Zakładamy galerię. Najlepsze serwisy do publikacji zdjęć online
-
- Wojciech Wowra,
- 25.06.2009, godz. 19:44
Photobucket

Galerie internetowe pozwalają na tworzenie własnych albumów ze zdjęciami. Są zazwyczaj stosowane w celach prywatnych - chociażby po to, aby zamieścić zdjęcia z ostatniej imprezy i w szybki, łatwy sposób udostępnić je znajomym poprzez wysłanie linka e-mailem. Wielu grafików czy fotografów wykorzystuje sieciowe galerie jako portfolio, prezentując za ich pomocą swoje dzieła nowym pracodawcom. Istnieją serwisy, które pozwalają na stworzenie własnej galerii w technologii Flash, np. Wix.
Pierwszym krokiem jest oczywiście rejestracja (Join Now). Po jej zakończeniu użytkownik dostaje własną podstronę, za pośrednictwem której przesyła zdjęcia oraz tworzy czy udostępnia albumy - Photobucket nie oferuje desktopowego klienta, cała obsługa odbywa się w oknie przeglądarki. Mechanizm uploadu działa tak samo jak we Flickrze. Można zaznaczać wiele plików naraz, o ile są w jednym katalogu.
Wszystkie fotografie da się opatrzyć tytułami, tagami oraz opisami. Bardzo przydatną funkcją jest także automatyczna zmiana rozmiaru podczas uploadu. Osoby zainteresowane przesłaniem dużej liczby plików powinny skorzystać z opcji Bulk uploader. Zdjęcia zostaną wrzucone do albumu Newest uploads. Za pomocą polecenia Add a new album można dodawać kolejne katalogi.
Korzystanie z srwisu jest bezpłatne. Można jednak wykupić konto Premium. Zwiększa ono przestrzeń dyskową z 1 do 10 GB, maksymalny rozmiar jednego pliku rośnie z 1 do 5 MB. Zwiększa się maksymalna rozdzielczość, rośnie pojemność pokazu slajdów i długość klipów wideo, jakie można udostępnić. Nie ma reklam. Konto to kosztuje 40 USD rocznie lub 12 USD kwartalnie.
Zobacz: Photobucket
SmugMug

SmugMug oferuje kilkadziesiąt stylów wizualnych (skórek), które można wykorzystywać w galeriach.
W przeciwieństwie do Picasy czy Flickra ze SmugMuga nie da się korzystać za darmo. Standardowe konto kosztuje 40 USD rocznie. Konto Power, która pozwala na publikowanie klipów wideo, to wydatek rzędu 60 USD. Najdroższy wariant Pro wyceniono na 150 USD. Umożliwia on m.in. udostępnianie filmów w jakości HD. Każdy użytkownik ma do dyspozycji 14-dniowy, darmowy okres próbny.
Natychmiast po rejestracji SmugMug proponuje stworzenie pierwszej galerii. Można tutaj nie tylko podać opis, wybrać kategorię czy ustalić opcje związane z prywatnością (poszczególne zbiory da się nawet chronić hasłem - opcja Lock it Down), ale także wybrać jeden z ok. 50 stylów wizualnych (skórek).
Internauta ma do dyspozycji kilka metod przesyłania zdjęć na serwer. Szczególnie sprawdza się zaawansowana aplikacja Send to SmugMug. Integruje się z menu kontekstowym Windows i przyspiesza upload setek plików (pod warunkiem, że znajdują się one w jednym katalogu). Oprócz tego działają wtyczki do iPhone'a, Picasy i Photoshopa. Dostępny jest również standardowy mechanizm (maks. 5 zdjęć).
Po załadowaniu i przetworzeniu fotografii (trwa to parę minut) sa one wyświetlane w albumie. Można tu jednocześnie przeglądać miniatury i wyświetlać obok, w głównym oknie, powiększone wersje zdjęć (układ może być różny w zależności od zastosowanego stylu). W prawym górnym rogu każdej galerii znajdują się opcje związane z udostępnianiem (Share) oraz tworzeniem pokazu slajdów (Slideshow).
Zobacz: SmugMug
Webshots

W Webshots można nawet zamówić łańcuszek z własnym zdjęciem.
Korzystanie z Webshots wymaga rejestracji. W ramach bezpłatnego konta można udostępnić 1000 zdjęć plus 100 za każdy miesiąc stażu w serwisie. Do tego dochodzi 100 klipów wideo plus 10 za każdy miesiąc. Płatne konto kosztuje 30 USD rocznie - limity zdjęć i filmów są tutaj pięciokrotnie wyższe.
Po załadowaniu osobistej strony startowej w Webshots należy wybrać polecenie Upload now! i można rozpocząć wysyłanie plików. Podobnie jak u konkurencji da się tu zaznaczyć dużo zdjęć naraz pod warunkiem, że znajdują się one w jednym katalogu. Jeśli są zapisane w różnych folderach, operację dodawania fotografii trzeba powtarzać. Po ustaleniu, czy nowy album ma być prywatny czy publiczny oraz wybraniu kategorii zdjęcia zostaną przesłane.
Każdy plik można opisać oraz dodać do niego słowa kluczowe (opcjonalnie). Następnie aplikacja wyświetla galerię wraz ze standardowymi opcjami, umozliwiającymi dodawanie nowych zdjęć, udostępnienie zbioru lub zamówienie odbitek. Wadą serwisu jest mało przejrzysty interfejs - dużo miejsca na stronie zajmują reklamy.
Kliknięcie dowolnego zdjęcia powoduje wyświetlenie jego powiększenia oraz dodatkowch opcji w postaci ikonek. Można tutaj załadować plik w oryginalnym rozmiarze, uruchomić pokaz slajdów, pobrać materiał na twardy dysk albo skopiować kod, który pozwala na zagnieżdżenie zdjęć w witrynie, blogu czy forum dyskusyjnym. Poniżej znajduje się panel dodawania komentarzy.

Serwisy do tworzenia galerii online - zestawienie