Zagraniczne sądy

Ponad połowa mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych jest trudny w kraju członkowskim innym, niż zamieszkiwany - wynika z badania Standard Eurobarometr, przeprowadzonego przez TNS Opinion na zlecenie Komisji Europejskiej.

TNS Opinion przeprowadził badanie wśród niemal 27 tys. osób mieszkających w Unii Europejskiej. Większość ankietowanych uważa, że dostęp do sądów poza ich krajem ojczystym jest trudny, przeciwnego zdania jest 17%, a 28% nie potrafi tego ocenić.

W Polsce 22% ankietowanych przez TNS Opinion uważa, że dostęp do sądów w innych krajach unijnych nie stanowi problemu. Pogląd ten podziela 31% mieszkańców Słowenii, 27% Włochów i 24% Hiszpanów.

Badanie pokazuje również, jakie są największe obawy Europejczyków związane z dostępem do wymiaru sprawiedliwości w innym kraju UE. Połowa twierdzi, że nie znałaby zasad postępowania sądowego w innym państwie, 40% miałoby problemy z barierą językową, dla 27% niepokojące są koszty postępowania sądowego, a 20% wykazuje brak zaufania do procedur. Źródło: TNS OBOP