Zamiast laboratorium

Niech nie zmyli Cię wygląd - nowe urządzenie firmy Sony to nie automatyczna sekretarka, a drukarka do zdjęć...

Niech nie zmyli Cię wygląd - nowe urządzenie firmy Sony to nie automatyczna sekretarka, a drukarka do zdjęć. FVP-1 Mavica Photo Printer pozwala drukować w rozdzielczości do 600 dpi w formacie 9x13, nie używając komputera, potrafi też przechwycić obraz z kilku źródeł w różny sposób.

Nowe urządzenie wyposażone jest... w stację 3,5-calowych dyskietek. Wystarczy włożyć do napędu dyskietkę z zapisanymi na niej zdjęciami, a potem wybrać te, które nas interesują (jest możliwość podłączenia do odbiornika telewizyjnego i korzystanie z niego w charakterze drukarkowego "monitora"). Fotografie mogą być zapisywane w formatach JPEG, BMP lub specjalnym - NUI.

Poza opcją odczytu zdjęć z dyskietek jest funkcja przechwytywania, zapisu i drukowania pojedynczej klatki z sygnału wideo. Złącza w jakie wyposażone jest urządzenie, umożliwiają podłączenie kamery, tunera TV, magnetowidu lub PC. Niestety, aby połączyć drukarkę z komputerem, należy mieć kartę z portem video-in.

Podczas testów zapis ujęcia wideo w pamięci drukarki zajął około 10 sekund. Wydrukowany obraz wyglądał dobrze, ale dało się dostrzec pewne jego wady (był trochę nieostry).

Aby konwertować obrazki z różnych formatów na wewnętrzny (NUI), należy korzystać ze specjalnych narzędzi software'owych dostarczanych w zestawie. Tę niedogodność wynagradza jakość wydruków, której (jeśli chodzi o pracę z plikami graficznymi) trudno cokolwiek zarzucić. Czas druku pojedynczej fotografii to blisko 2 minuty.

Zamiast laboratorium
Wbudowane funkcje pozwalają wydrukować arkusz z 2, 4 lub 16 miniaturami wybranych zdjęć.

Nowe urządzenie Sony pracuje w technologii termosublimacyjnej. Do pracy niezbędny jest specjalny papier, którego nie ma w komplecie z drukarką. Dodatkowo trzeba zapłacić za automatyczny podajnik papieru, pozwalający umieścić do 100 arkuszy jednocześnie. Można oczywiście wkładać każdą kartkę oddzielnie.

Nowa drukarka może zyskać uznanie nie tylko wśród użytkowników aparatów cyfrowych z rodziny Mavica, ale także wśród osób potrzebujących wygodnego narzędzia do natychmiastowego przeniesienia zdjęcia z dyskietki na papier.