Zagraj to jeszcze raz, Sam

Znana z produkcji kart muzycznych firma Creative Labs wprowadziła na rynek dwa nowe zestawy głośnikowe FourPointSurround FPS2000 Digital i Desktop Theatre 5.1, które wykorzystują kartę Sound Blaster Live!

Znana z produkcji kart muzycznych firma Creative Labs wprowadziła na rynek dwa nowe zestawy głośnikowe FourPointSurround FPS2000 Digital i Desktop Theatre 5.1, które wykorzystują kartę Sound Blaster Live!

W zestawie są: głośnik niskotonowy (subwoofer) oraz cztery głośniki satelitarne, po dwa z przodu i z tyłu. Zestaw Desktop Theatre 5.1 ma dodatkowo głośnik centralny umieszczony przed monitorem.

FourPointSurround FPS2000 Digital jest przeznaczony dla graczy. Elementami zestawu jest głośnik niskotonowy i wzmacniacz. Gniazda służące do łączenia z komputerem umieszczono z przodu panelu, by ułatwić do nich dostęp. Co ciekawe, kable łączące głośniki z wzmacniaczem są typowymi przewodami spotykanymi w zestawach Hi-Fi – nie mają wtyczek, a tylko druciki wpinane w specjalne otwory. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może, po wymianie kabli, ustawić głośniki w dowolnej odległości. Tylne głośniki można postawić wyżej dzięki dołączonym statywom.

Zagraj to jeszcze raz, Sam
Kartę muzyczną można podłączyć na trzy sposoby w zależności od modelu karty – za pomocą jednego kabelka stereofonicznego i złącza mini-jack (w przypadku typowej karty muzycznej), dwóch takich kabli (lewy-prawy przód i lewy-prawy tył) do np. SB Live oraz złącza SPDIF. W zestawie znajduje się wygodny w obsłudze pilot do regulacji głośności i balansu.

Zagraj to jeszcze raz, Sam
Drugi z zestawów – Desktop Theatre 5.1 można wykorzystać, oprócz odtwarzania muzyki i gier komputerowych, do oglądania filmów DVD, jako że ma dekoder dźwięku AC3 (Dolby Digital).

Głośniki podłącza się do wzmacniacza za pomocą typowych kabli. Do zestawu dodano komplet przylepców oraz wkrętów ułatwiających montaż.

W tym zestawie głośnik niskotonowy jest oddzielnym elementem, zaś rolę sterownika i wzmacniacza pełni mała konsola, którą można postawić na biurku. Za jej pomocą można regulować głośność, balans, dźwięk w subwooferze, poziom trybu surround, zmieniać charakterystykę dźwięku (muzyka, film, stereo), wybierać tryb wejścia (stereo, SPDIF), sprawdzić poprawność połączenia głośników lub wyciszyć głos.

Wzmacniacz łączy się z kartą muzyczną podobnie jak w poprzednim modelu z tą różnicą, że kabel SPDIF to chinch, a nie mini Din, co ułatwia połączenie wzmacniacza z wyjściem dekodera MPEG2 z komputera.

Oba zestawy wyróżnia – jak na urządzenia tej wielkości – niska cena, dobra jakość dźwięku. W zupełności wystarcza do pracy z komputerem, choć nie może się równać z jakością dźwięku dużych zestawów Hi-Fi. Desktop Theatre 5.1 jest obecnie prawdopodobnie najtańszym zestawem do odsłuchiwania dźwięku przestrzennego z płyt DVD.