Zagrajmy w WinOnCD

Co za dużo to niezdrowo, choć podobno od przybytku głowa nie boli. WinOnCD 6 to wielofunkcyjne narzędzie, które obok wielu przydatnych funkcji ma też kilka naprawdę dziwnych rozwiązań.


Co za dużo to niezdrowo, choć podobno od przybytku głowa nie boli. WinOnCD 6 to wielofunkcyjne narzędzie, które obok wielu przydatnych funkcji ma też kilka naprawdę dziwnych rozwiązań.

Kombajn to właściwe słowo na określenie WinOnCD 6. Program jest olbrzymi i ma wielkie możliwości - wszystko zostało na dodatek zintegrowane w jednym produkcie. To nie pakiet jak w przypadku Nero, lecz narzędzie wielofunkcyjne w stylu szwajcarskiego scyzoryka. Ceną za to jest niebagatelna ilość miejsca zajmowanego na dysku: niemal pół gigabajta. Używając tego oprogramowania równie często jest się zachwyconym mnogością opcji, jak i zadziwionym rozmaitymi dziwacznymi dodatkami. Do testu użyliśmy WinOnCD 6 DVD Edition w podstawowej wersji instalacyjnej - program główny bez Direct CD 5 i innych dodatków.

Pełna integracja z systemem w praktyce

Zagrajmy w WinOnCD

W programie jest też okno IE pozwalające na podgląd stron WWW

Zintegrować program z systemem operacyjnym - takie właśnie ambitne założenie przyświecało autorom WinOnCD 6. Z jakim systemem chyba nikt nie ma wątpliwości - chodzi o produkty Microsoftu. A w zasadzie jeden z nich, obecny wszędzie: Eksplorator Windows, czyli Internet Explorer na użytek wewnętrzny. Mamy więc jako okienko przeglądania plików fragment okienka żywcem wyjętego z Windows. Jest on przy tym przycinany do rozmiarów przewidzianych przez interfejs, co potrafi dawać pokraczne nieco rezultaty przy zmodyfikowanych i ręcznie skonfigurowanych systemach. Na dodatek WinOnCD 6 nie występuje w wersji PL, więc na ekranie powstaje konglomerat funkcji opisanych po polsku (tych przeszczepionych z systemu) i po angielsku (bazowych dla samego programu). Z niewiadomych powodów podczepiono też sam Internet Explorer, dzięki czemu w jednym z widoków można oglądać fragment strony WWW.

Nim zapędzimy się dalej, zajmijmy się ekranem powitalnym. To z tego poziomu określa się, jaka kompilacja będzie wypalana. Przedstawimy więc w ramach tych grup możliwości WinOnCD 6, krok po kroku.

Zagrajmy w WinOnCD

Opis elementów ekranu powitalnego

Grupa projektów wideo zawiera sześć typów kompilacji: zwykłe Video CD oraz VCD z podziałem na płyty (przy filmach przekraczających rozmiar pojedynczego krążka), taką samą parę opcji dla SVCD, DVD (z wewnętrzną opcją tworzenia Mini-DVD, czyli filmów DVD na zwykłym CD) oraz pokaz slajdów utworzony ze zdjęć i zapisany w formacie Video CD.

Grupa projektów audio jest skromniejsza i zawiera: opcję wypalenia zwykłej płyty audio, kompilacji zawierającej tekst (nazwę wykonawcy, tytuły utworów) czytelny dla niektórych odtwarzaczy i CD-Extra, czyli krążek zawierający dwie sesje z muzyką i danymi osobno.

Grupa projektów albumowych obejmuje: kompilację muzyki i obrazu możliwą do odtworzenia za pomocą niektórych odtwarzaczy i opcjonalnego oprogramowania z pakietu WinOnCD 6, album z plikami w formacie mp3 wyposażony dodatkowo w interfejs HTML, jest też wersja pierwszej z tych kompilacji przeznaczona specjalnie dla nośników DVD.

Grupa projektów zapisu danych to trzy elementy: zwyczajna kompilacja, jej wersja z podziałem na płyty (analogiczna do wspomnianej przy VCD/SVCD) i dysk wielosesyjny (na jego przykładzie opiszemy procedurę wypalania).

Grupa projektów związanych z kopiowaniem płyt zawiera trzy tryby kopiowania: dokładnie analizujący strukturę płyty, klon obejmujący wszelkie ukryte sektory (uwaga: nie każda nagrywarka ma takie możliwości) i wersję błyskawiczną, lecz potencjalnie mniej dokładną.

<hr size=1 noshade>Ekran z części

Zagrajmy w WinOnCD

Kolejne części ekranu użytkownika wyglądają inaczej w zależności od wybranych zakładek i ustawień

1) Część ogólna zawiera Pasek Poleceń (1) i Pasek Narzędzi (2)

2) Okno źródłowe posiada szereg zakładek (3), własny Pasek Narzędzi (4) i panele kontekstowe zależne od wybranej zakładki. Na tym przykładzie widać wybór widoku ścieżek, zawierający panel urządzeń (5) i panel podglądu struktury ścieżek na krążku (6)

3) Okno projektu podobnie jak okno źródłowe posiada klika zakładek (7) i Pasek Narzędzi (8), dodatkowo jest też tu umieszczony przycisk wywołujący opcje dodatkowe w ramach danej kompilacji (9). Jako przykład wybrana została zakładka zapisu, która zawiera opcje wypalania (10), które można poszerzyć za pomocą specjalnego przycisku (11), sąsiadującego z innym, wywołującym rodzaj pomocy kontekstowej (12). Płomienny przycisk w prawym dolnym rogu (13) rozpoczyna proces wypalania płyty.

<hr size=1 noshade>

Próba ognia

Pora na test praktyczny. Zdecydowaliśmy się na płytkę z danymi w trybie wielosesyjnym jako wygodny przykład możliwości programu. Tak więc na początek z menu File na Pasku Poleceń wybieramy New i przywołujemy tym samym ekran powitalny. W grupie projektów zapisu danych (Data Project) wybieramy Simple Data i odpala się główny interfejs programu. Aby dodać pliki do kompilacji, trzeba mieć aktywne zakładki File View i Editor (WinOnCD 6 powinien domyślnie ustawić taką konfigurację).

Przed rozpoczęciem dodawania danych do kompilacji, należy się zastanowić, jakiego systemu plików użyć. Przycisk opcji (w tym wypadku mający nazwę Data Project) otwiera możliwości wyboru standardu: zwykły ISO 9660, UDF (przeznaczony dla nośników DVD), dualny ISO + Joliet oraz najbardziej rozbudowany mix wszystkich trzech. Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do artykułu "O nagrywaniu słów kilka". Zdecydowaliśmy się na prostotę bez przesady - czyli ISO wzbogacone o Joliet. Drugim wyborem w oknie opcji jest długość nazw plików, trzeba się tu zastanowić, na jakich systemach operacyjnych płyta ma być czytelna. Dzięki wybraniu Joliet odczytają ją wszystkie systemy Microsoftu, ale gdzie indziej może być wymagany standard krótkich nazw (8 znaków nazwy, 3 znaki rozszerzenia). Wybór padł na najczystszy standard ISO, przy pełnej świadomości, że niektóre pliki mogą zostać poddane konwersji nazw do schematu 8+3. Ostatnie pole wymusza na WinOnCD 6 procedurę testowania głębokości drzewa folderów, by uniknąć kłopotów z odczytem zawartości przez niektóre systemy. Nie planując zbyt zagnieżdżonej struktury folderów można spokojnie pozostawić to pole zaznaczone.

<hr size=1 noshade>Dysk z systemem

Zagrajmy w WinOnCD

Dysk systemowy można również stworzyć z przygotowanego obrazu

Czasem przydaje się, by wypalony krążek radził sobie bez pomocy zainstalowanego na twardym dysku systemu operacyjnego. Najprostszym przykładem jest płytka z narzędziami do naprawy uszkodzeń systemowych, uruchamiająca własną wersję OS. WinOnCD 6 posiada opcję wypalania dysków startowych. Wystarczy utworzyć dysk z danymi i uaktywnić okienko Bootable Disk Properties (na Pasku Narzędzi w oknie projektu - Project Settings). Można wybrać do tego celu dane z partycji systemowej lub zrobić znacznie prościej - wskazać na stację dyskietek zawierającą zwykłą startową dyskietkę z Windows 98. Potem już tylko wypalić i wszystko gotowe... choć należy pamiętać, że system operacyjny z dyskietki to najprostsze funkcje DOS, więc nie wszystko można tam uruchomić i trzeba się przygotować do zwiedzania czarnego ekranu.

<hr size=1 noshade>

Zagrajmy w WinOnCD

Program integruje się z systemem Windows. W prawym górnym oknie widać fragment ekranu Exploratora

Pliki można wygodnie przenieść z okna źródłowego do okna projektu metodą podnieś i upuść (to oczywiście nie jedyna opcja). Poruszanie się w pierwszym oknie jest niczym spacerek do sklepu - to przecież narzędzie systemowe Windows.

Trzask-prask i po wszystkim. Taka kompilacja ma jednak pewną wadę - leżące luzem dane w większej ilości mogą utrudnić przeszukiwanie zawartości płyty. Na szczęście nic straconego, wystarczy prawym klawiszem utworzyć w kompilacji tematyczne foldery i przenieść do nich przygotowane do wypalenia rzeczy. Dostępna jest też opcja filtrowania plików według wybranych kryteriów w celu ich usunięcia z kompilacji i możliwość zmiany nazwy pliku w stosunku do oryginału.

Zagrajmy w WinOnCD

Zarządzanie plikami dodanymi do kompilacji nie sprawia problemu

Pozostał ostatni krok, czyli samo wypalenie. W zakładce Record ustalany jest szereg parametrów, zwłaszcza przy wyborze zaawansowanych funkcji. W tym konkretnym przypadku pozostajemy przy opcjach podstawowych. Ponieważ dysk ma być wielosesyjny, by umożliwić późniejsze dorzucenie danych i ewentualnie ich modyfikację, wybór pada na opcję zamknięcia pojedynczej sesji (Finalize only session w polu Fixation). Prędkość należy ustalić zależnie od nagrywarki - dla nowszych, ultraszybkich urządzeń nie ma sensu wybierać dolnych zakresów, gdyż w większości wypadków różnica w jakości wypalania jest niemal niezauważalna. Z drugiej strony zbyt szybkie nagrywanie zaowocuje za to niezbyt trwałym zapisem. W przypadku większości urządzeń o prędkości x52 złoty środek wypada w zakresie x16 - x24. Pozostaje jeszcze wybrać w polu Destination czy kompilacja ma powędrować na płytkę, czy do pliku obrazu. Istnieje też możliwość wypalenia i zachowania pliku z kompilacją do późniejszego wykorzystania. W naszym wypadku nie ma takiej potrzeby, zaznaczone zostaje więc po prostu Burn i można już kliknąć na wielki płomienny przycisk.

Jeśli wypalanie trwa długo, autorzy WinOnCD 6 dają użytkownikowi szaloną opcję, grę - układankę dla zabicia czasu. To chyba najbardziej kuriozalny ze wspomnianych na wstępie dziwacznych dodatków.

Założyliśmy utworzenie krążka wielosesyjnego, praca nie jest więc skończona. Aby wzbogacić płytkę, w ekranie powitalnym wybieramy Multisession z grupy projektów zapisu danych (Data Project). Po pobraniu danych o wcześniejszej sesji (sesjach) uaktywnia się interfejs i można już dodawać kolejne pliki. Na koniec warto zajrzeć do opcji ukrytych w Pasku Narzędzi okna projektu (Project Settings). Jest tam tematyczna zakładka Multisession, dzięki której można określić, jak WinOnCD 6 będzie postępował z plikami, które uległy zmianie pomiędzy sesjami (nadpisywał czy nie). Dodatkowo warto zaznaczyć najniżej położone pole - na krążku znajdzie się wtedy historia zmian, pozwalająca na łatwy dostęp do zawartości z poszczególnych, wybranych sesji.

<hr size=1 noshade>Płyta ściśle tajna

Ciekawą opcją w WinOnCD 6 jest możliwość szyfrowania płyt, tak by dostęp do ich zawartości był niemożliwy bez podania hasła. Do tego celu użyte może zostać dowolne narzędzie kodujące zaimplementowane w systemie. Wystarczy z Paska Narzędzi okna projektu (Project Settings) wybrać Encrypt. Pojawia się okno, w którym można zlecić szyfrowanie, wybrać koder i poziom złożoności. Jako wisienka na torcie jest też dodana dodatkowa psota - zaszyfrowanie nazwy pliku. Tak czy inaczej, ktokolwiek spróbuje dostać się później do zawartości płyty, napotka miły ekranik z pytaniem o hasło.

Zagrajmy w WinOnCD
Zagrajmy w WinOnCD

<hr size=1 noshade>

Tajemnicza nagrywarka

Jeśli po zainstalowaniu WinOnCD odkryjesz, że program nie widzi twojej nagrywarki, nie wpadaj w panikę. Po restarcie systemu sprzęt powinien zostać znaleziony. Jeśli nie - sięgnij po update ze strony producenta programu. Starsze wersje programów potrzebują informacji o nowszych nagrywarkach.

Informacja

Strona WWW

http://www.roxio.com

Cena: 120 zł

Plus Minus

+ mnogość opcji

+ ciekawe dodatki (np. szyfr)

- instalowany program jest bardzo duży (prawie 500 Mb)

Ocena - 4

Ogromne możliwości, ale nieco bałaganu w interfejsie