Zakładamy galerię. Najlepsze serwisy do publikacji zdjęć online

Czasy, kiedy jedynym sposobem na pokazanie zdjęć znajomym było wysyłanie ogromnych załączników e-mailowych, na szczęście się skończyły. Dziś mamy do dyspozycji zaawansowane aplikacje online, dzięki którym stworzenie własnej galerii jest dziecinnie proste.


Wystarczy zajrzeć do odpowiedniego serwisu, założyć za darmo konto i dokonać uploadu zdjęć. Fotografie da się opisać słowami kluczowymi, dodać do nich geograficzne lokalizacje, nawet dokonać prostej edycji - obrócić czy usunąć efekt czerwonych oczu. Na koniec wystarczy przesłać link znajomym.

Podczas korzystania z wirtualnych galerii trzeba pamiętać o ważnym ograniczeniu. Zdjęcia zrobione 6- czy 9-megapikselowym aparatem fotograficznym zajmują zwykle 1-3 MB. Dlatego wysłanie ich na serwer może trochę trwać. Neostrada z uploadem 128 kb/s będzie "trawić" dwieście dwumegabajtowych zdjęć ponad siedem godzin. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość albo zdecydować się na gorszą jakość.

Zobacz również:

Porównując serwisy skoncentrowaliśmy się na szybkości działania i funkcjonalności. Ocenialiśmy także estetykę - to ważna cecha, zważywszy do czego programy są wykorzystywane (pokazy slajdów, prezentacje). Do zestawienia trafiły najlepsze, choć nie zawsze najpopularniejsze aplikacje: Google Picasa, Flickr, Photobucket, SmugMug i Webshots.

Google Picasa

Zakładamy galerię. Najlepsze serwisy do publikacji zdjęć online

Standardowy mechanizm wysyłania zdjęć do serwisu Google Picasa.

Jeden z najpopularniejszych i najlepszych sieciowych menedżerów zdjęć. Program został stworzony przez firmę Idealab, którą w 2004 r. przejęło przez Google. Usługa składa się z dwóch elementów: serwisu internetowego Picasa Web Albums, gdzie są przechowywane zdjęcia użytkownika, oraz klienta desktopowego (dla Windows, Linuksa i Mac OS-a). Obydwa składniki usługi są darmowe.

Strona WWW składa się z kilku modułów. Na górnym pasku narzędziowym można znaleźć takie panele, jak Moje zdjęcia, Ulubione oraz Eksploruj. Pierwsza zakładka zawiera wszystkie galerie użytkownika. W drugiej da się przejrzeć najchętniej odwiedzane zbiory zdjęć opublikowane przez znajomych. Trzecia to fotografie zupełnie obcych osób - dzięki temu panelowi można znaleźć nowych przyjaciół.

Obok znajduje się przycisk Prześlij. Umożliwia on załadowanie nowych zdjęć do serwisu Picasa Web Albums. Kolejka ma maksymalnie pięć plików. Użytkownik dostaje za darmo 1 GB miejsca. Osoby zainteresowane zwiększeniem pojemności powinny przejść do odpowiedniej zakładki w ustawieniach. 10 GB kosztuje 20 USD rocznie. Największy pakiet to 400 GB (500 USD rocznie).

Picasa Web Albums umożliwia łatwe grupowanie zdjęć w galeriach. Po otwarciu któregoś zbioru z menu Edytuj wybiera się polecenie Właściwości albumu. Tutaj ustala się, czy fotografie są dostępne publicznie, dla każdego zaproszonego czy tylko dla osób zalogowanych w serwisie. Najbardziej przydatna jest ta druga opcja. Dzięki modułowi Udostępnianie można łatwo wysłać zainteresowanym informację o publikacji.

Korzystanie z desktopowego klienta Picasy jest zalecane, choć opcjonalne. Ma on kilka zaawansowanych funkcji, których nie ma w aplikacji sieciowej. Przede wszystkim znacznie ułatwia przesyłanie dziesiątek czy setek zdjęć do serwisu. Odbywa się to automatycznie - wystarczy wskazać odpowiedni katalog. Dodatkowo pełni funkcję prostego edytora graficznego oraz lokalnego katalogu fotografii. Pozwala na tworzenie filmów, kolaży czy pokazów slajdów.

Zobacz: Google Picasa

Flickr

Zakładamy galerię. Najlepsze serwisy do publikacji zdjęć online

Przykładowy fotostrumień we Flickrze.

Stworzony przez kanadyjską firmę Ludicorp, a należący obecnie do Yahoo! serwis umożliwia publikowanie zdjęć i tworzenie galerii. Usługa ruszyła w 2004 r., a pod koniec 2008 r. podano, że łącznie we Flickrze udostępniono już ponad 3 miliardy fotografii. Podobnie jak Picasa Flickr wymaga założenia konta - osoby posiadające Yahoo! ID mają w tym przypadku ułatwione zadanie (wystarczy się zalogować).

Każdy zarejestrowany użytkownik Flickra ma własną podstronę, na której jest publikowana zawartość tzw fotostrumienia (photostream - wszystkie zdjęcia przesłane przez daną osobę dostępne przez WWW i RSS) oraz lista znajomych. Dodatkowo umieszczono tutaj moduł ułatwiający przeglądanie tematycznych grup społecznościowych i wyszukiwanie ciekawych grafik.

W prawym górnym rogu znajduje się polecenie Upload Photos & Video. Nie ma ograniczenia liczby zdjęć. Mechanizm wyboru plików jest jednak tak skonstruowany, że użytkownik nie jest w stanie zaznaczyć elementów znajdujących się w różnych katalogach.

Przed dokonaniem uploadu trzeba zdecydować, czy zdjęcia mają być prywatne, czy publiczne. Te pierwsze mogą być dostępne wyłącznie na zaproszenie lub dla przyjaciół czy rodziny. Te drugie są widoczne dla wszystkich. Po zakończeniu wysyłki warto jeszcze dodać do fotografii opisy oraz tagi - nawet wtedy, gdy zdjęcia są prywatne. Ułatwi to późniejsze katalogowanie i przeszukiwanie zasobów.

Twórcy Flickra udostępniają program Desktop Uploadr, który ułatwia hurtowe przesyłanie plików. Istnieje w wersji dla Windows i Mac OS-a.

Zobacz: Flickr


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: