Zalety i wady Chromebooka - czy naprawdę warto wziąć ślub z Google?

Chromebook to netbook oparty na systemie Google Chrome OS. Z innymi netbookami ma tylko tyle wspólnego, że ma ekran, klawiaturę i touchpad. Chromebook mógłby nazywać się Cloudbook, gdyż został zaprojektowany do działania jedynie w internecie.

Google Chromebook

Zalety i wady Chromebooka - czy naprawdę warto wziąć ślub z Google?

Google Chromebook

Wszystkie pliki i aplikacje znajdują się w chmurze na serwerach Google. Chromebook nie ma w sobie dysku twardego (tylko malutki dysk SSD 16 GB, który służy do obsługi pliku pamięci podręcznej), nie ma napędu optycznego i ma mniej złącz niż inne netbooki.

Chromebook - błyskawiczny start

Ponieważ Chromebook ma mało sterowników do załadowania (startuje w mniej niż 10 sekund a z hibernacji wybudza się natychmiast). Chromebook na baterii ma działać od 6 do 8 godzin, a cena to mniej niż 500 USD.

Zobacz również:

  • Edukacja z firmą ASUS - poznaj ułatwiające życie rozwiązania
  • RealmeUI może i jest młode, ale sprawuje się świetnie. Wszystko, co musisz wiedzieć o Androidzie od Realme

Internet to komputer

Chromebook to nie jest po prostu kolejny netbook, gdyż dzieło Google działa jedynie w internecie. Gdy zalogujesz się na swoje konto Google w przeglądarce, od razu wszystkie twoje dane - e-maile, dokumenty, aplikacje, kalendarz, kontakty - wszystko jest od razu dostępne.

- The network is the computer - powiedział kiedyś Scott MeNeely i dzisiaj to stwierdzenie idealnie pasuje do Chromebooka.

Zalety Google Chromebook

Chmurowy system ma zarówno zalety, jak i wady. Na plus można zaliczyć to, że większość aplikacji jest za darmo. Nie musimy już kupować drogiego oprogramowania od takich firm jak Microsoft, Adobe czy Symantec. Ponadto Chromebook nie wymaga żadnego programu antywirusowego. Skoro wszystkie dane są na serwerze, nie ma potrzeby zabezpieczania komputera. Jeżeli zgubisz Chromebooka, to nie stracisz żadnych danych. Wystarczy zalogować się swoim hasłem na innym nowym Chromebooku i znów mamy dostęp do wszystkich swoich danych. Firmy również zaoszczędzą na Chromebookach,gdyż nie będą musiały używać zaawansowanych narzędzi np. do tworzenia kopii zapasowych.

Wady Google Chromebook

Chcesz coś wydrukować? Uda ci się, jeżeli masz jedną z niewielu drukarek, które pozwalają drukować bezpośrednio z chmury - w innym wypadku nie wydrukujesz.

Co prawda nie musimy się martwić o klasyczne zabezpieczenia, tak jak to było przy innych systemach. Ale niebezpieczeństwo czai się gdzie indziej - jeżeli w wyniku phishingu haker wyłudzi twoje hasło (np. na podstawionej stronie), to jednym ruchem zyskuje dostęp do całej twojej bazy danych, którą masz w Google. Ostatnie przygody Sony z atakami na PlayStation Network pokazują, że to wcale nie jest takie bezpieczne, jakby się mogło wydawać.

Chromebook - czy powinieneś go kupić?

Pierwsze Chromebooki pojawią się na rynku 15 czerwca (będą to Acer i Samsung). Czy warto kupić nowe urządzenie Google? Jak zawsze, wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.

Wygląda na to, że - przynajmniej na razie - Chromebook nie będzie podstawowym komputerem dla większości użytkowników. Jest zbyt dużo rzeczy, których nie możesz zrobić w przeglądarce. Ale jako dodatkowy netbook uzupełniający komputer, Chromebook ma sens. Chromebooki sa tańsze niż tablety i konkurencyjne cenowo w stosunku do innych netbooków. W małych firmach Chromebook też może się świetnie sprawdzić np. jako komputer dla recepcjonisty - jest poczta e-mail. kalendarz,internet, edytor tekstowy. Cóż więcej jest mu potrzebne?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: