Zadzwoń do telewizora

Nokia i Panasonic rozpoczęły wspólne prace nad technologią, która umożliwi komunikowanie się sprzętu AGD czy RTV z telefonami komórkowymi. Ma to w przyszłości pozwolić np. na "zlecanie" magnetowidowi rozpoczęcia nagrywania programu za pośrednictwem telefonu lub sprawdzenie zawartości lodówki poprzez MMS.

Nokia i Panasonic zamierzają opracować nowy standard, nazwany roboczo Java APIs (Application Programming Interfaces), który umożliwi uruchamianie tych samych aplikacji zarówno na telefonach komórkowych, jak i sprzęcie domowym. Przedstawiciele współpracujących firm uważają, że opracowana przez nich technologia ma szansę stać się w przyszłości standardem powszechnie wykorzystywanym również przez ich innych producentów.

Jest to już drugie takie porozumienie, zawarte przez Nokię - ponad rok firma informowała o nawiązaniu podobnej współpracy z Sony. Jak do tej pory nie zaprezentowano żadnych jej efektów. Przedstawiciele fińskiego koncernu tłumaczą jednak, że teraz sprawy mają się inaczej. Według nich porozumienie z Sony zakładało jedynie luźną współpracę (miało raczej charakter deklaracji), zaś umowa z Panasonikiem jest sprecyzowana, a jej zawarcie ma na celu stworzenie konkretnych rozwiązań.