Zachodnia Afryka z lepszym i tańszym Internetem

W lipcu zeszłego roku doszło do awarii kabla dostarczającego Internet do wielu miejsc w Afryce. Czarny Ląd może już odetchnąć z ulgą, gdyż doczekał się uruchomienia kolejnego połączenia, które powinno zminimalizować straty spowodowane takimi awariami, jak ta sprzed roku.

Problemy związane z kablem SAT-3 łączącym Hiszpanię i Portugalię z Republiką Południowej Afryki sprawiły, że kilka państw zostało całkowicie pozbawionych dostępu do Internetu. Inne - tak jak Nigeria - straciły możliwość korzystania z blisko 75% łącz. By ratować sytuację wykorzystywano o wiele droższe połączenia satelitarne.

Jak jednak donosi The Globe and Mail, Afrykańczycy doczekali się uruchomienia kolejnego połączenia. Leżące w Nigerii miasto Lagos może już korzystać z nowego światłowodu o pięciokrotnie większej przepustowości od jego samotnego poprzednika. Łącze nie tylko pozwoli zwiększyć natężenie ruchu internetowego w tej części świata, ale sprawi też, że dostęp do sieci będzie tańszy.

Kabel MainOne jest jednym z trzech nowych łącz, które do połowy roku 2012 mają usprawnić ruch internetowy w Afryce. Jego położenie i udostępnienie kosztowało 250 milionów dolarów. Kwotę tę wyłożyły inwestorzy z RPA i konsorcjum złożone z nigeryjskich banków i instytucji finansowych. Z możliwości MainOne skorzysta nie tylko Nigeria i RPA. Łącze zostanie podciągnięte do sześciu innych, pobliskich państw. W niedalekiej przyszłości Afrykańczycy mają też skorzystać z kabli Glo 1, West Africa Cable System i LION 2, które w jeszcze większym stopniu mają poszerzyć tamtejsze "okno na świat".