Zalety projektorów laserowych

Wybór projektora do zastosowania w szeroko rozumianym biznesie wymaga podejścia opierającego się m.in. na kalkulacji zwrotu z inwestycji. W przypadku urządzenia, jakim jest projektor, warto wybierać rozwiązania trwałe, łatwe w obsłudze i serwisie oraz takie, które oferują jak najwięcej dodatkowych funkcjonalności, chociażby bezprzewodowe przesyłanie obrazu lub możliwość projekcji w naturalnych kolorach na powierzchniach innych niż białe.

Zalety projektorów laserowych
Nowym trendem na rynku projektorowym jest technologia SSL (Solid State Light Source), która obejmuje model podświetlenia laserowego oraz diodowego (LED). SSL pozwala na tworzenie projektorów pozbawionych jakichkolwiek filtrów oraz umożliwiających pracę nawet do 20 000 godzin na jednym źródle światła. Dla porównania: lampa w podobnym tradycyjnym projektorze instalacyjnym ma żywotność średnio od 2000 do 3000 godzin, a na dodatek jest stosunkowo drogim komponentem projektora. Eksploatacja projektorów laserowych jest więc znacznie prostsza i tańsza. Modele laserowe charakteryzuje również niższa emisja ciepła oraz mniejsze zużycie energii. Dzięki zastosowaniu podświetlenia laserowego rośnie także jasność wyświetlanych kolorów, które stają się zdecydowanie bardziej nasycone.

Główna zaleta projektora laserowego to znaczne ograniczenie zużycia źródła światła, nawet 10-krotne w przypadku profesjonalnych projektów HLO (o bardzo wysokiej jasności). Dla użytkownika oznacza to pracę projektora przez minimum 20 000 godzin, zarówno bez wymiany lampy (której projektor nie posiada), jak i wielokrotnie także bez wymiany filtrów. W urządzeniach NEC projekcja przy użyciu podświetlenia laserowego połączona jest ze szczelnym układem obróbki światła, który pozwala na całkowite wyeliminowanie filtrów powietrza – to kolejna oszczędność. Ciekawą przewagą projektora laserowego nad standardowymi rozwiązaniami jest możliwość płynnej regulacji mocy świecenia urządzenia, przeważnie w zakresie 20%–100%. Oznacza to, że projektora można używać zarówno w jasnych pomieszczeniach, jak i w ciemniejszych, gdzie zbyt mocno świecący projektor ograniczałby wrażenia wizualne. Sama technologia laserowa pozwala również na wielokrotne włączanie i wyłączanie projektora bez obawy o jego uszkodzenie. Urządzenie osiąga zdecydowanie szybciej nominalną jasność, co pozwala na szybszą projekcję na odpowiednio wysokim poziomie jakościowym. Projektory laserowe to także wysoki współczynnik CLO, czyli wysoka jasność zarówno bieli, jak i poszczególnych kolorów. Wiąże się to bezpośrednio z wysoką jakością wyświetlanych w taki sposób obrazów, szczególnie zdjęć.

Zalety projektorów laserowych

Dlaczego warto wykorzystać projektor laserowy w biznesie?

Porównując tradycyjnie podświetlane projektory lampowe z projektorami korzystającymi z laserowego źródła światła, można dojść do bardzo prostego wniosku. Koszt posiadania projektora laserowego w całym cyklu jego życia jest zdecydowanie niższy niż urządzeń tradycyjnych (z lampą). Brak potrzeby zakupu i wymiany lamp oraz filtrów, brak związanych z tym przestojów w pracy powodują, że używanie tego typu rozwiązania zapewnia nie tylko niższe całkowite koszty utrzymania, ale również większy komfort i ciągłość pracy całej instalacji. Projektor tego typu zdecydowanie trudniej uszkodzić poprzez niepoprawne wyłączanie. Cechą projektorów laserowych jest to, że nie potrzebują bardzo długiego czasu chłodzenia.

NEC posiada w ofercie już 11 modeli projektorów laserowych. Wśród nich są głównie profesjonalne laserowe projektory instalacyjne z serii P, PX i PH, na kinowych projektorach laserowych kończąc.

Podstawowy projektor instalacyjny NEC P502HL-2 zapewnia niezawodną i jasną projekcję w średnich i większych pomieszczeniach, oferując takim odbiorcom jak: uczelnie wyższe, korporacje czy muzea zminimalizowane koszty utrzymania oraz konserwacji. Do średniej wielkości sali NEC zaproponować może projektory PX803UL, a także PX1004UL dysponujące jasnościami 8000 i 10 000 ANSI Lumenow. To rozwiązania ściśle profesjonalne, wyposażone w najnowsze zdobycze technologii projekcyjnej, w tym zamknięty układ optyczny całkowicie odporny na kurz.

Natomiast do wymagających instalacji z powodzeniem można wybrać model NEC PH1202HL z jasnością 12 000 ANSI Lumenów i rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli.

Portfolio laserowych projektorów NEC zamykają cyfrowe projektory kinowe, chociażby NEC NC32400LS wyświetlający obraz za pomocą najbardziej zaawansowanej technologii RGB Laser w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli z jasnością nawet 35 000 ANSI Lumenów.

Więcej na: www.nec-display-solutions.pl

Artykuł stworzony we współpracy z:

Zalety projektorów laserowych