Zabezpieczenia nie przeszkadzają klientom

W ubiegłym tygodniu najlepiej sprzedającą się w USA płytą był album 'Contraband' formacji Velvet Revolver - w fakcie tym nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie to, iż jest to pierwszy zabezpieczony przed kopiowaniem i rippowaniem album, który znalazł się na szczycie listy przebojów. Zdaniem ekspertów, sukces płyty świadczy o tym, że klienci przyzwyczaili się do zabezpieczeń i zaakceptowali je - informuje serwis CNet.com

Płyta została zabezpieczona przy pomocy systemu MediaMax (informację o tym umieszczono na okładce albumu) - uniemożliwia on skopiowanie płyty CD oraz "zrippowanie" jej zawartości na dysk komputera.

Do tej pory zabezpieczone płyty nie cieszyły się zbyt dużą popularnością - klienci narzekali, że pozbawienie ich możliwości dowolnego dysponowania nabytym albumem jest nieuczciwe. Często również występowały problemy z odtwarzaniem zabezpieczonych płyt na niektórych typach odtwarzaczy. Teraz, zdaniem ekspertów, sytuacja się zmieniła - zabezpieczenia nie są już tak uciążliwe dla klientów, zaś ci powoli zaczynają akceptować fakt, iż nie mogą kopiować czy rippować płyty - najlepszym tego przykładem jest sukces 'Contraband'.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż debiutancki album Velvet Revolver był jedną z najbardziej oczekiwanych płyt ostatnich tygodni - członkami formacji są muzycy wywodzący się z legendarnych zespołów Guns 'n' Roses (Slash, Duff McKagan, Matt Sorrum) oraz Stone Temple Pilots (Scott Weiland).