Zajrzeć do środka

Wśród multimedialnych programów edukacyjnych dominują encyklopedie i kursy językowe, ale trafić można również na niekonwencjonalne wydawnictwa.

Chociaż wśród multimedialnych programów edukacyjnych dominują encyklopedie i kursy językowe, możemy również trafić na ciekawe, niekonwencjonalne wydawnictwa.

Przykładem może być "Encyklopedia małego człowieka", odbiegająca znacznie od ustalonego wizerunku encyklopedii multimedialnej. Autorzy programu w lekkiej formie przedstawili najważniejsze informacje dotyczące budowy i funkcjonowania organizmu człowieka.

Po uruchomieniu aplikacji, na ekranie pojawia się sympatyczny szkielet - Kostek, który będzie towarzyszył dziecku podczas zabawy z programem. Pomoże mu przejść od ogólnych i łatwych do zapamiętania wiadomości do bardziej szczegółowych o poszczególnych układach i funkcjach organizmu.

Szczegółowe informacje nie zmieniają zabawowego charakteru programu. Mamy na przykład układankę, w której należy złożyć Kostka z rozsypanych elementów, umieszczając kości i narządy w odpowiednim miejscu. W jednym z quizów trzeba odpowiedzieć na pytanie dotyczące konkretnej części organizmu, którą wylosowaliśmy, a niektóre nie są wcale łatwe (np. z ilu kości zbudowana jest stopa?). Zabawą, która budzi największe emocje jest wspólny dzień z Kostkiem. Musimy go karmić i poić w odpowiednich porach, dbać o rozwijające zajęcia - nie możemy na przykład pozwolić mu na przeleżenie całego dnia przed telewizorem.

Zajrzeć do środka
Należy wspomnieć o ciekawej oprawie graficznej i dźwiękowej programu - dzięki niej nawet postać z jelitami na wierzchu nie jest odrażająca. Na pochwałę zasługuje również sposób przekazywania informacji: oglądając żołądek z każdej strony, możemy zajrzeć do środka, nawet...poszturchać go palcem i obejrzeć zdjęcie rentgenowskie. Oczywiście, nie ma programu bez wad - również "Encyklopedia małego człowiekaŢ nie jest od nich wolna: brakuje czasem niektórych, zdawałoby się, podstawowych informacji - np. jak często trzeba myć zęby (chociaż do pudełka z programem dołączona jest szczoteczka i pasta do zębów). Trudno określić, do kogo skierowany jest program: starsze dzieci może zrazić duża ilość układanek i zabaw, młodsze pociechy mogą nie dotrzeć do bardziej zaawansowanych informacji.