Zamiast pisać - narysuj SMS-a

Naukowcy z laboratoriów Motoroli w Szanghaju opracowali innowacyjny sposób "pisania" sms-ów. Tekst można wprowadzać poprzez rysowanie znaków palcem na klawiaturze.

Prawie 20 tysięcy różnych znaków - tak wygląda chiński alfabet. Jak w takiej sytuacji pisać sms na małej klawiaturze telefonu komórkowego? Do tej pory wprowadzanie wiadomości tekstowych w krajach Dalekiego Wschodu opierało się na mało praktycznej technologii mapowania przyciśnięć klawiszy do różnych znaków - każdy z nich miał swój kod, który za każdym razem trzeba było wprowadzić.

Pewnego dnia inżynierowie z biur Motoroli w Chinach zadali sobie pytanie - czemu nie pisać sms-ów tak jak kreśli się znaki na papierze? Idea rewolucyjna, jednak jak takie rozwiązanie miałoby wyglądać? Naukowcy dysponowali już specjalnym oprogramowaniem, pozwalającym na rozpoznawanie pisma ręcznego. Musieli jeszcze ustalić sposób wprowadzania tekstu. Pierwszym pomysłem było zainstalowanie w komórkach ekranu dotykowego, na którym pisałoby się specjalnym rysikiem. Jednak takie rozwiązanie, choć powszechnie stosowane w urządzeniach typu palmtop, w przypadku telefonów komórkowych byłoby zbyt drogie.

Po pewnym czasie sztab inżynierów przedstawił rozwiązanie - specjalna klawiaturę, pozbawioną ruchomych elementów. Jej gładkie przyciski zaprojektowano tak, by palec użytkownika mógł się po nich swobodnie poruszać. Pod klawiaturą umieszczono zaś czujnik, rejestrujący naciśnięcia klawiszy i precyzyjnie śledzący ruchy palca. Stworzono także nowe oprogramowanie, które umożliwia:

-pisanie całych znaków w sposób ciągły;

-uzyskiwanie prawidłowych wpisów nawet przy nieuporządkowanych ruchach;

-rozpoznawanie często stosowanych znaków pisma ręcznego (chińskie pismo odręczne różni się od pisma klasycznego);

-adaptację do stylu pisania użytkownika;

-przewidywanie słów - gdy użytkownik wprowadza dany znak na ekranie, wyświetlane są zestawienia innych znaków w formie słowa lub zestawu słów, powiązanych z wprowadzonym znakiem.

Krótki filmik demonstrujący funkcjonowanie technologii "fingerwriting" znajduje się pod adresem:http://www.motorola.com/mot/doc/cto_page_video.html

Nowa technologia znalazła zastosowanie w dwóch modelach telefonów Motoroli: A668 oraz A732.

Technologia pisania palcem została opracowana na potrzeby rynków Dalekiego Wschodu, ale możliwości jej wykorzystania wykraczają poza ten region. Wystarczy wyobrazić sobie zastosowanie tej technologii w klawiaturach komputerów, panelach kontrolnych czy systemach bezpieczeństwa - wszędzie tam gdzie trzeba szybko

i wygodnie komunikować się z urządzeniami cyfrowymi.