Zamach na cesarza

Wśród bezpłatnych aplikacji szukamy godnego zastępcy dla popularnego Nero Burning ROM. Przekonaj się, czy którakolwiek z nich zasługuje na miano nowego przywódcy wśród oprogramowania do zapisu płyt CD i DVD.


Wśród bezpłatnych aplikacji szukamy godnego zastępcy dla popularnego Nero Burning ROM. Przekonaj się, czy którakolwiek z nich zasługuje na miano nowego przywódcy wśród oprogramowania do zapisu płyt CD i DVD.

Zestaw firmy Nero niełatwo zastąpić. Decyduje o tym wiele czynników. Jeden z nich to z pewnością zakres funkcji, jakie zostały zintegrowane w jednym środowisku. Jeśli nawet skupimy się wyłącznie na samym Nero Burning ROM, trzeba będzie przyznać, że producent rozbudował aplikację do granic możliwości. Zdaniem niektórych użytkowników, ten proces zaszedł za daleko, przez co program stał się mało czytelny i skomplikowany w obsłudze. W przygotowanym zestawieniu wybraliśmy kilka wartych uwagi jego bezpłatnych zastępców. Szczególnej uwadze polecamy tabelę, w której znajdziesz porównanie najważniejszych cech testowanego oprogramowania.

Wyróżnieni

Poniższe programy zyskały szczególną przychylność redakcji ze względu na swoje właściwości. Naszym zdaniem, są najlepszą konkurencją dla Nero Burning ROM wśród bezpłatnych aplikacji do zapisu płyt CD i DVD.

CDBurnerXP 4.1.2

Wygodny ekran startowy CDBurnerXP. Podwójne kliknięcie wybranej funkcji powoduje otwarcie głównego okna i rozpoczęcie pracy z programem.

Wygodny ekran startowy CDBurnerXP. Podwójne kliknięcie wybranej funkcji powoduje otwarcie głównego okna i rozpoczęcie pracy z programem.

Pierwsze wyróżnienie w naszym zestawieniu należy się CDBurnerXP. Program doskonale radzi sobie z najpopularniejszymi formatami nośników, włączając w to standard HD (Blu-ray oraz HD DVD). Problemu nie stanowią dla niego także dwuwarstwowe krążki DVD DL (Dual Layer). Z poziomu ekranu startowego wybierasz następujące zadania: nagrywanie płyty z danymi, Audio CD, obrazów plików, kopiowanie nośników oraz wymazywanie danych z krążków wielokrotnego zapisu. Główny interfejs CDBurnerXP nie wyróżnia się niczym szczególnym. Tradycyjny układ znany z menedżerów plików, stosowany również w Nero Burning Rom, sprawdza się tu znakomicie. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie funkcji okna zrzutu. Interfejs aplikacji zostaje schowany, a na pierwszym planie zostaje niewielki panel (tzw. DropBox), na który możesz przenosić dowolne zasoby wprost z pulpitu. Cały czas masz do dyspozycji informacje o wolnym miejscu na nośniku.

Prawdziwy potencjał CDBurnerXP można odkryć dopiero po pewnym czasie, gdy poznamy wszystkie zakamarki programu. Na przykład, jako jedyny w naszym zestawieniu ma wbudowaną funkcję odtwarzania plików audio, jeszcze przed ich zapisem jako kompilacji Audio CD. Użytkownicy zainteresowani nagrywaniem oraz tworzeniem obrazów plików mogą w tym względzie liczyć wyłącznie na obsługę dobrze znanego formatu ISO. Co ciekawe, dodatkowo udostępniono konwerter, który pozwala przerobić obrazy w formacie BIN/CUE oraz NRG na ISO.

Rekomendacja redakcji: dla miłośników Nero

Solidny zamiennik dla Nero Burning ROM. Obsługa obu standardów HD (Blu-ray i HD DVD), konwerter obrazów plików, projektowanie okładek, kopiowanie nośników, odtwarzacz audio oraz przejrzysty interfejs w rodzimym języku. Czego chcieć więcej?

Informacjehttp://www.cdburnerxp.se

Pobierzhttp://p1.pcworld.pl/r/b94f2

InfraRecorder 0.45

Prostota i funkcjonalność - to dwie cechy wyróżniające program InfraRecorder. Widać to doskonale po interfejsie graficznym - nic nie gryzie w oczy.

Prostota i funkcjonalność - to dwie cechy wyróżniające program InfraRecorder. Widać to doskonale po interfejsie graficznym - nic nie gryzie w oczy.

Jeśli masz dosyć skomplikowanych aplikacji z mnóstwem bezużytecznych dla ciebie funkcji, polecamy InfraRecordera. Docenią go szczególnie posiadacze słabszych komputerów lub ci, którym zależy na minimalnym obciążeniu procesora (program działa nawet w Windows 95 z 32 MB pamięci operacyjnej). Co bardzo ważne, ograniczenie zużycia zasobów systemowych nie idzie w parze z ograniczeniem funkcjonalności. Możesz uruchomić InfraRecordera na dwa sposoby: korzystając z InfraExpress (narzędzie zbliżone funkcjonalnością do Nero Express, wyposażone w ekran startowy ze spisem dostępnych operacji) lub przejść do tradycyjnego widoku programu. Podobnie jak poprzednik, InfraRecorder obsługuje najważniejsze rodzaje nośników oraz formatów zapisu. Standardowo pozwala zapisać na płycie obrazy plików w formacie ISO, BIN/CUE oraz IMG.

Pomimo znacznego uproszczenia interfejsu InfraRecorder oferuje zaawansowane funkcje, takie jak nadpalanie (Overburn - pozwala zmieścić na standardowym krążku odrobinę większą ilość danych, niż podawana przez producenta płyty). Użytek z programu zrobią również pasjonaci muzyki, którym udostępniono narzędzie do konwersji nagrań z płyt CD (Zarządzanie ścieżkami w menu Akcja). Podobnie jak w CDBurnerXP, możesz tak skonfigurować sesję, aby gotowa płyta uruchamiała się automatycznie po włożeniu do napędu.

Rekomendacja redakcji: dla ceniących prostotę

InfraRecordera polecamy każdemu użytkownikowi, dla którego ważne jest niskie zużycie zasobów systemowych. Na pochwałę zasługuje udane połączenie prostoty obsługi z przyzwoitym pakietem funkcji (nadpalanie, ripper płyt CD, zapis obrazów ISO, BIN/CUE oraz IMG).

Informacjehttp://infrarecorder.sourceforge.net

Pobierzhttp://p1.pcworld.pl/r/31588

ImgBurn 2.4.1.0

Innowacyjny system nawigacji ImgBurn wymaga przyzwyczajenia. Nie znajdziesz tu tradycyjnego widoku menedżera plików znanego z Nero Burning ROM.

Innowacyjny system nawigacji ImgBurn wymaga przyzwyczajenia. Nie znajdziesz tu tradycyjnego widoku menedżera plików znanego z Nero Burning ROM.

Jak sama nazwa wskazuje, główny obszar działania ImgBurn to obrazy plików. W tym względzie aplikacja nie ma sobie równych wśród widniejących w naszym zestawieniu. Warto wspomnieć, iż narzędzie ma dość unikalny system nawigacji, który wymaga przyzwyczajenia. ImgBurn pracuje w następujących trybach: Read (odczyt nośnika i jego zapis w postaci obrazu plików), Build (tworzenie obrazu na podstawie plików z twardego dysku lub zasobów sieciowych), Write (zapis gotowego obrazu na płycie), Verify (weryfikacja poprawności zapisanych na krążku danych) oraz Discovery (testowanie nośników oraz napędów; producent proponuje dodatkowo skorzystanie z narzędzia diagnostycznego o nazwie DVDInfoPro).

Funkcja Image queue to wyraźny ukłon w stronę użytkowników pracujących z większą liczbą obrazów plików. Dzięki niej zapiszesz zadania do wykonania na później, a ImgBurn samodzielnie je wykona. Jeśli planujesz wykorzystać nośnik Dual Layer, z pewnością przyda ci się moduł do zarządzania zawartością poszczególnych warstw. Możesz dodatkowo ułatwić sobie pracę z różnymi typami płyt, narzucając im domyślne prędkości zapisu. Program wymaga podania numeru identyfikacyjnego krążka i na jego podstawie automatycznie dobiera powyższy parametr z uwzględnieniem właściwości urządzenia nagrywającego. Na stronie internetowej producenta można się zaopatrzyć w osobny plik z polską wersją językową interfejsu ImgBurn.

Rekomendacja redakcji: dla miłośników ISO, IMG i podobnych

Wybierz ImgBurn, jeśli szukasz programu do nagrywania oraz tworzenia obrazów plików w różnych formatach. Nie zawiedziesz się również w kwestii obsługi różnych nośników, w tym standardu HD.

Informacjehttp://www.imgburn.com

Pobierzhttp://p1.pcworld.pl/r/f1403

Ashampoo Burning Studio Free 6.61

W Ashampoo Burning Studio Free masz do dyspozycji osobne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych wybranych plików oraz folderów.

W Ashampoo Burning Studio Free masz do dyspozycji osobne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych wybranych plików oraz folderów.

Ostatnim programem wartym wyróżnienia w naszym zestawieniu jest produkt dobrze znanej wśród naszych czytelników firmy. Ashampoo Burning Studio Free czerpie pełnymi garściami z rozwiązań zastosowanych w pakiecie Nero. Widać to od razu po uruchomieniu aplikacji (wystarczy spojrzeć na układ menu nawigacyjnego ekranu startowego, do złudzenia przypominający Nero Express). Zakres możliwości, jakie oferuje, jest bardzo szeroki. Zawiera funkcje, których nie ma żaden inny program uwzględniony w zestawieniu. Pierwsza z nich to możliwość tworzenia krążków VCD (VideoCD) oraz SVCD (SVCD), powoli odchodzących do lamusa, aczkolwiek nadal popularnych standardów wideo.

Na pochwałę zasługuje również umieszczenie narzędzia do wykonywania zapasowych kopii danych oraz ich przywracania. Backup możesz zachować bezpośrednio na płycie CD, DVD lub Blu-ray, a także przechowywać na twardym dysku lub innym nośniku. W obu wypadkach przyda się z pewnością funkcja kompresji danych, która może ograniczyć zajmowany przez nie obszar. W celu ograniczenia dostępu niepowołanych osób Ashampoo Burning Studio Free pozwala na zabezpieczenie backupów hasłem. Dostępna jest także lista reguł, które wykluczają określone zasoby z procesu archiwizacji.

Rekomendacja redakcji: dla zatroskanych o bezpieczeństwo

Zestawienie cech oprogramowania do zapisu płyt CD i DVD

Zestawienie cech oprogramowania do zapisu płyt CD i DVD

Polecamy Ashampoo Burning Studio Free ze względu na szeroką gamę obsługiwanych formatów zapisu oraz nośników, a także wygodny interfejs przypominający Nero Burning ROM. Jako jedyny program z całego zestawienia ma specjalne narzędzie do backupu danych oraz opcję zapisu krążków VCD i SVCD.

Informacjehttp://www.ashampoo.com

Pobierz http://p1.pcworld.pl/r/fe005