest dodatkowe zabezpieczenie Linuksa. W ich skład wchodzą m.in. bastille i tiger. Możesz z nich korzystać - podawane przez nie informacje są niezwykle cenne - o ile tylko będziesz pamiętał, że stanowią one wyłącznie zbiór programów, których funkcjonowanie trzeba bardzo dobrze rozumieć. Nie należy polegać na nich jako na jedynych doradcach w kwestii zabezpieczeń.