Zamach na cesarza

Wreszcie nadszedł czas prawdziwej zmiany warty. Najlepsza karta z układem GeForce4 Ti 4600 zajęła dopiero piąte miejsce w naszym rankingu!


Wreszcie nadszedł czas prawdziwej zmiany warty. Najlepsza karta z układem GeForce4 Ti 4600 zajęła dopiero piąte miejsce w naszym rankingu!

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Pierwsze cztery miejsca przypadły kartom, które wykorzystują układ ATI Radeon 9700. Jego technologiczne zalety opisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Praktyczne testy, które przeprowadziliśmy, potwierdziły, że jest w tej chwili najszybszym układem graficznym, jaki możesz kupić. Co ważne, osiągnął tak dobre rezultaty, chociaż obecne oprogramowanie, w tym nasze testy, nie wykorzystuje jeszcze jego pełnego potencjału.

Część najważniejszych funkcji będzie bowiem dostępna dopiero po wprowadzeniu DirectX 9.0 i zgodnych z tym API gier i innych produktów.

Do tego czasu Radeon 9700 działa, używając samochodowych porównań, na trzecim biegu, a można jeszcze przecież wrzucić czwarty i piąty.

Jednak nawet mimo tego ograniczenia są testy, w których Radeon 9700 potrafi osiągnąć wyniki dwukrotnie wyższe niż GeForce4 Ti 4600. Oczywiście wymaga to specyficznej konfiguracji i dotyczy zwłaszcza takich trybów, w których wydajność w bardzo wysokim stopniu zależy od przepustowości pamięci. W niższych rozdzielczościach i z wyłączonym wygładzaniem przewaga kart z układem ATI nieco maleje, ale w większości wypadków jest mimo wszystko bezdyskusyjna.

Decydując się na tego typu karty, trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, cena najtańszego modelu oscyluje wokół 2000 zł. Jednocześnie nie ma w tej chwili na rynku gier, z którymi nie poradziłby sobie tańszy o kilkaset złotych GeForce4 Ti 4600. Gdy pojawią się gry wykorzystujące DirectX 9.0, sytuacja może się, oczywiście, zmienić. Tylko że wtedy dostępne będą również karty z najnowszym układem NVIDII - NV30, który też będzie w pełni zgodny z DirectX 9.0. Dopiero wówczas będzie można w pełni ocenić, który produkt lepiej i wydajniej realizuje zalecenia tego standardu.

Oczywiście ATI ma kilka ukrytych w rękawie asów i nie będzie tym razem biernie czekać na posunięcia NVIDII. Kontroler pamięci wbudowany w układ Radeon 9700 potrafi obsługiwać pamięci w standardzie DDR-II. Gdy tylko pojawią się na rynku, karty ATI będą mogły osiągnąć jeszcze większą szybkość przesyłania danych. Jednocześnie trwają intensywne przygotowania do przejścia na proces technologiczny 0,13 mikrona (obecnie 0,15 mikrona), dzięki czemu możliwe będzie znaczące zwiększenie taktowania układu. Zapowiada się zatem bardzo interesujący pojedynek na przełomie 2002 i 2003 roku o prymat wśród najbardziej wydajnych układów.

Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

Pozycję outsidera zajął natomiast po raz kolejny Matrox. Jego najnowsza karta - Parhelia 512 - początkowo budziła wielkie nadzieje. Wydawało się, że Matrox w wielkim stylu powróci do gry. Rzeczywistość jednak rozwiała te nadzieje. Bardzo wysoka cena w połączeniu z przeciętną wydajnością i brakiem obsługi standardu DirectX 9.0 po raz kolejny skazują karty tego producenta na niszowe właściwie zastosowania, gdzie istotna będzie niezwykle wysoka jakość obrazu 2D czy obsługa trzech monitorów. Kluczowym błędem jest jednak zdecydowanie za niskie taktowanie pamięci i układu graficznego. Popełniono też najwyraźniej błędy podczas projektowania jednostki ustawiania trójkątów, która nie nadąża z przetwarzaniem danych napływających z jednostki cieniowania wierzchołków. Jednocześnie nie ma na razie żadnych informacji na temat ulepszonych wersji kart Matroksa - zmieniać się w najbliższej przyszłości będą jedynie sterowniki.

Niezbyt korzystna dla klientów jest także strategia Matroksa, polegająca na łączeniu produkcji układów i kart. Żaden zewnętrzny producent nie otrzymał licencji na wytwarzanie kart z procesorem Parhelia 512. Pozwala to zachować wysoką jakość, ale jednocześnie ceny będą spadać bardzo powoli.

Na razie nie ma oznak tego, że inni producenci włączyli się do zmagań o najwyższe trofea. SiS produkuje ciekawe układy (model Xabre), jednak przeznaczone do tanich produktów i konkurujące np. z GeForce4 MX. Zapowiedzi szybszych modeli na razie brak. Bardzo ekspansywną politykę prowadzi ostatnio VIA, wkraczając w różne nowe dla siebie regiony, ale również ten producent na razie nie zapowiada układów graficznych. Intel w swoich chipsetach wyłącznie integruje układy graficzne o przeciętnej wydajności.

Osobom poszukującym dobrej kombinacji ceny, funkcjonalności i wydajności warto polecić karty z układami GeForce4 Ti 4200. Wprawdzie nie są w stanie wygrać żadnych rankingów wydajności, gdy w szranki stają tak potężni konkurenci, jak Radeon 9700 czy GeForce4 Ti 4600, ale mimo to doskonale sobie radzą z nowymi grami. Co więcej, od wersji Ti 4600 często różnią się tylko taktowaniem, ponieważ wielu producentów wykorzystuje jedną płytkę drukowaną do całej serii produktów. W tym przypadku, przy odrobinie szczęścia, przetaktowanie parametrów karty z Ti 4200 pozwoli pod względem wydajności bardzo zbliżyć ją do Ti 4600.

Gigabyte Maya II

Karta firmy Gigabyte na pierwszy rzut oka niczym się praktycznie nie różni od bardzo wielu konkurentów - przypomina dziesiątki znanych już kart z układem GeForce4. Dopiero po chwili zauważamy, że karta ma dodatkowe złącze do podłączenia zewnętrznego zasilania. Wtedy staje się jasne, że sercem karty jest najnowszy układ ATI Radeon 9700, a to wywołuje automatyczne skojarzenie - rekordowa wydajność. Tak jest w istocie - z najnowszą kartą Gigabyte mogą równać się tylko inne modele z układem Radeon 9700, natomiast wszystkie karty z GeForce4 Ti 4600 zostały daleko w tyle. O tym, jak spektakularna może być przewaga nowego układu ATI, najłatwiej przekonać się w teście UT2003. W rozdzielczości 1280x1024, z włączonym pełnoekranowym wygładzaniem, Gigabyte uzyskał wynik 108 klatek/s, podczas gdy najlepsza karta z układem GeForce4 (firmy Asus) zaledwie 58 klatek/s. W innych testach przewaga nie jest aż tak widoczna, chociaż wynik 7448 punktów, osiągnięty w teście 3DMark2001 SE, w rozdzielczości 1280x1024 z wygładzaniem, robi wrażenie; zwłaszcza biorąc pod uwagę, że żadna karta z GeForce4 Ti 4600 nie przekroczyła 5000 punktów. Bardzo okazale prezentuje się wyposażenie karty. W pudełku znalazło się m.in. pięć pełnych wersji gier, które można wykorzystać, aby natychmiast po zakupie przekonać się o zaletach karty. Dostajemy również programowy odtwarzacz DVD PowerDVD. Niestety, standardowo już zabrakło polskiej dokumentacji, nawet w postaci krótkiej instrukcji instalacji. W zestawie jest specjalna przejściówka, która zamienia złącze DVI w drugie analogowe wyjście VGA. W ten sposób uzyskujemy bardzo dużą elastyczność konfiguracji wyświetlaczy. Jakość obrazu była niezwykle wysoka i nie budziła najmniejszych zastrzeżeń.

HIS Excalibur

HIS Excalibur to kolejny przedstawiciel elitarnej grupy kart z układem Radeon 9700. Wydajność tego procesora jest nieprawdopodobna i praktycznie każda karta, która z niego korzysta, ma zagwarantowane miejsce w czołówce testu. Na pierwszy rzut oka prezentuje się jednak dosyć skromnie. Zupełnie standardowa płytka drukowana, obowiązkowe dodatkowe zasilanie, skromny radiator na procesorze i brak jakiegokolwiek chłodzenia pamięci to niewiele w porównaniu z częścią modeli, które coraz częściej wyposażane są w potężne systemy chłodzenia, zajmujące niemal całą powierzchnię karty. W testach wydajności karta otrzymała najwyższą ocenę z wszystkich testowanych modeli - 9,7/10. Nie sięgnęła po najwyższą notę, gdyż w niektórych pomiarach minimalnie szybsze okazały się inne karty z Radeonem 9700. Największe korzyści odniosą użytkownicy monitorów o dużych przekątnych. Uruchomienie gry UT2003 w rozdzielczości 1280x1024, z włączonym wygładzaniem, zapewnia naprawdę niezapomniane przeżycia. Zwłaszcza że grafika generowana jest z szybkością ponad 100 klatek/s, co zapewnia całkowicie płynną rozgrywkę. Warto się przyjrzeć zainstalowanym na tej karcie układom pamięci firmy Samsung, które - według specyfikacji producenta - mogą pracować z częstotliwością 350 MHz (efektywnie 700 MHz). Producent karty graficznej wykorzystuje domyślne taktowanie, zalecane przez ATI, czyli 310 MHz. Sterowniki są bardzo rozbudowane i pozwalają na regulację większości istotnych parametrów. W pierwszych wersjach brakowało kilku opcji, ale po uaktualnieniach można już np. włączać i wyłączać mechanizm TruForm. W zestawie dostajemy program do odtwarzania DVD, edycji wideo i grę. Nie jest najbardziej obszerny, ale pozwala docenić kartę zaraz po zakupie. Słabą stroną jest natomiast dokumentacja - polskiej oczywiście nie ma, natomiast z angielskiej nie dowiemy się zbyt wiele.