Zagraża ci powódź? Ostrzeżenie otrzymasz SMS-em

Regionalny Systemy Ostrzegania powiadomi SMS-em mieszkańców danego regionu o zbliżających się zagrożeniach, np. powodzi, czy huraganie.

Regionalny Systemy Ostrzegania wzbogacony został usługą przesyłania wiadomości SMS o zagrożeniach w danym regionie na telefony jego mieszkańców. Wykorzystywana ona będzie tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. przy zagrożeniu powodzią.

Kto otrzyma SMS-y usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania?

Każdy obywatel, który jest abonentem sieci Orange, Play, Plus, lub T-Mobile. Numery telefonów zostały automatycznie przypisane do województw zgodnie z powiązanymi danymi adresowymi (tymi, które znalazły się w umowie).

Co z klientami innych operatorów?

Nie otrzymają SMS-ów.

Co z właścicielami telefonów na kartę (mam na myśli osoby, które dokonały rejestracji)?

Nie otrzymają automatycznie SMS-ów. Mogą jednak pobrać aplikację RSO i wybrać powiadomienia z województwa, w którym aktualnie przebywają.

Co z turystami?

"Jak informuje MAC [Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - red.] sezonowo wysyłane będą komunikaty dotyczące pogody na szlakach górskich czy sytuacji na kąpieliskach, jednak biorąc pod uwagę przypisanie numerów do systemu wg klucza adresu zamieszkania abonenta, turyści nie zostaną objęci informacją." - tłumaczy Andrzej Ogonowski, ekspert rynku SMS w SMSAPI, firmie udostępniającej platformę ułatwiającą komunikację za pośrednictwem wiadomości SMS, MMS i VMS.

Czy można przepisać numer do innego regionu?

Tak. Należy się w tym celu udać się do najbliższego salonu swojego operatora.

Czy można się wypisać z tej usługi?

Istnieje taka możliwość.

To już ostatni etap

"1 lipca w Regionalnym Systemie Ostrzegania uruchomione zostały wszystkie funkcjonalności przewidziane dla tego systemu. - Ten ostatni etap to przede wszystkim funkcja SMS, ale nie tylko, bo również od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmuje wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli: TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.” - tłumaczy minister Andrzej Halicki.