Zalman Seria F - bardzo szybkie dyski SSD

Firma Zalman wprowadziła do oferty nowe dyski SSD korzystające z interfejsu Serial ATA 6 Gb/s. Cechuje je bardzo duża wydajność zapewniająca możliwość transferu danych z prędkością sięgającą 560 MB/s.

Seria F to flagowe dyski SSD firmy Zalman, które zostały wykonane w formacie 2,5 cala i zapewniają bardzo szybki transfer danych z prędkością dochodzącą do 560 MB/s (przy odczycie; zapis - do 530 MB/s). Korzystają z kontrolera Sandforce SF-2281 i pamięci flash NAND Intel 25 nm (MLC) oraz pozwalają na wybór pomiędzy trzema różnymi modelami: o pojemności 60 GB, 120 GB i 240 GB.

Dyski komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu Serial ATA 6 Gb/s oraz mogą wykonać w ciągu jednej sekundy średnio 60000 (maksymalnie 85000) operacji wejścia i wyjścia dla zapisu (IOPS). Wyposażone zostały też w technologie S.M.A.R.T., NCQ i TRIM oraz system korekcji błędów ECC.

Producent podkreśla, że urządzenia zapewniają bardzo szybki odczyt niekompresowanych danych (do 500 MB/s), co powinny szczególnie docenić osoby profesjonalnie zajmujące się obróbką dźwięku, wideo oraz fotografii. Zwraca też uwagę na fakt, że cechuje je mały apetyt na energię: pobierają 3 waty mocy podczas obciążenia i 0,5 wata w okresie bezczynności.

Nowości dostarczane są wraz z oprogramowaniem Disk Migration Utility (ułatwia transport plików ze starego dysku) oraz akcesoriami do montażu w zatoce 3,5" komputera stacjonarnego.

Producent wycenił urządzenia następująco:

- 499 zł za wersję 60 GB

- 849 zł za wersję 120 GB

- 1799 zł za wersję 240 GB

Objął je też 3-letnią gwarancją.