Zakazane programy

Przedstawiamy szesnaście przydatnych programów, które sprawią, że twój komputer stanie się wszechmocny. Jednak uwaga, niewłaściwie wykorzystane mogą posłużyć do nadużyć i łamania prawa. My informujemy, jak korzystać z nich we właściwy sposób.


Przedstawiamy szesnaście przydatnych programów, które sprawią, że twój komputer stanie się wszechmocny. Jednak uwaga, niewłaściwie wykorzystane mogą posłużyć do nadużyć i łamania prawa. My informujemy, jak korzystać z nich we właściwy sposób.

Mówiąc wprost: czy masz pod ręką kodeks karny? Nie? To lepiej uważnie czytaj nasze wskazówki, ponieważ przedstawione programy narzędziowe niosą ze sobą poważne ryzyko i powodują skutki uboczne, jeśli użyjesz ich w niewłaściwy sposób.

Zapoznamy cię z 16 programami, które mogą świadczyć bardzo przydatne usługi - gdy masz luki w zabezpieczeniach sieci lub chcesz się wymieniać bezpłatnym oprogramowaniem pomiędzy komputerami. Nieodpowiednio użyte, mogą spowodować szkody, a nawet posłużyć do przestępczej działalności.

Dobre programy można wykorzystać w złym celu

Przykład: narzędzie typu sniffer, takie jak Network Stumbler. Służy do wyszukiwania we własnej sieci lokalnej słabych punktów. Jeśli je znasz, możesz je zabezpieczyć i uchronić się przed włamaniem. Takie programy umożliwiają również odnalezienie niezabezpieczonych hot spotów. Internetowi oszuści mogą w ten sposób surfować na koszt innych, szpiegować czy rozpowszechniać nielegalne treści.

Przejedź się po mieście z notebookiem, a przekonasz się, ile osób niedbale pracuje w otwartych sieciach bezprzewodowych. W Stanach Zjednoczonych zajęcie to stało się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu i zyskało nazwę WarDriving. Zwróć uwagę, że nie grozi ci żadna kara, jeśli przypadkowo natrafisz na otwarty hot spot. Jednakże używanie lub nasłuchiwanie danych przechodzących przez taki bezprzewodowy punkt dostępowy może spowodować konsekwencje prawne.

Chroń hasła i zachowaj anonimowość

Niektóre z programów pokazują, jak słabo zabezpieczony jest system Windows. Iopus Passwort Decoder odsłania hasła ukryte pod gwiazdkami (symbolami *) w Internet Explorerze. Programu można bez problemu użyć do wykradania haseł z innych komputerów. Narzędzia takie udowadniają, jak nierozsądne jest przechowywanie lokalnie w Internet Explorerze nazw użytkownika i haseł.

Służący do bezpośredniej wymiany plików program Mute ma również funkcje ochrony prywatności użytkownika, ale można ich użyć w niewłaściwy sposób. Mute sprawia, że nie można wyśledzić, skąd pobierane są pliki zapisywane na dysku oraz dokąd wysyłane są pliki udostępniane przez użytkownika. Jest to możliwe dzięki skomplikowanemu systemowi szyfrowania, który zapewnia w wysokim stopniu anonimowość. Pamiętaj jednak, że nie wolno udostępniać plików chronionych prawem autorskim.

Co można zrobić przy użyciu zebranych przez nas programów i jakie wiąże się z tym ryzyko, wyjaśniamy bardziej szczegółowo w obszernych opisach. Niektóre z programów nie są łatwe w obsłudze. Wtedy wyjaśniamy krok po kroku sposób postępowania.

Wiele przydatnych programów dostaniesz gratis

Większość z zebranych tu programów jest bezpłatna, za niektóre trzeba zapłacić. Jakie ograniczenia zawierają wersje shareware, dowiesz się z tekstu. W przypadku HTTP-Tunnel płaci się nie za program, ale za transmisję danych. Producent umożliwia wnoszenie opłat według różnych reguł, np. za prędkość przesyłania danych lub za czas korzystania. Miesięczna opłata waha się od 0,83 do 4,99 dolara.

AnyDVD 3.9.2.1

Sterownik DVD

Zakazane programy

AnyDVD 3.9.2.1

Zakazane programy

W niektórych państwach, np. w Niemczech, sprzedaż programu AnyDVD została zabroniona.

Większość osób z pewnością denerwuje to, że właściwie przed każdym filmem DVD muszą obejrzeć nudne przypomnienie o prawach autorskich i reklamy. AnyDVD umożliwia bezpośrednie przejście do menu lub scen filmu, czyli pominięcie wprowadzenia. Poza tym w niektórych filmach DVD nie można wyłączyć napisów. Z pomocą AnyDVD problemem ten staje się przeszłością.

Uwaga: program wyłącza sprawdzanie kodu regionu, co jest uznawane za niezgodne z prawem. Producenci płyt DVD często ustalają różne terminy premier filmów w różnych częściach świata. Kody regionu mają zapewnić dochowanie tych terminów. Płyty DVD przywiezione ze Stanów Zjednoczonych nie będą działać w naszych odtwarzaczach.

Poza tym AnyDVD umożliwia obejście mechanizmów Macrovision i CSS, zabezpieczających zawartość płyty DVD przed kopiowaniem. Używanie tej funkcji jest bez wątpienia nielegalne, bo umożliwia kopiowanie zaszyfrowanych płyt DVD. Co więcej, użytkownik może nawet nie zauważyć, że płyta jest zabezpieczona przed kopiowaniem. W niektórych państwach, np. w Niemczech, sprzedaż tego programu została zabroniona.

Jak działa

Po uruchomieniu AnyDVD wyszukuje zainstalowane w komputerze napędy DVD. Na karcie DVD w polu Features Removal znajdziesz różne opcje. Włącz Annoying adverts and trailers - Jump directly to Main Movie, aby pomijać reklamy i informacje o prawach autorskich wyświetlane przed filmem DVD. Ma to jednak wadę, bo opcja pomija również menu filmu i nie będziesz mógł przejść do materiałów dodatkowych.

Na karcie Drive możesz określić, z jaką prędkością powinien pracować napęd. W polu Video-DVD najlepiej wybrać opcję Slow & quiet - podczas odtwarzania filmu napęd będzie pracować ciszej, obracając płytę z mniejszą prędkością.

Licencja: shareware (39 USD)

System operacyjny: Windows 95/98/Me/2000/XP/2003

Język: angielski

Informacje:http://www.slysoft.com

AudioJack 1.3.9

Ripper audio

Zakazane programy

AudioJack 1.3.9

Zakazane programy

StationRipper nie jest tak łatwy w obsłudze, jak AudioJack, ale za to bezpłatny.

AudioJack to ripper audio wyszukujący w Internecie muzykę i zapisujący ją na twardym dysku komputera. W tym celu program przeszukuje internetowe stacje radiowe. Jeden minus: jeśli chcesz wykorzystywać pełnię jego możliwości, musisz mieć stałe, najlepiej szerokopasmowe łącze internetowe. Zapisywanie utworów na dysku zajmuje sporo czasu w związku z pobieraniem dużej liczby danych.

Jak działa

Przejdź do Internet radio i kliknij opcję Change umieszczoną obok Filter. Wpisz tytuł utworu lub nazwę wykonawcy, który cię interesuje. W rezultacie z 4 tysięcy internetowych radiostacji zostaną wybrane tylko te, które najprawdopodobniej nadają twoją ulubioną muzykę. Czerwony przycisk na pasku narzędzi rozpocznie nagrywanie.

Liczba radiostacji, które AudioJack przesłuchuje, zależy od przepustowości twojego łącza, bo program musi pobrać cały strumień audio, żeby rozpoznać, czy dana radiostacja nadaje właśnie twoją muzykę. Jeśli szukasz na przykład radiostacji, która nadaje muzykę z bitrate 128 Kb/s, to oznacza w ciągu godziny 60 MB do pobrania. Najszybsza wersja Neostrady umożliwia nasłuchiwanie jednocześnie pięciu rozgłośni.

AudioJack może również na bieżąco zapisywać odtwarzane utwory. Gdy usłyszysz w radiu piosenkę, która ci się podoba, wystarczy kliknąć przycisk Start recording, żeby zapisać utwór na dysku, i to od początku. Jest to możliwe, ponieważ program stale zapisuje fragmenty transmisji strumieniowej. Poza tym umożliwia nagrywanie płyty CD i zawiera wbudowany edytor okładek.

Alternatywa

Jeśli szukasz jedynie prostego rippera audio do ściągania muzyki z internetowych radiostacji, wypróbuj bezpłatny angielskojęzyczny StationRipper 1.13 (znajdziesz na płycie dołączonej do numeru lub pod adresemhttp://www.ratajik.com/stationripper ).

Licencja: demo (40 EUR)

System operacyjny: Windows 98/Me/2000/XP

Język: angielski

Informacje: http://www.s-a-d.de