Zamiast taśmy

V-90 jest miniaturowym urządzeniem firmy Olympus do zapisu dźwięku...

V-90 jest miniaturowym urządzeniem firmy Olympus do zapisu dźwięku.

Parametry otrzymanego nagrania są niewysokie, ale wystarczają do zastosowań, do jakich został przewidziany dyktafon. Jakość wyjściowa nagrań najbardziej przypomina jakość telefoniczną. Czas nagrania nie zależy od pojemności kasety (jak to ma miejsce w miniaturowych magnetofonach), ale od pojemności wbudowanej pamięci flash (8 MB). Maksymalny czas trwania nagrania w przypadku V-90 wynosi 90 minut. To dość dużo zważywszy na fakt, że wcześniejsze konstrukcje pozwalały na zachowanie zaledwie kilkunastu minut głosu. Wydłużenie czasu nagrania odbywa się, pośrednio, także kosztem jego jakości. W trybie SP najdłuższe nagranie nie może trwać dłużej niż 33 minuty.

Dyktafon pozwala na proste zorganizowanie zbioru krótkich wiadomości dźwiękowych. Umożliwia przyporządkowanie każdej z nich do oddzielnego folderu (A, B i S) z których każdy może przechować do 99 wiadomości. W folderze "S" zapisujemy komunikaty związane z naszymi planami. Dzięki możliwości powiązania nagrań z grupy "S" z datą istnieje możliwość przygotowania prawdziwego, dźwiękowego terminarza (np. planowanych spotkań). Przydatna okazuje się też funkcja alarmu, dzięki któremu określonego dnia o ustalonej godzinie V-90 odtwarza wybrany komunikat.

Urządzenie ma bardzo estetyczną i funkcjonalną konstrukcję. Na pierwszy rzut oka właściwie trudno domyślić się jego przeznaczenia. Dopiero po kilku minutach pracy z V-90 przekonujemy się, jak wygodny i ergonomiczny jest kształt zastosowanej obudowy oraz rozmieszczenie przycisków sterowania. Masa V-90 nie jest duża - zaledwie 45 g. Źródło zasilania to pojedyncza bateria LR03 (AAA).

Zamiast taśmy

Urządzenie wyposażone jest w wewnętrzny głośnik i mikrofon. Istnieje jednak możliwość podłączenia zewnętrznych słuchawek. Podobnie jak inne tego typu urządzenia, dyktafon Olympus wyposażono w funkcję aktywacji zapisu poziomem dźwięku. Ciekawa jest również możliwość 2-stopniowej regulacji czułości mikrofonu.