Zakazane Miasto gotowe do zwiedzania przez internet

Specjalny zespół firmy IBM pracował przez kilka lat by stworzyć wirtualny odpowiednik chińskiego Zakazanego Miasta (Gu Gong). Ta wspaniała lokacja przygotowana przy użyciu setek zdjęć, filmów i ilustracji właśnie otworzyła swoje bramy dla turystów z całego świata.

Przez ostatnie dwa lata dwunastoosobowy zespół IBM pracował nad przeniesieniem chińskiego Zakazanego Miasta (Gu Gong) w rzeczywistość wirtualną i udostępnieniem go "zwiedzającym" z całego świata. Teraz projekt został wreszcie ukończony.

Aby odtworzone miejsce było jak najbardziej zbliżone do rzeczywistego, zespół wykorzystał tysiące zdjęć, nagrań wideo oraz zdjęć satelitarnych. Cała platforma Zakazanego Miasta, podobna do słynnej gry , umożliwi odwiedzającym tworzenie własnych postaci, zwiedzanie miasta, rozmowy z innymi "turystami" oraz bliższe poznanie historii Chin.

Pomysł wirtualnych interakcji pomiędzy graczami nie jest nowością, jednak po raz pierwszy został on w takim stopniu wykorzystany w celach edukacyjnych. Inicjatywa pozwoli użytkownikom na bardziej efektywne poznawanie innych krajów i ich kultur dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii.

Projekt nie należał do łatwych o czym świadczy fakt, że pierwsze rozmowy z rządem chińskim w tej sprawie rozpoczęły się aż cztery lata temu. Władze dopiero po dziesiątkach spotkań negocjacyjnych pozwoliły inżynierom IBM na badanie oraz archiwizację panoramy i historii Zakazanego Miasta. Po tej fazie rozpoczęło się tworzenie obiektów trójwymiarowych z wykorzystaniem zrobionych wcześniej zdjęć.

Oprócz elementów typowo edukacyjnych, na zwiedzających czekają również elementy interaktywne, takie jak np. możliwość wzięcia udziału w treningu łuczniczym.

Zakazane miasto można zwiedzić pod tym adresem.