Zabronione narzędzia

Łamacze haseł, sniffery, programy do tworzenia łat i wiele więcej - dajemy Ci narzędzia, które są bardzo przydatne, ale niewłaściwie użyte mogą być niebezpieczne.

Łamacze haseł, sniffery, programy do tworzenia łat i wiele więcej - dajemy Ci narzędzia, które są bardzo przydatne, ale niewłaściwie użyte mogą być niebezpieczne.

Pożyteczne oprogramowanie może być czasem niebezpieczne. Na pewno wtedy, gdy wpadnie w niewłaściwe ręce lub będzie używane w niewłaściwy albo niezgodny z przeznaczeniem sposób. Niektóre programy mogą być niebezpieczne również dlatego, że można ich używać w sposób niezgodny z prawem. Warto wtedy wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje. Przedstawiamy Ci takie programy, w tym , łamacze haseł i sniffery (programy do szpiegowania w sieciach). Objaśnimy, jak używać ich w pożytecznych celach. Powiemy też, z jakim ryzykiem się to wiąże, co jest zabronione i co musisz wiedzieć, by ustrzec się przed niebezpieczeństwem.

Oprogramowanie powinno być przydatne, pomocne i dobrej jakości. Wiele aplikacji ma jednak i drugą, ciemniejszą stronę.

W niewłaściwych rękach program do analizy ruchu w sieci staje się narzędziem do kradzieży haseł, narzędzie do karty graficznej - mordercą monitora, a narzędzie do nadawania uprawnień w sieci służy do kradzieży danych. W przypadku innych programów zagrożone są nie tyle sprzęt i oprogramowanie komputera, ile sam użytkownik - używając programów do tworzenia łat, łamania haseł czy gromadzenia plików multimedialnych z Internetu, możesz w niektórych przypadkach wejść w konflikt z prawem. Dlatego nie szczędzimy ostrzeżeń, gdyż uważamy, że możesz czuć się w miarę bezpiecznie tylko wtedy, kiedy będziesz wiedział jak najwięcej o grożących Ci niebezpieczeństwach.

Przed ewentualnym zastosowaniem przedstawionych programów powinieneś dokładnie przeczytać nie tylko ich opis w treści artykułu, ale także wskazówki dołączone do samych programów. Zastanów się, czy ewentualna korzyść przeważa nad możliwym zagrożeniem. Większość programów jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników komputerów.

Przydatne narzędzia z domieszką ryzyka

Na następnych stronach opisujemy zarówno popularne, jak i mniej znane narzędzia. I tak na przykład dajemy Ci nasze narzędzie Pcwpatcher, które pozwala wykryć różnice między plikami binarnymi i zapisać je w postaci łatki. W ten sposób możesz wysyłać użytkownikom uaktualnienia swoich programów w niewielkim pliku. Sprawdzone narzędzie to także Resource Hacker. Daje wgląd w tajemnice plików programów i umożliwia dostosowanie opisów w menu czy dialogów do własnych upodobań. Ale uwaga - przed zastosowaniem tych programów zapoznaj się z warunkami licencji oprogramowania, w którym chcesz dokonać zmian. Zmiany w plikach programów są z reguły zabronione.

Multimedia z Internetu - zapisywanie danych strumieniowych

Jeżeli masz wolne łącze, uzyskanie płynnego odtwarzania wideo z Internetu nie będzie możliwe. Narzędzia takie, jak Streambox VCR i ASF-Recorder zapisują strumienie audio i wideo na twardym dysku. Możesz je potem obejrzeć - na przykład za pomocą Windows Media Player - w najlepszej jakości i bez wsłuchiwania się w bijący licznik opłat. Jednak stosowanie tych narzędzi nie zawsze jest proste. Przede wszystkim musisz znaleźć właściwy adres internetowy. URL Snooper to mały program pomocniczy, który pomoże Ci łatwo rozwiązać ten problem.

Zapomniane hasła - żaden problem

Zapomniałeś hasło do archiwum ZIP lub swoje hasło administratora do komputera z systemem Windows NT? Nie martw się. W pierwszym przypadku możesz wypróbować Ultimate ZIP Cracker. Jeżeli hasło jest skomplikowane, musisz się jednak uzbroić w duży zapas cierpliwości - narzędzie potrzebuje wówczas godzin, dni, a nawet miesięcy, by sprawdzić wszystkie możliwe kombinacje. W odzyskiwaniu zapomnianych haseł Windows pomaga NT Password Changer.

Narzędzia na płycie CD - programy w wersji instalacyjnej

O ile otrzymasz odpowiednią zgodę producenta programu, omówione programy znajdziesz na płycie dołączonej do czasopisma. Większość nie kosztuje zresztą nawet centa - w przeważającej części są to aplikacje freeware'owe.

Pcwpatcher 1.0 - program do tworzenia łatek

Pcwpatcher umożliwia dokonywanie dowolnych zmian w plikach z poziomu wiersza poleceń.

System Windows 95/98/Me, NT 4, 2000 i XP

Język niemiecki

Cena freeware

Program do tworzenia łatek służy do wprowadzania zamierzonych zmian w plikach. Najczęściej chodzi o pliki EXE lub DLL, których zawartość trzeba na przykład dostosować do uaktualnienia programu. Jeżeli zatem chcesz wysłać klientowi uaktualnienie napisanego przez siebie programu, wystarczy przekazać program do tworzenia łatek i mały plik ze zmianami. Nie musisz wysyłać pełnej, nowszej wersji programu. Aby korzystać z Pcwpatchera, skopiuj go do katalogu Windows. Otwórz wiersz poleceń i przejdź do katalogu, w którym umieściłeś wcześniej oba pliki do porównania. Za pomocą polecenia: pcwpatch <stary plik> <nowy pliki> utworzysz plik o rozszerzeniu DIF, zawierający zmiany, to znaczy wszystkie dane, które znalazły się w nowym pliku, a nie ma ich w starym. Plik DIF zawiera też informacje o tym, co ze starego pliku nie znalazło się w nowym.

Z kolei polecenie: pcwpatch <nazwa pliku>.dif spowoduje zastosowanie łaty w dowolnym innym komputerze.

Ryzyko Stosując programy tego typu, pamiętaj, że w większości przypadków nie wolno dokonywać zmian w plikach programów. Jeżeli złamiesz postanowienia licencji i naruszysz prawa autorskie, grożą ci konsekwencje prawne. Możesz jednak bez ograniczeń używać programu do zmian w plikach i programach utworzonych samodzielnie.

Patcher 1.10 - ręczny edytor szesnastkowy

Program Patcher umożliwia manipulacje w plikach binarnych za pomocą edytora szesnastkowego. Plik PAX z zapisanymi zmianami może być używany jako łatka.

Program Patcher umożliwia manipulacje w plikach binarnych za pomocą edytora szesnastkowego. Plik PAX z zapisanymi zmianami może być używany jako łatka.

Za pomocą programu Patcher możesz zmieniać zawartość plików i zapisywać zmiany.

System Windows 95/98/Me, NT 4, 2000 i XP

Język angielski

Cena freeware

Adres www.patcher.homestead.com

W skład programu Patcher 1.10 wchodzi zintegrowany edytor szesnastkowy, który umożliwia manipulacje w plikach EXE i DLL, a także na przykład w zapisanych zrzutach gier. Nie wymaga instalacji. Wystarczy rozpakować archiwum instalacyjne do dowolnego katalogu i uruchomić patcher.exe. Poleceniem File | Open wybierasz plik przeznaczony do edycji i otwierasz go podwójnym kliknięciem. Aby dokonać zmian, musisz dwukrotnie kliknąć wybraną wartość w zapisie szesnastkowym, wprowadzić nową i zatwierdzić zmiany, naciskając [Enter]. Po wprowadzeniu wszystkich zmian przejdź do polecenia Patch | Create Patch File i zapisz plik ze zmianami PAX. Plik PAX można uruchomić w innym komputerze, używając programu Patcher 1.10. Pliki z łatkami można też otwierać programem Quickpatcher, ale nie umożliwia on dokonywania zmian.

Ryzyko Programu do tworzenia łat możesz używać tylko do wprowadzania zmian w samodzielnie utworzonych plikach. Zmieniając zawartość plików programów innych autorów, naruszasz zwykle warunki licencji.