Zakupy w Internecie a bezpieczeństwo

Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Wzrost zainteresowania wiąże się również ze wzrostem zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Dlatego niezbędne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W okresie przedświątecznym szczególną popularnością cieszą się sklepy internetowe. Z badania przeprowadzanego przez TNS OBOP wynika, że co drugi internauta dokonał w ciągu ostatniego pół roku zakupów w Internecie. Nasze pieniądze to łakomy kąsek dla cyberprzestępców czyhających w Sieci. Jak więc zabezpieczyć się przed kradzieżą?

"Po pierwsze omijajmy szerokim łukiem oferty, które są podejrzanie atrakcyjnie - bardzo często wiążą się one bowiem z oszustwem. Poza tym warto odwiedzać popularne, sprawdzone strony i serwisy aukcyjne. Aby łatwo do nich dotrzeć możemy je oznaczać jako zakładki w naszych przeglądarkach internetowych. Unikajmy wyszukiwania ofert za pomocą wyszukiwarek internetowych - cyberprzestępcy mogą bowiem manipulować pojawiającymi się w nich wynikami, by skłonić nas do odwiedzenia niebezpiecznej strony" - radzi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager International Markets North w firmie Trend Micro.

Zobacz również:

Pamiętajmy także o czujności w trakcie dokonywania przelewów. Dotyczy to zwłaszcza płatności dokonywanych przy użyciu urządzeń mobilnych takich jak tablety czy smartfony.

Cyberprzestępcy nie próżnują i stale modyfikują swoje metody służące do kradzieży. Jedną z nich jest manipulowanie pozycjonowaniem stron www (tzw. Blackhat SEO). Innym sposobem jest Scam czyli przekonywanie użytkowników do tego, że powinni skorzystać z atrakcyjnej oferty, która w rzeczywistości jest oszustwem. W wyniku tych działań internauci mogą stać się ofiarami złośliwego oprogramowania. To z kolei może prowadzić do kradzieży danych i środków finansowych.

Innym z popularnych zagrożeń jest Hijacking czyli przejmowanie sesji. Może to skutkować przechwyceniem przez cyberprzestępców naszych danych osobowych, co może posłużyć do podszywania się pod nas i dokonywaniem transakcji na nasze konto.

Kupując prezenty dla swoich najbliższych w Internecie pamiętajmy o tych zagrożeniach. Cyberprzestępcy tylko czekają na nasz najdrobniejszy błąd...