Zadowoleni z globalizacji

Menedżerowie optymistycznie postrzegają wpływ globalizacji na ich firmy, wierząc, że dostarcza ona możliwości zdobycia nowych klientów i obniżenia kosztów - wynika z badania przedstawionego na rozpoczęciu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Liderzy światowych firm uważają również, że Chiny są najlepszym miejscem do lokowania zagranicznych operacji. Aż 55% ankietowanych CEO planuje zacząć tam działalność w ciągu najbliższych 3 lat.

W ramach badania przeprowadzono ankiety wśród 1400 prezesów firm z całego świata. Wynika z niego, że oceniają oni pozytywnie dwa minione lata globalnego wzrostu gospodarczego i szybkiego wzrostu światowego handlu.

Najczęściej wymienianym powodem prowadzenia działalności w Indiach, Brazylii, Rosji i Chinach był dostęp do nowych klientów z bogacących się krajów. Cięcie kosztów i korzystanie z taniej siły roboczej także pojawiały się często w odpowiedziach.

Jednak ankietowani skarżyli się, że działanie w coraz większej liczbie krajów czyni ich organizacje coraz bardziej złożonymi. Niemal wszystkie badane firmy rozpoczęły już wprowadzanie wewnętrznej strategii mającej zredukować stopień skomplikowania używanych technologii i operacji.

Z badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers wynika również, że szefowie firm przy wyborze kierunków ekspansji kierują się często odległością geograficzną - wolą bliższe rynki. Firmy europejskie chętnie zaczynają działać w Rosji, a południowoazjatyckie widzą więcej możliwości w Chinach i Indiach.

Menedżerowie porównali także Brazylię, Rosję, Indie i Chiny pod względem transparentności i sprawności systemu prawnego. Najgorzej wypadła Rosja, a najlepiej Indie.