Zabójca rootkita gratis

W walce z rootkitami nie ma żartów. Wiedzą o tym specjaliści z firmy Sophos, którzy udostępnili bezpłatne narzędzie do lokalizowania i usuwania ich z twardego dysku komputera.

Rootkity to nowa generacja niebezpiecznych wirusów komputerowych, które potrafia przejść niezauważone przez standardowe skanery antywirusowe i pozostawać w ukryciu przez długi czas. Po jednej z najgłośniejszych afer ostatnich miesięcy wywołanych za sprawą Sony BMG Music Entertainment wiedza o rootkitach stale się pogłębia. Z myślą o użytkownikach zaniepokojonych gwałtownym wzrostem aktywności tych niepożądanych gości producent oprogramowania antywirusowego, firma Sophos, udostępniła bezpłatne, samodzielne oprogramowanie o nazwie Sophos Anti-Rootkit. Jego zadaniem jest skanowanie twardych dysków, rejestru systemowego oraz uruchomionych procesów w poszukiwaniu podejrzanych zawartości.

Małe i jakie zwinne

Poza standardowym, graficznym trybem obsługi Sophos Anti-Rootkit oferuje również tryb pracy z wiersza polecenia. Program pobrany ze strony producenta wystarczy rozpakować do dowolnego katalogu, nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym. Po przeskanowaniu wszystkich zaznaczonych uprzednio modułów Anti-Rootkit wyświetla wyniki i pozwala na usunięcie ewentualnie znalezionych w Windows podejrzanych plików. Co ciekawe, powiadomi administratora systemu, jeśli usunięcie podejrzanego pliku może zakłócić funkcjonowanie komputera. Z programu mogą korzystać zarówno klienci Sophosa, jak i pozostali internauci. Wystarczy wypełnić niewielki formularz na stronie producenta przed pobraniem programu. Sophos Anti-Rootkit jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows w wersji NT, 2000, XP oraz 2003 Server.