Zabił taksówkarza - wstrzymano sprzedaż "Grand Theft Auto"

W Tajlandii wstrzymano dystrybucję gry komputerowej "Grand Theft Auto", po tym jak pewien osiemnastolatek zatrzymany pod zarzutem morderstwa i obrabowania taksówkarza przyznał się, że chciał odtworzyć w ten sposób sceny z tej kontrowersyjnej produkcji.

Młodzieniec dokonał zbrodni w ostatnią sobotę - 54-letniemu taksówkarzowi zadał śmiertelny cios nożem w trakcie próby kradzieży. Grozi mu za to kara śmierci. Zatrzymano go w chwili, gdy prowadził taksówkę pod prąd po ulicach Bangkoku - ciężko ranny kierowca znajdował się na tylnej kanapie auta.

Zdaniem policji, w czasie przesłuchania nie wykazywał oznak problemów psychicznych ale przyznał się, że popełnił morderstwo zainspirowany grą komputerową. Chciał sprawdzić, czy w prawdziwym życiu równie łatwo okraść taksówkarza, jak w grze - twierdzą tajscy śledczy. Jak przyznał, wybrał swoją ofiarę ze względu na wiek, jednak początkowo nie zamierzał jej zabić - cios nożem zadał w momencie, kiedy taksówkarz zaczął się bronić.

Dystrybucją gry na terenie Tajlandii zajmuje się spółka New Era Interactive Media - jej przedstawiciele rozesłali już zawiadomienia do sklepów oraz salonów gier, aby te usunęły grę z półek oraz wycofały z użytku stanowiska z grą, zastępując ją innymi produktami.

Serwis internetowy agencji Reutera przytacza słowa wysokiego rangą urzędnika tajskiego Ministerstwa Kultury, który uznał opisywane wyżej zdarzenie za sygnał ostrzegawczy dla władz, które muszą zająć się problemem brutalnych gier wideo oraz zaapelował do rodziców o zwrócenie baczniejszej uwagi na to, w co grają ich dzieci. "Dziś jest to kierowca taksówki, ale jutro może to być właściciel sklepu z grami" - uważa Ladda Thangsupachai, dyrektor ministerialnego Centrum Nadzoru Kulturalnego.

GTA nie po raz pierwszy staje się celem krytyki. W 2006 r. przedstawiciele administracji Los Angeles oskarżyli firmę Take-Two Interactive Software, wydawcę gry, o sprzedaż pornografii dzieciom. W tym samym roku do sądu wpłynął inny pozew przeciwko Sony, Take-Two Interactive oraz Rockstar Games opiewający na kwotę 600 milionów dolarów, złożony przez członków rodzin ofiar tragedii, która wydarzyła się w 2004 r. w Nowym Meksyku (nastolatek Cody Posey zastrzelił swojego ojca, macochę i przyrodnią siostrę).

Grand Theft Auto 4 na PC oficjalnie! Premiera 18 listopada!

Zobacz również:

Zabił taksówkarza - wstrzymano sprzedaż "Grand Theft Auto"

Nieostrożni gracze złapani na zabawie piracką wersją GTA IV

Pirackie GTA IV już w sieci

Gra GTA IV popchnęła ich do kradzieży