Zakupy tylko na Piątej

Świąteczne zakupy? Najdroższe zrobimy na Piątej Alei w Nowym Jorku, na Polach Elizejskich w Paryżu i na Causeway Bay w Hong Kongu. Zaś ceny i liczba luksusowych sklepów najbardziej wzrosła ostatnio w Madrycie i w Pradze.

Nowy Jork jest na czele światowej listy miejsc, w których można zrobić najdroższe zakupy - słynna Fifth Avenue stanowi epicentrum luksusowych sklepów i czyni z Manhattanu stolicę kosztownych sprawunków - wynika z raportu "Main Streets Across the World", firmy Cushman & Wakefield Healey & Baker.

Ceny powierzchni sklepowych osiągają na Fifth Avenue 7967 USD rocznie za metr kwadratowy. I stale rosną - w ciągu ostatniego roku o 21%. Nieco taniej kosztuje wynajem sklepu na paryskich Champs Elysées i na Causeway Bay w Hong Kongu. Jednak na całym niemal świecie w ostatnim roku wynajem powierzchni sklepowych zdrożał, przy czym najlepiej wiedzie się lokacjom najdroższym, natomiast tym ze średniej półki znacznie gorzej.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [2.12.2021]

Największe podwyżki dotknęły sklepikarzy w Pradze i w Madrycie. Jednocześnie sklepy w tych miastach przesunęły się w rankingu "Głównych Ulic" odpowiednio z 25. na 18. miejsce i z 23. na 16. miejsce. W Polsce badanie objęło łącznie Kraków i Warszawę - w 2002 roku polskie miasta i ich sklepy zajmowały 35. miejsce, a w 2003 roku podskoczyły na miejsce 33. W Europie Środkowo - Wschodniej najdroższe sklepy są w Moskwie - Rosja zajęła w tegorocznym rankingu 6. miejsce (awans z 8. w roku ubiegłym).