Zaginiony świat Amerzone

Jest na Ziemi kraina, gdzie mieszka nieznana cywilizacja Indian, żyją niespotykane nigdzie indziej zwierzęta i rosną przedziwne rośliny. To ojczyzna Białego Ptaka - pozbawionego nóg stworzenia, o olbrzymich skrzydłach, żyjącego wyłącznie w powietrzu - to Amerzone!

Jest na Ziemi kraina, gdzie mieszka nieznana cywilizacja Indian, żyją niespotykane nigdzie indziej zwierzęta i rosną przedziwne rośliny. To ojczyzna Białego Ptaka - pozbawionego nóg stworzenia, o olbrzymich skrzydłach, żyjącego wyłącznie w powietrzu - to Amerzone!

Co robić w deszczowe, dłużące się popołudnie, gdy w telewizji powtarzają te same seriale? Odpowiedź jest prosta: zagrać. I to nie w bezmyślne strzelaniny, czy oklepane strategie RTS, ale w porządną grę przygodową - Amerzone. Gwarantuję, że czas zleci tak szybko, że nie zorientujesz się, kiedy powita Cię ranek następnego dnia.

Zaginiony świat Amerzone
Amerzone to niespotykana dotąd gra przygodowa o rewelacyjnej, wysokorozdzielczej grafice (widok z perspektywy gracza we wszystkich kierunkach) z dopracowanymi najdrobniejszymi detalami. Za grafikę dostała zresztą nagrodę INA-PIXEL w kategorii gier. Co do fabuły, to trudno się oprzeć wrażeniu, że jest podobna do książki Juliusza Verne'a "Zaginiony Świat".

Zaginiony świat Amerzone
Jest rok 1998. Jesteś studentem, który przez przypadek (a może i nie) trafia do starej latarni morskiej, gdzie mieszka niejaki Alexandre Valembois. Przed laty twierdził, że odkrył ląd z nieznanymi nauce fauną, florą i cywilizacją Indian. Latarnik ostatkiem sił prosi Cię o dokończenie jego dzieła i podróż do Amerzone, aby odwieźć jajo Białego Ptaka, żeby uratować to miejsce od niechybnej zguby. Niestety są to jego ostanie słowa.

Buszując po latarni, znajdujesz pamiętnik oraz kilka dokumentów, które znacznie rozjaśniają całą historię. Otóż w 1929 roku, pan Valembois zaprzyjaźnił się młodym i obiecującym studentem prawa Antonio Alvarezem. Od niego też po raz pierwszy usłyszał o tajemniczym miejscu Amerzone. Razem zaplanowali wyprawę, która doszła do skutku dopiero w 1932 roku. Dołączył do nich młody misjonarz, który chciał głosić na "zapomnianym przez stwórcę lądzie" słowo boże. Jako środek transportu posłużył im skonstruowany specjalnie na tę okazję wielofunkcyjny wehikuł - hydroflot. Do Amerzone można trafić, lecąc za kluczem gęsi tylko o określonej porze roku. Odkrywcy spotkali tam zupełnie nieznane rośliny i zwierzęta (m.in. świniopotamy, pingwi-nozaury i tuka-nogatory). Okazało się także, że w miejscu tym mieszka nadzwyczaj rozwinięta cywilizacja Indian. Przedmiotem kultu tych ludzi był biały ptak, pozbawiony nóg, żyjący wyłącznie w powietrzu.

Zaginiony świat Amerzone
Zaślepiony wizją sławy w świecie naukowym Valembois, kradnie jedyne jajo Białego Ptaka i ucieka do Paryża, nie wiedząc, że jego uczynek może doprowadzić do zagłady Amerzone. Kara spotyka go zresztą dość szybko, bo przedstawiciele muzeum traktują go jak niegroźnego wariata, który przytargał ze sobą jajko przerośniętego strusia. Tymczasem Antonio Alvareza, który pozostał w Amerzone ogarnęła rządza władzy i podporządkował sobie Indian, ogłaszając się prezydentem Amerzopolis (uruchamia nawet własną sieć telewizyjną nadającą wyłącznie jego przemówienia).

Zaginiony świat Amerzone
Po wielu latach Valembois dostaje list od misjonarza z błaganiem o powrót do Amerzone wraz z jajem. Sam jest jednak zbyt stary i słaby, by tego dokonać, dlatego prosi Ciebie o to. Zdążył wybudować nowy hydroflot, który w kilka sekund może być samolotem, żaglówką, helikopterem, łodzią podwodną, ślizgaczem i poduszkowcem. Niestety, nie zdąży Ci jednak wytłumaczyć, gdzie dokładnie znajduje się Amerzone, hydroflot, jajo i kod dostępu do komputera. Jeżeli jesteś dociekliwy, znajdziesz wszystkie potrzebne dane i przedmioty. Zatem oglądaj wszystko, zapisuj numery i myśl, myśl, myśl, wyznając zasadę, że najciemniej jest pod latarnią. Więc w drogę! Dopilnuj, aby Zaginiony Świat, nie zaginął na serio.

Gra dystrybuowana jest na czterech płytach CD-ROM. Program do pracy wymaga systemu Windows 95/98 i dość silnego komputera (zalecam procesor Pentium II, 32 MB RAM, dobrą kartę graficzną i dźwiękową). Gdy czytasz ten artykuł, w sklepach powinna być już dostępna polska wersja gry.