Zadbaj o swoją prywatność

Ustawienie właściwego poziomu prywatności na Facebooku nie jest najprostsze. Nie należy jednak tego zaniedbywać, ponieważ to właśnie tutaj można zadecydować, czego o tobie dowiedzą się nie tylko znajomi, ale i inni internauci napotkani w tym serwisie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak chronić swoje dane.


Aby posiadanie profilu na Facebooku nie skończyło się upublicznieniem prywatnych danych, powinieneś zadbać o odpowiednie skonfigurowanie konta. Osiągnięcie kompromisu między zachowaniem prywatności a umożliwieniem kontaktu z resztą społeczności pozwoli w pełni korzystać z tego, co oferuje serwis, jednocześnie minimalizując ryzyko wypłynięcia do Sieci zdjęć i danych osobowych.

Podaj wymagane dane osobowe

W formularzu rejestracyjnym Facebook prosi o podanie danych, które powszechnie uznawane są za wrażliwe. Są to prawdziwe imię i nazwisko, data urodzenia oraz aktywny e-mail. Podanie nieprawdziwych lub zamaskowanych danych (Mari0la, JanKowalski) jest niezgodne z regulaminem i może spowodować usunięcie konta.

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że dane użytkowników (imiona, miniaturki zdjęć, data urodzenia) są wykorzystywane przez partnerów handlowych Facebooka, a serwis szczególnie dba o własny wizerunek. Nie toleruje więc nazw i zdjęć, które mogłyby mu zaszkodzić. Data urodzenia służy natomiast do dopasowania reklam - reklamodawcy mogą wybrać, jakim grupom wiekowym mają być wyświetlane ich banery.

Należy przy tym zaznaczyć, że Facebook nie przekazuje danych firmom, ale wyświetla dopasowane według ich ograniczeń reklamy konkretnym użytkownikom. Oznacza to, że reklamodawca nie zna tożsamości osoby, która ogląda jego reklamę, chyba że przegląda profile tak jak zwykły użytkownik. Nazwiska znajomych pojawiające się przy niektórych reklamach widzisz tylko ty.

Na Facebooku nie ma możliwości zgłoszenia profilu o fałszywej dacie urodzenia, a regulamin nie przewiduje możliwości usunięcia konta z tego powodu. Można więc ustawić datę urodzenia podobną do naszej. W takim przypadku istnieje jednak możliwość otrzymania reklamy, która skierowana jest do osób obchodzących urodziny w danym dniu albo w innym przedziale wiekowym. Ponadto niektóre osoby nie mogą otrzymywać reklam, np. młodsze niż 14-letnie w Hiszpanii albo 18-letnie w stanie Maine w USA.

Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie, który dostępny jest przed rejestracją.

Chroń swój adres e-mail

E-mail używany jest do logowania, odbierania komunikatów, pełnej aktywacji konta itp. Będziesz mógł wyłączyć część z tych powiadomień. Jeśli masz zwykłe konto (nie fanpage), na skrzynkę nie są wysyłane żadne reklamy, newslettery ani inne niechciane wiadomości. Jeżeli zależy ci na podwyższonym poziomie anonimowości, możesz wykorzystać jeden z serwisów oferujących anonimowy e-mail, na który odbierzesz wiadomość aktywacyjną.

Wyszukaj znajomych wg e-maila lub ręcznie

Po podaniu danych i aktywacji konta, Facebook poprosi o udostępnienie konta e-mailowego, co ma posłużyć do automatycznego wyszukania znajomych na podstawie ich adresów. Serwis zapewnia, że po zaimportowaniu listy kontaktów nie będzie korzystał z konta, ale w Sieci można znaleźć opinie osób, twierdzących, że co jakiś czas ich lista jest odświeżana.

Jeśli nie chcesz podawać hasła, możesz skorzystać z importera plików CSV. Należy w tym celu wyeksportować kontakty z twojego programu pocztowego i wgrać plik z kontaktami. Możesz też wpisać w formularzu nieistniejący adres, wówczas także zostaniesz przekierowany do podstrony, gdzie trzeba wgrać plik CSV.

Warto również uwzględnić, że jeśli wyeksportujesz adres Alicji, a w przyszłości Barbara wyśle jej zaproszenie do Facebooka, to w e-mailu z zaproszeniem zostanie zawarta informacja o tym, że może znać zarówno Barbarę, jak i ciebie. Dla wielu osób jest to irytująca sytuacja, gdyż nie wiedzą, skąd serwis wziął informacje o powiązaniach.

Uwaga: Wszystkie podane kontakty są przechowywane w bazie danych serwisu. Niestety, użytkownik nie ma tutaj wyboru i musi usunąć jednocześnie podane telefony (wykorzystywane przez aplikację mobilną), e-maile i identyfikatory z komunikatorów.

Wprowadź podstawowe informacje

Kolejny krok to podanie szkoły i uczelni (wraz z rokiem ukończenia) oraz obecnego pracodawcy. Te dane nie są obowiązkowe. Zostaną wykorzystane do polecenia osób, które możesz znać. Również reklamodawcy mogą skierować swoje ogłoszenie do dokładnie sprecyzowanych osób, np. absolwentów danej uczelni lub pracowników określonej firmy.

Następnie zostaniesz poproszony o dodanie zdjęcia lub wykonanie go za pomocą kamery internetowej. Za każdym razem, kiedy Facebook będzie chciał skorzystać z kamery, przeglądarka poprosi cię o zgodę.

Jeśli nie chcesz dodawać zdjęcia, zamiast niego zostanie wyświetlony standardowy rysunek, przedstawiający profil postaci zależny od płci. Z Facebooka korzysta pond 750 mln osób, aby więc uniknąć pomylenia z kimś o takim samym imieniu i nazwisku przez znajomych, warto dodać unikalne zdjęcie lub awatar, na którym nie musi być dokładnie widać twarzy.

Niedopuszczalne są fotografie o charakterze pornograficznym, dotyczące narkotyków, drastyczne, naruszające czyjąś godność i kradzione oraz sugerujące, że jesteś kimś innym (np. fotografia znanego aktora). Zawsze będziesz mógł potem zmienić ustawienia prywatności tak, żeby zdjęcie widziały tylko zaakceptowane przez ciebie osoby. Pamiętaj jednak, że Facebook nie usuwa fotografii ze swoich serwerów nawet po zlikwidowaniu konta.

Wybierz udostępniane informacje

Przed podaniem swoich danych należy określić, kto będzie mógł je widzieć. Zanim uzupełnisz dane profilowe, wybierz z rozwijanego menu w górnym rogu pozycję Ustawienia prywatności. Możesz wybrać jedno z trzech domyślnych ustawień.

Przy domyślnych ustawieniach wszyscy będą widzieli dodawane przez ciebie zdjęcia i posty, informacje o związkach, zainteresowaniach, pracy i miejscu zamieszkania, datę urodzenia czy listę kontaktów. Widoczne będą również zewnętrzne strony, przy których kliknąłeś “Lubię to!". Dane kontaktowe (telefon, e-mail, komunikatory) oraz miejsca, w których obecnie przebywasz (usługa Facebook Places), zobaczą tylko zaakceptowani przez ciebie znajomi.

Profil "Publiczny" oznacza, że wszystko, co napiszemy, jest widoczne dla każdego użytkownika Internetu (nie musi mieć nawet konta na Facebooku) i dla każdej firmy współpracującej z Facebookiem. Wpisy publiczne pojawią się również na tablicach osób, które nas subskrybują (śledzą naszą aktywność, ale my nie jesteśmy ich znajomymi). Przy ustawieniach “Znajomi" ważne dane (poglądy polityczne, informacje kontaktowe), a także zdjęcia, wpisy itp. widzą tylko znajomi, czyli osoby, które nawzajem potwierdziły, że się znają.

Proponujemy przynajmniej początkowo wybrać profil “Znajomi", gdyż nie masz kontroli nad tym, kto cię subskrybuje (nie musisz potwierdzać subskrypcji). Jeśli nabierzesz wprawy, będziesz mógł zmienić ustawienia na publiczne. W tej samej zakładce można również zmienić widoczność wszystkich starszych wpisów jednocześnie. Ukrycie danych ma znaczenie, zwłaszcza że część prywatnych informacji (e-mail, data urodzenia) trzeba podać, aby móc korzystać z serwisu, więc nie sposób ich pominąć i tym samym uniknąć ich ujawnienia.

Zmień zaawansowane ustawienia prywatności

Ustawienia zalecane są dobrym punktem wyjścia do szczegółowych ustawień prywatności. Będąc cały czas na podstronie z ustawieniami prywatności, wybierz opcję Ustawienia niestandardowe. Możesz tutaj szczegółowo ustalić, komu zamierzasz udostępniać publikowane informacje. Po wybraniu tej opcji będziesz mógł wskazać konkretne osoby, dla których informacje będą przeznaczone lub przed kim mają zostać ukryte. Możesz wybrać zarówno pojedynczych znajomych, jak i całe listy.

Uwaga: Jeśli wpiszesz kogokolwiek w górne pole (Niech będzie widoczne dla), dolne pole (Niech będzie niewidoczne dla) zostanie zignorowane, chociaż nie informuje o tym żaden komunikat.

Jeżeli wybrałeś zalecane ustawienia prywatności (profil publiczny), radzimy w ustawieniach prywatności otworzyć okno Jak działają znaczniki i w opcjach proponowanie znaczników oraz Znajomi mogą meldować cię w miejscach zaznaczyć Wyłącz. Dzięki temu nie zostaniesz nieoczekiwanie oznaczony na zdjęciu i nikt nie poda twojej fizycznej lokalizacji za pomocą aplikacji Facebooka w telefonie. Twoje posty (czyli teksty i odnośniki, które udostępniasz na tablicy) będą stale domyślnie widoczne dla wszystkich.

Według uznania można je pokazać tylko znajomym. W przeciwnym razie dane te mogą zostać użyte przez serwisy wykorzystujące technologię Open Graph do tworzenia treści i reklam dopasowanej do naszych upodobań.

Warto zauważyć, że niezależnie od wybranych ustawień, w twoim profilu pozostaną widoczne twoja lista kontaktów, zdjęcie profilowe i data urodzenia. Aby to zmienić, trzeba przejść do innych ustawień w serwisie.

Chroń swoje dane

Przed uzupełnieniem danych osobowych należy określić, kto będzie mógł je widzieć. Wróć do ogólnych ustawień prywatności i kliknij odnośnik Jak nawiązujesz połączenia | Edytuj ustawienia.

Ustalisz tutaj, kto będzie mógł znaleźć twój profil w serwisie za pomocą wyszukiwarki, wysyłać wiadomości i zaproszenia do grona znajomych, widzieć informacje o wykształceniu, miejscu zamieszkania i stronach, na których kliknąłeś “Lubię to!". Radzimy ograniczyć możliwość przeglądania danych osobowych i powiązanych stron do grona znajomych Zrobimy to, wybierając opcję Wszyscy i modyfikując ją na Znajomi przy dwóch ostatnich opcjach. Jak twój profil widzi konkretna osoba możesz sprawdzić, klikając swoje nazwisko w górnym menu, następnie Wyświetl jako... i podając nazwisko wybranego znajomego.

Uzupełnij dane osobowe

Dane osobowe są wyraźnie oddzielone od ustawień prywatności. Dostęp do danych osobowych możesz zmienić, klikając w dowolnym miejscu swoje nazwisko i przechodząc do własnego profilu. Następnie w górnej części swojej tablicy odszukaj odnośnik Edytuj profil. Na tej stronie możesz podać miejsce zamieszkania i życiorys, określić, z kim jesteś w związku itp. Jeśli uważamy, że coś nie nadaje się do publikacji, po prostu nie podajemy tych informacji. Przy danych wymaganych (płeć, data urodzenia) możesz zaznaczyć, że nie będą one pokazywane. Przy płci odznaczamy pokaż informację o mojej płci w profilu, a przy dacie urodzin Nie pokazuj daty moich urodzin w profilu oraz ustawiamy widoczność na Tylko ja.

Jedyna informacja, jaką na twój temat może uzyskać każdy, to powiązanie nazwiska i zdjęcia profilowego z e-mailem. Po nieudanym logowaniu dane te wyświetlą się dowolnemu internaucie! Co ważne, Facebook wie o tym błędzie od 2010 roku, ale nie zamierza go usunąć. Mało tego: o ile jeszcze do sierpnia 2011 roku zdjęcie i nazwisko wyświetlało się po trzykrotnym nieudanym logowaniu, teraz dzieje się to po pierwszym wprowadzeniu e-maila i błędnego hasła. Jeśli chcemy poznać czyjeś nazwisko, znając tylko e-mail, wystarczy, że wpiszemy je w formularz logowania Facebooka i klikniemy Zaloguj.

Uzupełniamy wybrane dane osobowe w zakładkach widocznych po lewej stronie, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie mogą zostać upublicznione w przypadku błędu lub kradzieży danych z Facebooka.

Ustaw własny identyfikator profilu

Identyfikator profilu ma postać trudnego do zapamiętania ciągu cyfr. Aby go zmienić, przejdź na stronę i zarejestruj się, podając prawdziwy numer telefonu. Numer posłuży do weryfikacji twojej osoby, poza tym będzie mógł być wykorzystany do otrzymywania powiadomień z serwisu, a jego podanie wyłączy większość kodów CAPTCHA wymaganych przy niektórych działaniach.

Po SMS-owym potwierdzeniu tożsamości wybierz jedną z proponowanych nazw lub wpisz własną. Nazwa musi mieć minimum pięć znaków i składać się z liter, cyfr lub kropek. Kropki nie są uwzględniane jako unikalne znaki, więc nazwa jan.kowalski i jankowalski uznawane są za jedno. Wielkie i małe litery nie są odróżniane. Nie można używać niektórych słów (m.in. nazwy popularnych marek, wulgaryzmów). Tylko jedna osoba może posługiwać się jednym identyfikatorem i może go ustawić tylko raz.

Po skończonej operacji twoje konto będzie dostępne pod adresem facebook.com/wybrana.nazwa, co ułatwi podawanie odnośnika do profilu i zapobiegnie zajęciu nazwy przez nieuprawnione osoby. Uwaga! Facebook zastrzega sobie prawo do odebrania identyfikatora z dowolnej przyczyny. Zwykle robi to po zgłoszeniu podszywania się pod daną osobę lub markę.

Dostosuj witryny zewnętrzne

Oprócz tego, co jest widoczne na Facebooku, możesz dostosować również dane wyświetlane w witrynach współpracujących z serwisem. W górnym rozwijanym menu wybierz Ustawienia prywatności i w sekcji Aplikacje i witryny kliknij odnośnik Edytuj ustawienia.

W dziale W jaki sposób użytkownicy udostępniają informacje o Tobie aplikacjom możesz wybrać, jakie dane z twojego konta będą udostępniane aplikacjom, z których korzystają nasi znajomi. Jako że część aplikacji może być niebezpieczna (np. używana do spamowania albo zbierania danych osobowych), odznacz dane takie jak miejsce zamieszkania, wykształcenie i miejsca, w których się meldujemy.

Dział Wyszukiwanie publiczne pozwala na ukrycie naszej strony profilowej w wyszukiwarkach. Domyślnie widoczne są tylko profile osób pełnoletnich. Nie musisz ukrywać swojego profilu, jeśli nie wyświetlasz publicznie ważnych danych (lista znajomych, data urodzenia). Warto zauważyć, że profil w Facebooku często pojawia się na wysokich pozycjach po wpisaniu twojego imienia i nazwiska w wyszukiwarkę (Google, Bing), więc powinieneś udostępniać w nim tylko takie dane, jakie może znaleźć np. potencjalny pracodawca.

Kiedy natkniesz się na elementy Facebooka na zewnętrznych witrynach, możesz mieć pewność, że twórcy tych serwisów nie dostają twoich danych. Rozwiązania techniczne pozwoliły na rozegranie wszystkiego na serwerach Facebooka bez udostępniania im informacji. Kilku zaufanych partnerów może mieć jednak pełen dostęp do naszych danych. Da się go wyłączyć w dziale Natychmiastowa personalizacja. Serwisy partnerskie to m.in. Docs, Pandora, Yelp i Bing, a ich liczba powoli, ale sukcesywnie rośnie.

Dezaktywuj swoje konto...

Jeśli nie chcesz już korzystać ze swojego konta i ma ono zostać ukryte przed użytkownikami, możesz je dezaktywować. Wybierz z rozwijanego menu pozycję Ustawienia konta | Bezpieczeństwo | Dezaktywuj konto. W ankiecie zaznacz powód opuszczenia serwisu. Jeśli jesteś jedynym administratorem jakiejś strony (czyli fanpage'a) lub aplikacji, musisz ją wcześniej usunąć albo przenieść uprawnienia administracyjne na innego użytkownika.

Aplikacje da się usunąć, zaznaczając odpowiednie pole w ankiecie. Prawa administracyjne przenosi się, wybierając z menu Korzystaj z Facebooka jako strona | [nazwa aplikacji] | Edytuj stronę | Zarządzaj Administratorami i wybierając znajomego, który zostanie nowym administratorem. Jeśli nie prowadzisz już stron i aplikacji, kliknij odnośnik Dezaktywuj moje konto i wpisz swoje hasło, żeby potwierdzić procedurę.

Facebook informuje, że dezaktywacja spowoduje “usunięcie twojego imienia i nazwiska oraz twojego zdjęcia ze wszystkich materiałów, jakie udostępniłeś(aś) na Facebooku", ale to nieprecyzyjne sformułowanie. Facebook będzie stale przechowywał informacje i zdjęcia w swoich bazach danych. Dane te zostaną po prostu ukryte przed wszystkimi użytkownikami, a jeśli ponownie zalogujesz się na swoje konto, wszystkie informacje staną się ponownie widoczne.

...albo usuń je całkowicie

Jeśli chcesz nieodwołalnie usunąć konto, musisz skorzystać z odnośnika. Aby przeprowadzić operację, wyloguj się ze wszystkich komputerów i urządzeń mobilnych, na których korzystałeś z Facebooka, poza jednym, z którego chcesz zamknąć konto. Wejdź na podaną stronę i potwierdź chęć usunięcia konta, klikając Wyślij. Wpisz swoje hasło i kod CAPTCHA.

Przez kolejne 14 dni nie możesz korzystać z żadnych usług Facebooka, w tym - będąc zalogowanym - wchodzić na strony, na których znajduje się widżet Facebooka. W przeciwnym razie twoje zgłoszenie zostanie anulowane. Jeśli nie zostałeś automatycznie wylogowany, wyloguj się samodzielnie. Nie dostaniemy żadnej informacji o skasowaniu profilu, ale po ponad 14 dniach możemy sprawdzić, czy konto zostało usunięte, próbując się zalogować. Komunikat o nieprawidłowym adresie świadczy, że tak jest.

Uwaga: Po usunięciu konta nie będziesz miał dostępu do konta ani do danych, które pozostały w bazie danych Facebooka. Należy pamiętać, że mogą w niej zostać nawet skasowane zdjęcia i wpisy. Jeśli dane zostaną ukryte, mogą też wyciec np. w wyniku kradzieży bazy danych. Na szczęście prawdopodobieństwo zajścia takiego zdarzenia jest małe, bo Facebook jak nikt inny dba o swoją bazę danych: to przecież jego główna wartość.

Artykuł pochodzi ze specjalnego dodatku "PC World - Facebook". Pismo można jeszcze zamówić (wysyłka GRATIS!).