Zablokowanie opcji AutoRun w XP i Viście to nawet o 82% mniej infekcji

Microsoft poinformował, że udostępniona w lutym poprawka blokującą AutoRun dysków USB spowodowała, że w systemach Windows XP i Vista odsetek infekcji złośliwym oprogramowaniem zmniejszył się nawet o 82%.


Wykres pokazujący tendencję spadkową ilości infekcji, do których doszło przy wykorzystaniu opcji AutoRun (źródło: Microsoft)

Wykres pokazujący tendencję spadkową ilości infekcji, do których doszło przy wykorzystaniu opcji AutoRun (źródło: Microsoft)

Polecamy:

Zobacz też:

AutoRun a infekcje - przypomnienie

W lutym tego roku Microsoft poinformował, że w okresie ostatnich trzech miesięcy 2010 roku aż 41 procent infekcji złośliwym oprogramowaniem spowodowanych było przez opcję AutoRun dysków USB. W związku z tym udostępnił w pakiecie aktualizacji automatycznych systemu Windows stosowną poprawkę dla systemów XP, Vista, Windows Server 2003 i 2008, która blokowała wspomnianą opcję.

W przypadku Windows 7 Microsoft już w 2009 roku zablokował opcję AutoRun nie-optycznych nośników. Warto też dodać, że co prawda nieco później wprowadził taką samą aktualizację dla wspomnianych wcześniej systemów XP, Vista oraz Windows Server 2003 i 2008, lecz niestety nie była ona wówczas łatwo dostępna w Windows Update. Użytkownicy musieli ją bowiem samodzielnie odszukać i zainstalować.

Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że wspomniana aktualizacja nie blokuje AutoRunu optycznych nośników CD, DVD i Blu-ray. Adam Shostack z Microsoft twierdzi jednak, że z tej strony zagrożenie jest jednak naprawdę niewielkie.

Zablokowanie opcji AutoRun to dobre posunięcie

Dzisiaj Microsoft poinformował, że udostępnienie wspomnianej poprawki było bardzo dobrym pomysłem.

"Współczynnik infekcji w Windows XP i Vista spadł...i to faktycznie dość znacząco" - powiedziała Holly Stewart z Centrum Ochrony przed Malware Microsoftu.

Z informacji, które podała wynika, że w okresie od stycznia do maja współczynnik infekcji w systemie XP Service Pack 3 (SP3) - ostatniej wersji wspieranej przez Microsoft - spadł o 62%. W systemach Vista SP1 i SP2 różnica ta była jeszcze większa i wyniosła, odpowiednio, 68% i 82%.

Również Andrew Storms, szef działu bezpieczeństwa firmy nCircle Network Security Inc. zgadza się, że to ogromna redukcja.

"To ogromna redukcja. A wyobraźcie sobie, że AutoRun nie został wynaleziony" - powiedział Storms, przypominając jednocześnie, że wspomniana funkcja Windows była przez ostatnie dwa lata wykorzystywana przez tak groźnie robaki jak Conficker i Stuxnet.